Jak se s měnícím klimatem poperou obnovitelné zdroje energie?
Klimatická změna neznamená nutně jen to, že se někde o pár stupňů oteplí. Značí to i poněkud chaotičtější počasí, hůře předvídatelné meteorologické události, odchylky od zažitých průměrů a norem, extrémní projevy počasí. Může to znamenat ovlivnění oblačnosti, atmosféry, distribuci a podobu srážek, proměnu teploty, směru a rychlostí větru. A může dojít k situacím, kdy se OZE – působící na nás dojmem receptu k řešení klimatické změny – samotné kvůli projevům klimatické změny dostanou do úzkých.
Pro příklady nemusíme chodit daleko: z kraje letošního roku udeřily nebývalé mrazy v Texasu a naprosto odstavily od provozu zdejší větrné elektrárny. Texas v době nejvyšší nutnosti přišel o 30 000 MW, respektive o 18 % výroby elektřiny. Z kolapsu sítě se vzpamatovával měsíce. Podobně se pak nebývale suché a nevětrné léto promítlo do výkonností bilance britských příbřežních elektráren. Letos vyrobily o 32 % méně energie, než se předpokládalo, že zvládnou. Nikdo na ostrovech nemohl tušit, že letošní rok bude nejméně větrný za posledních 70 let, stejně jako v Texasu podobný mráz také nepamatují. Odchylky počasí, připisované klimatickým změnám, se propisují do výkonu energetických instalací, budovaných vesměs právě kvůli klimatickým změnám. Problémy nemusí mít jen ti, kteří dnes spoléhají na instalace větrných elektráren.
Budoucnost přináší nejistotu
V kontextu sucha a úbytku sněhu v Himalájích se dlouhodobě neperspektivní jeví být i vodní elektrárny v Indii a Číně. Častější písečné bouře se mohou negativně promítnout do životnosti a výkonu solárních farem v Africe. A je otázkou, jestli je rozumné v rychle měnícím světě reagovat na současný stav, anebo ten příští, nastávající. Velké větrné parky, solární farmy či hydroelektrárny budované dnes v provozně optimálních podmínkách, totiž v horizontu následujících dekád mohou pozbýt svého významu. Toto téma – poměrně zásadní k tomu, jak masivně nyní OZE propagujeme – zatím nepatří k akcentovaným oblastem výzkumu. Aktuálně se na ně soustředí dvě studie.
Tým Hannah Bloomfieldové z univerzity v Bristolu řešil citlivost evropských větrných elektráren na projevy klimatické změny a tým Davida Gernaata z Koperníkova institutu udržitelného rozvoje při univerzitě v Utrechtu se soustředil na celkovou dostupnost a potenciál OZE ve světě ovlivněným klimatickými změnami. Obě studie pracovaly ve svých analýzách s různými projekcemi, modely a simulovanými scénáři. A ani jedna nepřináší úplně dobré zprávy. V Bristolu upozorňují na to, že spolu s tím, jak klesá rozdíl teplot mezi rovníkem a polárními oblastmi, se proměňuje rozvrstvení oblastí tlakových nížin, snižuje se i větrné proudění a tedy i rychlost větru.
Z šesti možných scénářů se jako průměr do dalších let dá nad Evropou očekávat snížení rychlosti/síly větru o 8-10 % v důsledku klimatických změn. „Je ale velmi důležité si uvědomit, že i malá změna rychlosti větrů může vést k významně velké změně ve výrobě energie, protože výkon turbíny souvisí s třetí mocninou rychlosti větru,“ dodává Bloomfieldová. „Současný výpadek produkce větrných elektráren je připomínkou toho, jak nejistou investicí pro budoucnost a spolehlivost elektrických sítí může být sázet čistě jen na jeden obnovitelný zdroj energie.“
S jedním receptem nepochodíme
Řešením je diverzifikace energetického portfolia, mixu několika různých OZE. Větrných elektráren doplněných o solární, vodní a další. Tady už je třeba zmínit studii z Utrechtu. Ta rozsáhlými analýzami hodnotí budoucí potenciál OZE, konkrétně pak domácí střešní fotovoltaiky, koncentračních solárních elektráren, příbřežních a vnitrozemských větrných farem, bioenergie a vodních elektráren.
„V současnosti OZE zásobují svět 15 % energie, přičemž největší díl (10 %) si osobuje bioenergetika,“ uvádí Gernaat. V roce 2040 by se čisté alternativy fosilních paliv mohly podílet už na 30 % celosvětové produkce energie. Vliv klimatických změn přitom za 20 let slabší nebude, naopak. Dá se tedy předpokládat, že některé regiony budou v oblasti produkce čisté energie více či méně postiženy. Někdy i pozitivně.
Například temperátní regiony USA, Evropy, východní Číny se mohou těšit na navýšení potenciálu domácích solárních instalací. Zatímco vodní elektrárny sníží svou dosavadní užitečnost na jihu Evropy, v Jižní Americe, Austrálii. Prostor se jim naopak otevře na východě Afriky (na jihu Afriky se ovšem jejich potenciál sníží). Komplikace vychází z toho, že celkový globální potenciál pro OZE a léta budoucí spíše narůstá – u vodních elektráren o 6 %, u solárních instalací o 2 % a u bioenergetiky o celých 32 % - jenže tento pozitivní růst nevypovídá o regionálních odchylkách, které mohou mít naopak negativní charakter.
„Dlouhá období sucha, bezvětří nebo snížená předvídatelnost počasí mohou v budoucnu působit u některých energetických systému komplikace, zvláště v těch zemích, kde bude vysoký podíl OZE v národním mixu,“ říká Gernaat. „A tato období výpadků se mohou projevovat častěji, se stupňující se klimatickou změnou.“ Přechod na obnovitelné zdroje by podle něj měl vycházet spíše z regionální praxe a dat vztažených ke konkrétnímu území než z nějakého povšechného popudu.
Volba jen jednoho modelu bezemisní energetiky by totiž v budoucnu mohla přijít celé státy hodně draze. Na klimatickou změnu se adaptujeme zdroji, které se nepředvídatelně mohou právě v důsledku této změny měnit. „Většina obnovitelných zdrojů energie totiž přímo závisí na klimatických procesech,“ uzavírá Gernaat.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (52)
Pavel Hanzl
19.11.2021 08:44Nikdo neví jak, odhady jsou sice hezké, ale počasí se předvídat nedá.
Těžištěm budoucí energetiky je akumulace energie, bude to přímo další (čtvrtá??) vědeckotechnická revoluce, dle pí. Drábové.
Stejně nám nic jiného nezbývá, takže je zbytečné nad tím mudrovat, u nás ale soláry mají výhled k vyšším výkonům určitě.
DAG
19.11.2021 09:06 Reaguje na Pavel HanzlNo nic koupím soláry s baterkou, benzinový generátor a počkám co se stane ;)
Pavel Hanzl
19.11.2021 09:30 Reaguje na DAGOvšem plynové a jiné krize zase tomu vývoji pomáhají.
DAG
19.11.2021 10:15 Reaguje na Pavel HanzlEko fanatici nám pořád tvrdí, že bude dost čisté elektřiny, ale když člověk trochu počítá, tak mu to moc nevychází. Osobně bych byl raději mít do budoucna za sebou dostatek jádra. I přes to, že je nyní ve vyšší cenové hladině.
Pavel Hanzl
19.11.2021 10:23 Reaguje na DAGDost čisté elektřiny budou mít větrné, tj.přímořské státy, nikoliv my. U nás vidím jádro jako rozumné ve spojení s fve a vodíkem. Máme na to prostory (vytěžené doly po uhlí, milión střech), máme i brownfieldy na vodíkové technologie. Máme na to i peníze (silně by zadotovala EU) jenže nemáme "politickou vůli". Teď se to může měnit, ale nevím...
Josef Pokoutný
20.11.2021 08:29 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.11.2021 09:40 Reaguje na Josef PokoutnýPrvním a nejdůležitějším dnešním kritériem jsou emise CO2.
A v tom je jádro dobré, na rozdíl od OZE je stabilní a dělá stabilizaci sítě.
Když to převracíte vrchem dolů a naopak vám vyjde, že nám nic jiného nezbývá, na černou labuť spoléhat nemůžeme.
Pavel Hanzl
19.11.2021 10:24 Reaguje na DAG"Za podpory EU vybudovaly společně v Rýnské rafinerii společnosti Shell jeden z největších elektrolyzérů na světě – závod, který vyrábí vodík pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů".
https://ec.europa.eu/info/strategy/recovery-plan-europe/recovery-coronavirus-success-stories/environment-and-climate/hydrogen-drive-eus-green-recovery_cs
https://oenergetice.cz/vodik/svetove-investice-vodiku-vyrazne-rostou-cele-stoji-evropa-cina-dotahuje
Emil Novák
19.11.2021 16:34 Reaguje na Pavel HanzlA to se ještě nebavíme o ceně. Temelín vyrábí elektřinu cca za 25 €/MWh, vodíkovým cyklem při současných cenách elektřiny přes 100 €/MWh a celkové účinnosti maximálně mezi 25-30 % bude cena elektřiny z vodíku více než desetinásobná jen díky ceně elektřiny na vstupu, investice do elektrolyzéru a palivových článků nepočítaje nebo další provozní náklady nepočítaje.
Pavel Hanzl
19.11.2021 18:09 Reaguje na Emil NovákAle vodík nemá být jenom akumulátor elektřiny. Má to být surovina pro výrobu syntetického paliva do dopravních prostředků i průmyslu.
To se panáčci prohnou, než to vybudují......... my můžem sedět za bukem a kritizovat.....votrocká nátura....
Emil Novák
19.11.2021 21:44 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.11.2021 09:42 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
20.11.2021 09:55 Reaguje na Pavel HanzlDnes nás drtí vysoké ceny plynu, které nejsou nic proti tomu, kolik by stálo používat místo něj syntetická paliva. Takto vyráběnou elektřinu by si většina lidí včetně vás vůbec nemohla dovolit, takže dokud se to zásadně nezmění, je tato technologie k ukládání elektřiny ve velkém nepoužitelná.
Pavel Hanzl
20.11.2021 10:11 Reaguje na Emil Novák"Ve scénáři definovaném IEA se v závislosti na cenách zemního plynu náklady na výrobu vodíku pohybují na škále 0,5–1,7 USD/kg. Při zohlednění nákladů na zachytávání emisí uhlíku se cena zvyšuje na 1–2 USD/kg.
Náklady na výrobu tzv. zeleného vodíku elektřinou z obnovitelných zdrojů energie agentura odhaduje na 3–8 USD/kg. IEA ovšem očekává, že tyto náklady do roku 2030 poklesnou až na 1,3–3,5 USD/kg. Zelený vodík by se tak v některých případech mohl stát konkurenceschopný vůči modrému vodíku během necelé dekády".
https://oenergetice.cz/vodik/iea-vyrobni-kapacity-obnovitelneho-vodiku-se-rozviji-pomalu
Emil Novák
20.11.2021 10:26 Reaguje na Pavel HanzlPetr Pekařík
21.11.2021 12:04 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
19.11.2021 15:48 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.11.2021 15:54 Reaguje na Emil NovákAle nic zásadního to být nebude.......
obrovské parky v Chile, které staví naše firma Solek, dávají snad dvojnásobek, než u nás.
Emil Novák
19.11.2021 16:17 Reaguje na Pavel Hanzl2) Vědci si dosud mysleli, že se atmosféra více ohřívá tím, že je v ní větší množství skleníkových plynů, které absorbují větší množství slunečního záření, ale to tedy podle této vaší teorie neplatí a atmosféra tedy sluneční záření místo aby více absorbovala, ho bude více vracet zpátky na fotovoltaické panely?
3) Asi méně oblačnosti? Takže zase jen nějaké vaše nepodložené dojmy?
4) A co takhle opačný efekt, že čím vyšší teplota, tím nižší účinnost panelů, ten se vám nehodí do krámu?
Pavel Hanzl
19.11.2021 18:11 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
19.11.2021 21:48 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.11.2021 10:01 Reaguje na Emil NovákVýkon fve u nás se s klimatickou změnou může nepatrně zvýšit, ovšem je to o ničem. To je celý.
Emil Novák
20.11.2021 10:13 Reaguje na Pavel HanzlP.S.: Podepsat se umím a že mi Ekolist jméno z ničeho nic přestal zobrazovat skutečně není můj problém. V nastavení ho mám stále vyplněné.
Miroslav Vinkler
19.11.2021 09:26A nutně povede k prohrané válce nejen o klima, ale i o stabilitu společenskou i globální-ekologickou.
Vizitkou našeho reálného chování nejsou plamenná prohlášení politiků na COP26 , ani pokrytecké proklamace v Green Dealu a jiné , pozornosti nehodné věci.
Amazonský prales v Brazílii mezi srpnem 2020 a červencem letošního roku podle brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE) přišel o
13 235 kilometrů čtverečních své rozlohy. Zjištění se opírá o satelitní data.
A Brazílie jak známo slouží pouze a jenom jako levný supermarket zejména pro EU , kdo nevěří ať si najde obchodní bilance exportu z Brazílie do Unie.
Jinými slovy , špinavou činnost EU/USA "vyvezly" ze svého dvorku jinam a teď budou kázat.
Stejně tak je to s odpady včetně nebezpečných , které opět EU/USA vyvážejí
do Afriky a Asie podle hesla Not In My Back Yard " Ne na mém dvorku".
Doslova novodobý neokolonialismus zabalený do frází ,kterým mohou věřit pouze naivní lidé typu pana Hanzla . Jediným cílem společnosti se stalo krédo o "zbohatnutí" a nekonečná monetizace společnosti.
Pavel Hanzl
19.11.2021 09:34 Reaguje na Miroslav VinklerBudovat ve velkém jádro, tj. čekat na první blok do roku 38, na další možná do čtyčicátých - spíš padesátých let a do té době fest fedrovat uhlí??
To už nebude potřeba JE stavět vůbec, to spíš kryty pod zemí a nějaký zázračný způsob obživy.
Jaroslav Studnička
19.11.2021 10:47 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.11.2021 14:34 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
19.11.2021 15:04 Reaguje na Pavel HanzlV době solárního tunelu jsme postavili 1,5 GW za rok.
To jen tak k představám, že bychom se do roku 2030 něčeho výrazného dočkali v oblasti FVE.
Pavel Hanzl
19.11.2021 15:26 Reaguje na Jaroslav StudničkaSolární tunel nebyl normální systém, dnes i při dobrých podmínkách by to šlo výrazně pomaleji. Ale pokud se ještě párkrát zdraží elektřina a ne panely, tak to možná povalí....
Emil Novák
19.11.2021 15:58 Reaguje na Pavel HanzlPanely momentálně samozřejmě zdražují také, a nejen panely.
Pavel Hanzl
19.11.2021 18:13 Reaguje na Emil NovákJosef Pokoutný
20.11.2021 08:37 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.11.2021 09:48 Reaguje na Josef PokoutnýNáběhy k balckoutu má celá Evropa pořád, zatím se žádný ale nekonal.
Ovšem při až neskutečné složitosti celého systému se to čekat rozhodně dá (pí Drábová).
Jenom nevím, co s tím má kdo co dělat.
Důležité provozy mají svoje záložní zdroje a dál je to v rukách Božích.
Pavel Hanzl
19.11.2021 09:38 Reaguje na Miroslav VinklerEU nejí jediný diktátor, ale kšeftaři využívají Brazílii i rádi likvidují odpady jinde, ježe právě zelení proti tomu silně bojují. Ale to odlesňování financuje a využívá především Čína...
Petr Pekařík
21.11.2021 12:08 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Řezáč
19.11.2021 10:53 Reaguje na Miroslav VinklerA ČR není pozadu... https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3041787-maly-jaderny-reaktor-vedcu-z-reze-mohl-v-budoucnu-zasobovat-odlehla-mista
Pavel Hanzl
19.11.2021 11:04 Reaguje na Jaroslav ŘezáčA ještě se sériově nevyrábí, licencování a byrokracie kolem je příšerná. Ten náš má šanci možná po roce 40, což bude už asi nacypa.
Emil Novák
19.11.2021 16:05 Reaguje na Pavel HanzlA kdy si asi tak představujete, že má šanci tu stát ten NuScale?
Pavel Hanzl
19.11.2021 18:15 Reaguje na Emil NovákJosef Pokoutný
20.11.2021 08:35 Reaguje na Miroslav VinklerJinak souhlas - dovážet do Evropy dřevné štěpky, abychom v Anglii či Dánsku mohli "ekologicky" topit nebo vyrábět elektřinu, je přesně to, co vymyslí gretenista.
Jirka Černý
19.11.2021 11:19Richard Vacek
19.11.2021 11:28Miroslav Vinkler
19.11.2021 11:38 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
19.11.2021 14:36 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
20.11.2021 09:57 Reaguje naJá si osobně myslím, že u nás to bez jádra nepůjde, Němci to možná bez něho dokážou zvládnout (pí Drábová), ale stejně si myslím, že to přehodnotí a jádro neodstaví, Putin je bude vydírat atd. atd. atd.
Petr Pekařík
21.11.2021 12:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.11.2021 10:15 Reaguje naKlíčem k udržitelnosti života na Zemi je cirkulární ekonomika, je to dobře popsáno v Green dealu, který právě ropáci silně nenávidí.