Jak velké sucho je po minulém týdnu?
Počasí v uplynulém týdnu nazývají hydrometeorologové dynamickým. Přineslo s sebou i srážky, nejvíce v pondělí. V dalších dnech se objevovaly alespoň přeháňky. Intenzita sucha v povrchové vrtvě půdy do 40 cm tak byla díky deštivějšímu počasí zmírněna. Větší oblast s výrazným suchem je pozorována pouze v severních Čechách.
Intenzita sucha v hlubší vrstvě půdy (40-100 cm) je stále vážná. V minulém týdnu ale došlo k malému zlepšení, kdy ubylo extrémního sucha. I nadále většinu republiky však zasahuje výrazné až extrémní sucho. Jižní Morava je méně zasažená suchem než Čechy a Slezsko.
V hlubší vrstvě vidí odborníci z portálu Intersucho dlouhodobě problém zejména v oblasti Lounska, Mostecka, Slezska, střední Moravy, Třeboňska a severních Čech. "Na sezónu 2019 s ohledem na dlouhodobou předpověď, stále pohlížíme s obavami zejména v oblasti jižní a střední Moravy, severní část Slezska a nejvýrazněji pak region severozápadních Čech," uvádějí.
Nejméně srážek spadlo v minulém týdnu na západě republiky, poté na Vysočině a ve východních Čechách. Naopak nejvíce srážek bylo zaznamenáno na severu Moravy a to až 40 mm/týden.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Lukas B.
21.8.2019 07:47Lukáš Kašpárek
21.8.2019 14:17 Reaguje na Lukas B.Celé je to ale velice složité a roli tam může hrát spoustu věcí. Musel by jste najít nějaká reálná klimatologická data a někoho, kdo by to byl schopen pro danou oblast vyložit.
Každopádně tak jako všude v ČR je hlavním problémem totálně zničená krajina kde nefungují základní principy místního klimatu. Nefungující malý vodní cyklus atd.
Pokud s tím chcete něco dělat, tak požadujte zpřírodnění Vašeho okolí. Přirozené a stabilní lesy, mokřady, obnova niv potoků a řek, vytváření tůní, zlepšení kvality zemědělské půdy.... to vše není v pořádku a díky tomu nefunguje malý vodní cyklus (časté přeháňky z místního výparu).
Dalším důvodem také může být srážkový stín vytvořený nějakým městem (stoupavé proudy horkého vzduchu rozhání oblačnosti).
Lukas B.
22.8.2019 08:40 Reaguje na Lukáš KašpárekJakub Brenn
21.8.2019 21:54 Reaguje na Lukas B.a letním období prakticky neprší a pokud přijde srážka, tak je to třeba jen na minutu a opravdu velice úsporný deštík o pár kapkách, kdy asfalt je pouze lehce kropenatý a za další minutu je úplně suchý.Až teď v srpnu trochu zapršelo, pěkně bez přívalu
Jakub Brenn
21.8.2019 21:58 Reaguje na Lukas B.v Karlovarském kraji se přičítají - tedy tak se mluví mezilidmi-napuštěnému Medardu, který je opravdu napuštěn asi deset let...
Pravděpodobně je to jen taková pověra, která se šíří mezi lidmi...Řekl bych, že na 90% na to nově napuštěné velké vodní plochy vliv nemají,
i když kdo ví....
Milan Milan
27.8.2019 22:08 Reaguje na Lukas B.Lukáš Kašpárek
21.8.2019 14:22A samozřejmě také změna globálního klimatického systému zapříčiněná člověkem...
TOTO JE ČLÁNEK ÚPLNĚ K NIČEMU.......
pavel peregrin
21.8.2019 17:48Jan Škrdla
21.8.2019 22:36Např. na Jižní Moravě je po suchém počátku jara srážek dostatek (květnem počínaje).
Díky tomu je v horních vrstvách půdy vody dostatek, ale v těch hloupějších se projevuje srážkový deficit posledních 5 let.
Znát je to na stromech, zejména na borovicích, které stejně hynou z důvodu dlouhodobého stresu. Mají menší množství jehlic a užší letokruhy (tím pádem méně vodivých pletiv). Kořenový systém je zřejmě taktéž oslabený.
Daniel Křenek
26.8.2019 13:05Ještě více doporučuji přečíst si knihu, která se zabývá tématikou vody v krajině Je zpracována pro veřejnost takže se nejedná o doborný a nesrozumitelný text. Doc Pokorný je jejím spoluautorem. Název knihy je: Voda pro ozdravenie klímy - Nová vodná paradigma. Když si knihu přečtete, běžte se pak podívat po svém okolí a mnohé věci budete vidět jiným pohledem a najdete i odpověď na Vaší otázku. Kniha se dá stáhnout na internetu. Stačí si do vyheldávače zadate její název. Doporučuji ji samozřejmě i dalším diskutujícím. Příjemné čtení.