Japonská vláda se rozhodla vypustit vodu z Fukušimy do moře Aktualizováno
Dnešní rozhodnutí japonské vlády je vyústěním několikaleté debaty o tom, jak naložit s velkým množstvím vody, která byla použita pro ochlazování jaderných reaktorů elektrárny poničených přírodní katastrofou. Voda je nyní ukládána v nádržích v areálu elektrárny, jejichž kapacita však bude naplněna na podzim roku 2022, uvedla nedávno společnost Tokyo Electric Power (TEPCO), která zařízení řídí. Postupné vypouštění vody do oceánu bude trvat zřejmě desítky let s tím, jak se bude dařit reaktory vyřazovat z provozu.
Podle agentury Reuters je v nádržích téměř 1,3 milionu tun kontaminované vody. Japonci ji čistí pomocí filtračního systému, který odstraňuje většinu nebezpečného materiálu vyjma tritia - izotopu vodíku, jenž se těžko separuje a je pokládán za relativně neškodný. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes zopakoval své loňské vyjádření, že vypouštění kontaminované vody do moře odpovídá celosvětovým standardům a je to běžný způsob, jakým jaderné elektrárny s vodou nakládají. Podotkl nicméně, že "Fukušima je unikátní a složitý případ vzhledem k obrovskému množství této vody v elektrárně".
Některé nevládní ekologické organizace v čele s Greenpeace však tvrdí, že voda z Fukušimy obsahuje také další prvky, které jsou zdraví škodlivé a o jejichž výskytu japonská vláda mlčí. S vládním plánem rovněž dlouhodobě nesouhlasí místní obyvatelé a rybáři, kteří se bojí, že zákazníci přestanou kupovat ryby ulovené v oblasti.
Proti je také Jižní Korea, která si kvůli japonskému rozhodnutí dnes předvolala japonského velvyslance v Soulu. "Bylo by těžké to přijmout, pokud by se Japonsko rozhodlo vypustit kontaminovanou vodu bez dostatečných konzultací," uvedla jihokorejská vláda. Jižní Korea, která již nyní zakazuje dovoz mořských plodů z vod u Fukušimy, rovněž hodlá zvýšit vlastní měření radioaktivity v oblasti. Své obavy vyjádřily také Tchaj-wan nebo Čína, jež japonský krok označila za "extrémně nezodpovědný".
Rozhodnutí Tokia naopak podporují Spojené státy, podle nichž Japonsko vykročilo cestou odpovídající všem globálně přijímaným bezpečnostním standardům. Japonská vláda podle USA při rozhodnutí vystupovala transparentně.
"Voda, která bude ze skladovacích nádrží vypouštěna do moře, obsahuje pouze prakticky pouze tritium. Po zředění obsah tritia nepřekročí mezinárodně uznávané limity a neznamená žádná environmentální rizika. Je to rozumný krok," reagoval dnes na twitteru také český Státní úřad pro jadernou bezpečnost.
Agentura Reuters o tritiu s odvoláním na odborníky píše, že neprostupuje lidskou kůží. Upozornila ale na článek v časopise Scientific American z roku 2014, podle kterého tritium v případě pozření může zvýšit riziko rakoviny. A znepokojení vyjádřili i další experti.
"Já mám obavy nikoli z tritia, ale z dalších radioaktivních látek, které stále zůstávají v nádržích. Ty se mnohem snáz ukládají v mořských produktech a na dně moře," řekl podle Reuters Ken Buesseler z oceánografického institutu ve Woods Hole v Massachusetts.
Japonsko plán vypouštění kontaminované vody z Fukušimy zveřejnilo zhruba tři měsíce před začátkem letní olympiády v Tokiu. Některé soutěže by se měly konat pouhých 60 kilometrů od elektrárny. Bývalý premiér Šinzó Abe nicméně v roce 2013 ujistil Mezinárodní olympijský výbor, že situace v elektrárně je pod kontrolou a že Fukušima nebude mít na olympijské hry negativní dopad.
Mohutné zemětřesení, které zasáhlo Japonsko 11. března 2011, uvrhlo zemi do největší krize od druhé světové války. Otřesy půdy vyvolaly místy až několikametrovou vlnu cunami, která zničila stovky kilometrů východního pobřeží. Podle statistik zemřelo 15 899 lidí a 2529 je evidováno jako pohřešovaných.
Cunami poškodila také jadernou elektrárnu Fukušima. Ve třech jejích reaktorech selhaly chladící systémy a došlo tam k explozím a požárům. Úřady po havárii uzavřely oblast v dosahu 20 kilometrů od elektrárny, aby uchránily občany před škodlivými dopady uniklé radiace. Havárie se zapsala po bok nejvážnější jaderné katastrofy v dějinách v ukrajinském Černobylu z roku 1986.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (22)
Miroslav Vinkler
13.4.2021 09:32Emil Novák
13.4.2021 09:39 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
13.4.2021 09:42 Reaguje na Miroslav VinklerBřetislav Machaček
13.4.2021 10:44nenabízí a nezná. lépe asi upouštět regulovaně a nečekat na nějakou novou
tsunami, která to vypustí najednou. Samozřejmě monitorovat vliv na mořský
ekosystém a do budoucna opustit podobně riziková místa k budování JE.
Je to jako s úložišti jaderného odpadu, které nemůže být kdekoliv a kde
je pro něho vhodné místo, tak aktivisté protestují. Pro mnoho ekologů je
ideál nic nebudovat, nic nepěstovat a jít si vše koupit do krámu, kam to
přivezli odjinud. Pak omluvit i tu dopravu slovy, že je to ekologicky
únosnější, než to produkovat tady a pokoušet se ze stromů česat rovnou
bankovky. Staré slezské přísloví říká, že z "guvna bič něukryntiš" a
české pak, že není ohně bez kouře(což je pravdou napůl, protože nejde
až tak o kouř, ale o to, že vše zanechá nějakou tu stopu). Takže co
jiného asi zbývá? Vypustit a nebo čekat na protržení hrází? Vyrábět
a nebo se spoléhat na dovoz? Rozvíjet se a nebo se zakonzervovat tam,
kde jsme? Mi ta politika zelené energetiky připomíná návrat do doby
před průmyslovou revolucí, kdy se topilo pouze dřívím a lidé čekali,
až jim slunce ohřeje vodu v rybníce na okoupání. Když nefoukal vítr
a netekla voda v náhonu mlýna, tak mleli obilí ručně a podobně si to
představují i nyní. Nebude foukat a svítit? Tak na pár hodin vystačí
akumulace a pak buď útrum a nebo pokorný návrat zpět k fosilu(plynu),
který v takovém měřítku pochybí a bude pouze pro ty bohaté. Asi jsou
buď bohatí, skromní a nebo pouze naivně hloupí.
Pavel Hanzl
13.4.2021 10:51 Reaguje na Břetislav MachačekSilně nás tlačí čas a JE je nutná na překlenovací období, než budou dostečně kapacity v akumulacích. Což do doby, než začneme stavět mastodonta, asi už budou.
Svatá Prostoto
13.4.2021 13:33 Reaguje na Pavel HanzlMartin Macek
13.4.2021 14:44 Reaguje na Svatá ProstotoMartin Macek
13.4.2021 14:54 Reaguje na Martin MacekSvatá Prostoto
13.4.2021 16:55 Reaguje na Martin MacekA když čtu tohle ... https://www.peak.cz/japonsko-na-pokraji-blackoutu-prumysl-zada-vice-reaktoru-verejnost-tlaci-na-rozvoj-obnovitelnych-zdroju/27091/
Tak jsem zvědav co s tím hodlají dělat.
Ostatně, i tady se uvádí ... "mělo by to pomoci zemi více než zdvojnásobit podíl větrné a solární energie v elektroenergetickém mixu na 18 % do roku 2030, aniž by se vyvíjel tlak na účty za spotřebu elektrické energie"
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/woodmac-japonsko-prekroci-cile-obnovitelne-zdroje-stanovene-roku-2030
Pokud tedy vyjdeme z premisy, že uhlí ne, vítr a soláry klidně i 20%, tak ... nám tu furt něco chybí. A čím méně z toho bude jádro, tím více to musí být něco jiného ... a při vší úctě k geotermálním zdrojům, ty stačit zdaleka nebudou.
Takže co? Plyn, ropa? Je to proti jádru opravdu taková výhra?
Pavel Hanzl
13.4.2021 20:31 Reaguje na Svatá ProstotoTakže směr je jasný.
Svatá Prostoto
14.4.2021 10:58 Reaguje na Pavel HanzlPro jednou to zkuste.
Uvidíme, co to udělá.
Pavel Hanzl
13.4.2021 10:53https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/221452801240012
Robert Jirman
13.4.2021 11:16Emil Novák
13.4.2021 11:31 Reaguje na Robert JirmanKarel Tejkal
13.4.2021 12:03"Některé nevládní ekologické organizace v čele s Greenpeace však tvrdí, že voda z Fukušimy obsahuje také další prvky, které jsou zdraví škodlivé a o jejichž výskytu japonská vláda mlčí."
Komu více věří Pavel Hanzl?
Vladimír Wagner
13.4.2021 12:18Dlouhé diskuze jsou dány hlavně tím, že se rybáři, kteří se nyní dostávají na úroveň rybolovu před havárii, obávají dopadu na postoj zákazníků k jejich produktům. Proto se věc intenzivně diskutovala právě s nimi. Vypouštění tak bude nejspíše bude probíhat pod kontrolou nezávislých expertů nominovaných rybáři. Podobně je to s vypouštění podzemní vody čerpané v okolí Fukušimy.
Podrobněji je současný stav ve Fukušimě popsán zde: https://www.osel.cz/11626-fukusima-i-deset-let-pote.html
A v těchto dnech také vyšlo druhé vydání knihy Fukušima I poté, které je doplněno o dodatek s popisem vývoje až do současné doby a doplněním kalendáře na konci. Tentokrát jde čistě o E_knihu: https://www.kosmas.cz/knihy/288879/fukusima-i-pote/
Miroslav Vinkler
13.4.2021 13:51 Reaguje na Vladimír WagnerZato se každý večer hlasitě recituje spisek European Green Deal, zejména zjevení o energetice a OZE.
Pavel Hanzl
13.4.2021 20:37 Reaguje na Miroslav VinklerA taky se u nich ví, že Rosatom nám může fatálně zavařit.
Pokud jste neviděl včerejší Reportéry, tak tam je asi to nejdůležitější z obou stran:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/221452801240012
Je to prvních 20 minut a velmi doporučuji
karel krasensky
13.4.2021 15:57Pavel Hanzl
13.4.2021 20:39 Reaguje na karel krasenskyJá byl jen v Toljatti, nebo na krivom Rogu, na Karačaganaku nebo na Kavkaze, ale tohle jsem jinde neviděl (pardón, v Indii s 1000x hustším osídlením).