Jde nám o krk! Aktivisté stáli na kusu ledu s oprátkou kolem krku, aby upozornili na klimatický kolaps
Klimatická krize a krize biodiverzity podle aktivistů probíhá, přesto nadále vypouštíme do atmosféry velké množství emisí skleníkových plynů. "Loňský rok byl opět rekordní. Vliv lidské činnosti na biosféru je nyní už jasně patrný: tají ledovce. Tím se nenávratně mění okolnosti v biosféře. Vědci to označují jako konec klimaticky stabilního holocénu a začátek nové epochy - antropocénu," říká tisková mluvčí Rebelie Veronika Holcnerová.
Podle ní Mezivládní panel IPCC doporučil zásadní a okamžitou restrukturalizaci ekonomiky tak, aby se zastavilo používání fosilních paliv. "Česká vláda ale nekoná v tomto směru s dostatečnou naléhavostí. Změny jsou nebezpečné. O krk jde mnoha součástem naší propojené planety," říká Holcnerová.
Mnohé změny podle Rebelie pociťujeme naléhavě už nyní, půl milionu hektarů lesů v ČR letos bylo napadeno kůrovcem, 75 % létajícího hmyzu zmizelo, 40 % obojživelníků je ohroženo vyhynutím, 25 % savců je ohroženo vyhynutím, 400 000 lidí ročně už nyní zabíjí změna klimatu.
Probíhá 6. hromadné vymírání. Je ohroženo milion druhů. "Pokud nezastavíme oteplení planety pod hranicí 2 °C, bude ohrožena i stabilita lidské společnosti, přístup k pitné vodě i potravinám, a to již v tomto století," říká Holcnerová.
Tento týden probíhá Mezinárodní rebelie. Lidé v hlavních městech 50 zemí světa demonstrují a prostřednictvím akcí občanské neposlušnosti vyzývají vlády, aby neprodleně řešily klimatickou změnu a vytvořili plány pro transformaci ekonomiky tak, aby dosáhli včasného snížení emisí CO2.
Česká republika se připojila v Týdnu rebelie, kdy probíhají lokální akce v menších českých městech, i v Praze a Brně. Velká blokáda dopravy v centru Prahy a kreativní festival se uskuteční 12. 10. 2019 na Václavském náměstí.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Martin Jasan
11.10.2019 15:55 Reaguje naJan Šimůnek
11.10.2019 17:55 Reaguje na Martin JasanNěmecký příklad názorně ukazuje, že OZE jsou z hlediska snižování emisí CO2 prakticky bezcenné, protože jejich kolísání musí být kompenzováno uhlím nebo plynem.
Jan Šimůnek
13.10.2019 09:331. Antropogenní oteplování je výplod lidí kalibru železničního inženýra, vlastnícího firmu na přeprodávání emisních povolenek (to jsou ti "naprosto nezaujatí odborníci", na jejichž bláboly se "rebelové" odvolávají).
2. Za celou průmyslovou éru bylo vyhubeno cca 1% obratlovců, což je "normální stav" (taková rychlost vymírání) pro běžná období, zatímco při velkých vymíráních šlo o desítky procent před nimi existujících druhů (vymírání na konci Permu postihlo 90 % druhů, známých z fosilních nálezů před ním).
Problém také je, že současná vymírání jsou patrně silně nadhodnocována, protože řada v současnosti vymřelých druhů se z principu (způsob života, ekologická nika apod.) nefosilizovala, tudíž kdyby existovaly a vymřely třeba v druhohorách, bychom o jejich existenci vůbec nevěděli a do vymírání v dávné minulosti je proto nezapočetli.
3. Všichni v antropocénu vymřelí velcí obratlovci byli vybiti lovem, nikoli klimatickou změnou.
Věroslav Týnek
13.10.2019 19:04 Reaguje na Jan ŠimůnekMiroslav Vinkler
13.10.2019 21:00 Reaguje na Jan ŠimůnekJe doloženo, že od r.1765 ,počátku průmyslové revoluce,se do dneška zvýšila hodnota energie dopadající na zemský povrch o 1-3W/m2. (připusťme, že za to může CO2)
Ovšem hodnota sluneční energie/jasný den/ dopadající na zemský povrch činí pro ČR cca 1000W/m2, je-li zataženo 200W/m2.
Co je více ? 1000W nebo 3 W?
Nejdůležitější skleníkový plyn v atmosféře je vodní pára. (2%)
Porovnej s CO2 = 0,03%
Udává se, že v ČR je zastavěno asi 10% plochy země, tedy cca 7,8 tis. km2
Dovolím si tedy tvrdit, že hnacím motorem klimatických změn je zcela jiné rozložení sluneční energie v závislosti na druhu povrchu. (beton vs. vegetace) a z toho vycházející energie zjevná /pevné povrchy/vázaná na vzduch nebo skrytá /evapotranspirace/ navázaná na vodní páru.
Výkon všech elektráren ČEZu je stejný jako energie z plochy pouhých 13km2 za předpokladu, že tato plocha je ozařována sluncem.
Jinak, energie ze Slunce dopadající na Zemi má výkon 180 000 TW.
Energie vyrobená člověkem odpovídá pouhým 10 TW. (elektřina,teplo,PHM)
Satelitní data dokládají:
Od roku 1975 se rozloha zastavěné plochy globálně zvýšila 2,5 x v Africe za 40 let se zastavěná plocha se rozrostla čtyřikrát. V Evropě se zastavěná plocha zdvojnásobila.
(https://ec.europa.eu/jrc/en/news/new-satellite-image-database-maps-dynamics-human-presence-earth )
Důsledkem případné pravdivosti tohoto tvrzení by bylo, že téměř veškerá opatření realizovaná snižováním emisí CO2 jsou téměř zcela zbytečná .
A že by se na to mělo jít zcela jinak. Pouze za zlomek nákladů určených na boj proti klimatické změně likvidací fosilních paliv a dotováním OZE ,bychom dosáhli podstatně lepších výsledků.
Jan Šimůnek
13.10.2019 09:38Lukas B.
15.10.2019 14:12 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
15.10.2019 19:02 Reaguje na Lukas B.A to časté zvětšení může pocházet až od rozumbradů, kteří "věděli", že Země potřebuje okolo jižního pólu opravdu velký kontinent, který by vyvážil Eurasii a sever Ameriky, aby se Země nepřevrátila. A tak ji kreslili větší, možná v rozporu s původními prameny.