Jediný pár pand v Británii se po 12 letech vrátil do Číny, rozmnožení nevyšlo
Samičku Tchien Tchien a samce Jang Kuanga zapůjčila Čína Británii v roce 2011. Původně to mělo být na deset let, kvůli covidové pandemii se však pobyt o dva roky protáhl. Skotská královská zoologická společnost uvedla, že za párek platila 500 000 dolarů (11 milionů korun) ročně.
Jedním z cílů bylo rozmnožení těchto ohrožených zvířat. Přes veškerou snahu chovatelů včetně umělého oplodnění samičky se to nepodařilo, ačkoli britská média několikrát v nadšeném očekávání označila Tchien Tchien za březí.
V posledních týdnech se chovatelé zaměřili již jen na to, aby si pandy zvykly na cestovní boxy, v nichž absolvují přesun do Asie.
Čína v posledním půlstoletí do různých zemí světa zapůjčila několik stovek vzácných šelem, což bylo prezentováno jako součást diplomacie. První pandy putovaly do Spojených států v roce 1972 v návaznosti na návštěvu prezidenta Richarda Nixona v Pekingu, která byla v době studené války nebývalou událostí. Mnoho amerických zoologických zahrad v současnosti své pandy do Číny vrací, což je podle Reuters součást "slábnoucího odkazu" pandí diplomacie.
Panda velká patří k symbolům ochrany přírody. Ve volné přírodě, převážně v čínské provincii S'-čchuan, žije podle různých odhadů od 1800 do 3000 pand velkých. Jejich počet v poslední době mírně vzrostl a nejsou již klasifikovány jako kriticky ohrožený druh. Několik stovek jich žije v zajetí po celém světě. Všechny pandy chované v zajetí patří čínské vládě, která je do zoologických zahrad pouze zapůjčuje. Číně patří i všechna případná mláďata, která se v zoo narodí.
reklama