https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jednani-o-turowu-lze-podle-fialy-dovest-k-dohode-v-radu-nekolika-tydnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jednání o Turówu lze podle Fialy dovést k dohodě v řádu několika týdnů

28.1.2022 01:21 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česko-polská jednání o těžbě v polském hnědouhelném dole Turów lze podle premiéra Petra Fialy dovést k dohodě v řádu několika týdnů. Chce kompromis přijatelný pro Českou republiku, Polsko i Liberecký kraj. V pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu předseda vlády uvedl, že je v kontaktu se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým.
 

Oba podle něj chtějí dohodu, která bude oboustranně přijatelná, a to i pro Liberecký kraj, kterého se rozšíření těžby dotýká. "Je reálné to dovést do konce v řádu několika týdnů," uvedl Fiala na dotaz ohledně termínů.

V jednáních podle premiéra zůstávají problémové body, které je třeba odblokovat, a není v zájmu nikoho zůstat bez dohody. Po středečním jednání vlády Fiala uvedl, že dohodu zatím podepsat není možné. Dvěma hlavními problémy zůstávají výše finančních kompenzací a délka soudního dohledu.

Praha vede kvůli dolu s Varšavou spor, rozšíření těžby předloni Polsko povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Poláci to odmítají a zpochybňují i dopady na české území.

Česko podle návrhu smlouvy trvá na náhradě 50 milionů eur (zhruba 1,22 miliardy korun) za škody způsobené těžbou, Polsko nabídlo 40 milionů eur (zhruba 980 milionů korun). Spor trvá také u požadavku na desetiletou délku soudního dohledu. Varšava by souhlasila jen s dvouletým dohledem.

Důl zásobuje uhlím elektrárnu, která je v jeho blízkosti a která je na polském trhu důležitým producentem elektrické energie. Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti jeho rozšíření, obyvatelé se bojí o zdroje pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti. Polsko plánuje v hnědouhelném lomu těžit do roku 2044.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

28.1.2022 06:39
Vzhledem k tomu jak se k celému staví Polsko a její vláda, tak je jakékoliv uzavření smlouvy v tomto duchu jen a pouze sklopení uší a přijmutí toho, že nás Polsko (PGE) poškozuje a že jsme se s tím smířili.

Žádné peníze světa nám nenahradí ani odebírání vody dolem, ani zničené zdraví lidí, co v okolí žijí.


Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.1.2022 07:03 Reaguje na Lukáš Kašpárek
jde o to co získáme, ne o to co ztratíme...buď budeme šikovní ve vyjednávání nebo nebudem, tak se věci dějou. Zavření dolu je poněkud alibistické ale parametry mají být nastavený k oboustranné kontrole dopadů a řešení následků v čase a místě.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.1.2022 10:28
Dohoda je od slova dohodnout se a nikoliv diktovat a neustoupit ze svých
priorit. To pak k dohodě nikdy nedojde a bude pouze spor a soud, kde
zase vyhraje pouze jeden a druhý prohraje. Riskovat prohru při možnosti
kompromisní dohody je hloupost i pro toho, kdo si prohru nepřipouští.
Radost ze zákazu těžby vodu lidem nevrátí a ani nedodá, pokuty jdou do
kasy EU a nikoliv na odškodnění k nám. Na tom se musíme DOHODNOUT a to
znamená i v lecčems ustoupit. Jakákoliv dohoda bude tak terčem kritiky
radikálních odpůrců těžby a naopak jejím zastáncům. Politici tak musí
mít odvahu takové kritice čelit a nechtít být neutrální. To pak nemají
být politiky a nebo pouze politiky opozičními, kde si mohou dovolit mít
i bez zodpovědnosti opačný názor. Premiér si tak na vlastní kůži nyní
vyzkouší, co je to rozhodnout a sklidit za to i kritiku.
Odpovědět
sv

sv

2.2.2022 13:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Ano, dohoda je od slova dohodnout a nikoli roky plundrovat, hrabat zisky pod sebe a upozorňování souseda, že vaše činnost je pro něj extrémně škodlivá, mít v paži. Kdyby se poláci skutečně chtěli dohodnout a nehráli roky mrtvého brouka, dohoda už mohla být dávno podepsána. Takto je nerespektování soudního rozhodnutí stojí několikanásobek toho, co by jinak zaplatili za náhradu škody. Když se nebudou chtít dohodnout i nadále přijdou o všechno co si v bruselu tak pokorně vyžebrali.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist