https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jen-30-km-od-brna-rostou-v-exoticke-zahrade-stovky-subtropickych-rostlin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jen 30 km od Brna rostou v Exotické zahradě stovky subtropických rostlin

31.12.2022 01:46 | PŘIBICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Jen 30 kilometrů od Brna pěstují v Přibicích dva nadšenci stovky subtropických rostlin a provozují Exotickou zahradu. Je nejen atraktivním turistickým cílem, ale i vyhledávaným místem pěstitelů, kteří si jezdí kupovat sazenice. Dlouhá léta pěstoval Miroslav Effenberger rostliny na zahradě u svého domu, ale čím dál vyšší zájem návštěvníků i pěstitelů jej dovedl k tomu, že nedaleko koupil starý dům s velkým pozemkem a proměnil je na zahradu o ploše 2000 metrů čtverečních. V letní sezoně přijde denně nejméně 100 lidí, řekl Effenberger ČTK.
 

Subtropické rostliny podle něj prodává v Česku více lidí, ale jen on je pěstuje a díky mnohaletým zkušenostem zákazníkům radí i při pěstování a ošetřování rostlin. Různí obchodníci jen sazenice dovezou, prodají a přes zimu nic nemají. "My pěstujeme trvale, takže je zřejmé, jaké rostliny a jak přečkají zimu," řekl Effenberger. Před dvěma lety začal spolupracovat s Jiřím Michnou, díky čemuž se rozvoj zahrady zrychlil.

O zákazníky nemají nouzi. Kvůli změně klimatu, oteplování a mírnějším zimám se stále více lidí zajímá o pěstování palem a dalších rostlin, které dříve znali ze Středomoří. Na první pohled by se mohlo zdát, že kamenem úrazu budou teploty pod nulou, ale podle Effenbergera řada rostlin slabší mrazy velmi dobře snáší. V případě silnějších mrazů stačí choulostivější rostliny přikrýt kvalitní mrazuvzdornou ochranou, některé je třeba přenést do míst, kde neumrznou.

V zahradě jsou jak různé okrasné palmy, tak také řada rostlin produkujících plody. "Nejoblíbenější jsou fíky, které na jihu jižní Moravy mohou růst bez jakékoliv ochrany v zimě. Hodně také vydrží bezvadné čínské datle a děti je milují," poznamenal Effenberger. Pěstuje také granátová jablka, olivy, citrusové plody, avokáda, pistácie či manga. A pořád hledá nové rostliny, kterými by mohl zahradu obohatit. Dvakrát ročně jezdí do Španělska, kde nakupuje semena i sazenice a konzultuje s kolegy, kteří mají s pěstováním letité zkušenosti, vydává se i do Itálie. "Díky množství rostlin, které máme, jsme také schopni zákazníkům nabídnout obvykle nižší cenu než jiní obchodníci," řekl Effenberger. Některé rostliny už má v zahradě i 30 let.

Subtropické rostliny jsou pro něj celoživotní láskou. První datlovník vysel už v roce 1986 jako chlapec, který se stal sotva školákem. Ve 12 letech měl svoji první výstavu kaktusů a v roce 1990 vypěstoval první fíky, za dalších pět let sklízel banány. Postupně rozšiřoval počet pěstovaných druhů a studium na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity se pro něj díky zkušenostem stalo spíše formalitou. V nové zahradě má dva skleníky, jeden prodejní a druhý pěstební. Je v ní i jezírko s okrasnými rybami a skalky s dalšími exotickými rostlinami. Od dubna do června je zahrada otevřená denně, do září denně mimo pondělí, ale navštívit se dá po domluvě i v jiných měsících.


reklama

 
Zdeněk Meitner
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PD

Petr Difko

31.12.2022 11:30
Jen škoda že není v článku jméno nebo adresa zahrady .
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.12.2022 12:17 Reaguje na Petr Difko
https://www.exotickazahrada.cz/
Odpovědět

Viktor Šedivý

31.12.2022 15:45 Reaguje na Petr Difko
Četl jste aspoň první větu? :-/
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.1.2023 16:53
Tak ono se u těch rostlin papouškují, často stále dál a dál, nepravdivé a zavádějící údaje.
Například já jsem se kdysi dostal k tazvané nankinské révě, to je tropická liána někde z oblasti Vietnamu. U této rostliny je popisováno, že nevydrží pokles teploty pod + 15 st C, ale já jsem ji normálně zimoval v nevytápěné místnosti při teplotě jen pár stupňů nad nulou. Dokonce jsem jedno u zažil při silnýcch mrazech , že v hlíně květináči s touto rostlinou byly v hlíně krystalky ledu, tudíž tam teplota pokelsla k nule. Pravda, + 15 st C tam je a sice při cca této teplotě po přezimování nankinská réva začíná růst. Jinak pokles i jen zlomek teploty pod nulu nesnese, to ji okmžitě spálí. Ale do nuly to jde.
Odpovědět
JP

Ján Prečuch

5.1.2023 20:05 Reaguje na Radim Polášek
Ono to s odolností vůči zimě je trochu jiné. Před nějakou dobou vtrhl na jih Francie až k mori studenty vzduch v zime a videl jsem fotky citronu pokrytých ledovou krustou, ale nakonec to přežily i olivové haje i fíky i palmy.
Nám přezimují suptropicke citrusy a i smokvoň. Jediná co uhynula byla bouganvilie.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist