https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihocesti-pamatkari-omezili-kvuli-cenam-energii-nasviceni-nekterych-zamku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihočeští památkáři omezili kvůli cenám energií nasvícení některých zámků

24.9.2022 01:46 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
"Nejvýraznější úspora je v Českém Krumlově. Zapnuli jsme časové spínače a omezili noční osvětlení zhruba o dvě hodiny. Předčasně jsme vypustili a vyčistili kašny, které jsme jinak zazimovávali na konci října, po hlavní sezoně," řekla ČTK mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová.
"Nejvýraznější úspora je v Českém Krumlově. Zapnuli jsme časové spínače a omezili noční osvětlení zhruba o dvě hodiny. Předčasně jsme vypustili a vyčistili kašny, které jsme jinak zazimovávali na konci října, po hlavní sezoně," řekla ČTK mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová.
Jihočeští památkáři omezili kvůli vysokým cenám energií nasvícení památek. Týká se to hlavně hradu a zámku Český Krumlov, kde zároveň předčasně zazimovali kašny. Zámek v Jindřichově Hradci od září vypnul noční osvětlení, omezí ho i hrad Rožmberk. Meziročně budou mít památkáři výdaje za energie o 8,5 procenta nižší. Méně svítit by mohl v noci i zámek Hluboká nad Vltavou. Některá města naopak spořit nemusí, protože mají ceny fixované, jako Prachatice. Méně nasvícené budou i kostely v kraji. Vyplývá to z informací památkářů, radnic a biskupství.
 

Památkáři zkrátili dobu večerního a nočního osvětlení hradů a zámků. "Nejvýraznější úspora je v Českém Krumlově. Zapnuli jsme časové spínače a omezili noční osvětlení zhruba o dvě hodiny. Předčasně jsme vypustili a vyčistili kašny, které jsme jinak zazimovávali na konci října, po hlavní sezoně. Všude jsme také dali úsporné žárovky. Tam, kde jsou větší areály a jelo se na vícero pokladen, jsme omezili provoz a prodej vstupenek pouze na jedno místo. Také se snažíme shlukovat průvodce, případně další pracovníky do jedné prostory, abychom méně svítili a topili," řekla ČTK mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová. V Krumlově ztlumili i některá světla v areálu, ale tak, aby neomezili bezpečnost lidí, kteří místem procházejí.

Úspory zvažuje i město Hluboká nad Vltavou, které platí za osvětlení tamního zámku. Radnice se rozhodne do dvou týdnů, až se dozví, kolik budou nově platit za elektřinu její technické služby. "Památkáři jsou trochu nejistý partner, a abychom mohli držet prst na osvětlení, aby nám ho nevypínali, tak jsme se dohodli, že ho budeme platit my. Dosud to bylo asi 80 000 korun ročně, což v našem rozpočtu nebyly žádné velké peníze. Zatím jsme to bez problémů platili, dál uvidíme," řekl ČTK starosta Hluboké Tomáš Jirsa (ODS). Radnice má zafixovanou cenu plynu pro městské kotelny do konce roku 2023, elektřinu bere od firmy E.ON.

Pro památkáře bude proti poslednímu předpandemickému roku 2019 letošní úspora za energie ještě větší než v porovnání s loňskem. V roce 2021 totiž hodně pracovali z domova a kvůli vládním koronavirovým nařízením byly část roku hrady a zámky zavřené, hlavní sezona byla kratší a zimní provoz zrušený.

Méně nasvícená bude i řada kostelů v kraji. "Naprostá většina církevních památek, mám na mysli především kostely, jsou nasvícené z veřejného osvětlení. Na mnoha místech se časově omezuje nasvícení," sdělil ČTK děkan katedrální kapituly Zdeněk Mareš.

Některá města naopak šetřit nemusí, protože mají dopředu zajištěné energie. Prachatice koupily loni na jaře plyn na burze v německém Lipsku do roku 2024, teplárna tak nemusí několik let zdražovat. Elektřinu koupilo loni město na burze v Kladně pro letošek a příští rok. Cenu elektrické energie pro rok 2023 má město o 25 procent levnější než na letošní, řekl ČTK starosta Martin Malý (Nezávislí).

"Neplánujeme tak žádná úsporná opatření, že bychom občanům vypínali světlo na ulicích nebo nechávali přes noc město ve tmě. Co se týče památek, tak jen velice citlivě, abychom byli solidární s těmi, kteří neměli to štěstí a nemají nakoupeno tak levně, omezíme třeba nasvícení kostela svatého Petra a Pavla v noci. Ale nemusíme to dělat. Sleduji energetické trendy, jsem bývalý burzovní makléř, který se obchodováním s cennými papíry a deriváty živil devět let. Dávám si na tyto věci pozor," řekl Malý. Ve školách i v prachatickém bazéně se bude topit stejně jako nyní, dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

24.9.2022 08:19
Noční svícení by se mělo omezit po 10 hodině všude.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

24.9.2022 18:09
Noční nasvícení památek (a nejen památek) byl zakázal. Je to akorát zbytečný světelný smog a plýtvání penězi. ;)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.9.2022 12:04 Reaguje na Petr Eliáš
Fakt je ten, že po té desáté večer to považuji za zbytečnost.
Na druhou stranu doufám, že pokud někde někoho napadne omezovat veřejné osvětlení, tak na něj místní vezmou vidle.
Odpovědět
KM

Karla Majerová

30.12.2022 09:37
Cena energií má vliv skoro na všechno, na co se podíváte. My jsme s manželem chtěli rekonstruovat náš dům uprostřed Prahy, ale nejdříve jsme sháněli na internetových stránkách https://www.pamatkovyatelier.cz/ zaměřování historických staveb, zda tam zrovna náš dům nepatří. Než jsme dostali odpověď tak zdražil všechen stavební materiál a my se rozhodli s rekonstrukcí vyčkat na lepší ceny materiálu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist