Kanada zakáže výrobu a dovoz plastových tašek a nádobí
Ministr životního prostředí Steven Guilbeault nyní představil zákaz včetně časového harmonogramu. Původně země chtěla tyto materiály zakázat na svém území, ale hodlala je dále vyvážet.
Opaření se bude týkat také plastových brček, příborů, míchacích tyčinek a kroužků, které drží pohromadě plechovky nápojů v balení po šesti.
Zákaz je vydáván na základě zákona, který řadí plasty mezi toxický materiál. Sdružení výrobců plastů se ale s vládou soudí, protože se zařazením plastů k toxickým látkám nesouhlasí. Proces se má konat letos.
Premiér Justin Trudeau poprvé slíbil postupné odstavování výroby plastů a jejich používání v roce 2019. Podle něj by se Kanada měla do konce tohoto desetiletí zbavit plastového odpadu. Zákaz měl podle Trudeauova původního oznámení začít platit loni. Předtím ale mělo být vydáno vědecké posouzení plastů, které zdržela epidemie covidu-19.
Plasty jsou celosvětový problém, podle odhadů se daří recyklovat zhruba desetinu tohoto materiálu. Podle studie, již roku 2019 vydala kanadská organizace Environment and Climate Change Canada, se ten rok v Kanadě vyhodilo 3,3 milionu tun plastů, z nichž skoro polovina byly obaly. Recyklována nebyla ani desetina, většina plastů byla vyvezena na skládky, kde se budou rozkládat stovky let.
Až 29 000 tun skončilo v přírodě a zamořilo parky, lesy, řeky a pobřeží. Nejčastěji tam po lidech zůstávají nedopalky cigaret, kelímky na kávu a obaly jídla.
reklama