https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klima-by-mohlo-zachranit-sazeni-stromu-tvrdi-svycarska-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klima by mohlo zachránit sázení stromů, tvrdí švýcarská studie

8.7.2019 00:22 (ČTK)
Nejúčinnějším opatřením k záchraně klimatu je zalesňování. / Ilustrační foto
Nejúčinnějším opatřením k záchraně klimatu je zalesňování. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ondrej Kameniar / Katedra ekologie lesa
Nejúčinnějším opatřením k záchraně klimatu je zalesňování. Tvrdí to studie technické vysoké školy (ETH) v Curychu, otištěná v magazínu Science. Dosažení cíle Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC) udržet růst oteplování na úrovni 1,5 stupně Celsia proti době před průmyslovou revolucí je díky němu dosažitelné, uvádějí švýcarští experti. Na Zemi podle nich může být o třetinu více lesů, aniž by to omezovalo města nebo zemědělskou půdu.
 

Sázení stromů má podle švýcarských vědců potenciál pohltit dvě třetiny emisí oxidu uhličitého (CO2), které způsobil člověk. Právě nárůst emisí tohoto skleníkového plynu ohrožuje šance na udržení globálního oteplování v bezpečných mezích.

Švýcarská studie podle agentury DPA poprvé ukazuje, že klimatický cíl IPCC je dosažitelný. Podle IPCC musí být do roku 2050 nejen omezeny emise skleníkového plynu, ale je také třeba nově osázet stromy až miliardu hektarů půdy. "To je nepochybně dosažitelné," stojí ve studii.

Podle vědců nyní lesy na Zemi pokrývají 2,8 miliardy hektarů. Za možné považují zalesnění dalších 900 milionů hektarů, což odpovídá téměř rozloze Spojených států.

Jde především o dříve nedotčené, ale dnes poničené ekosystémy, píšou vědci pod vedením Jeana-Françoise Bastina. Zvlášť velké množství ploch vhodných k zalesňování má Rusko následované s odstupem Spojenými státy, Kanadou, Austrálií, Brazílií a Čínou.

Nové lesy, až vyrostou, by mohly pojmout až 205 miliard tun oxidu uhličitého. To jsou zhruba dvě třetiny z 300 miliard tun, které se od počátku průmyslové revoluce do ovzduší dostaly kvůli působení člověka.

"Musíme ale jednat rychle, protože bude trvat desetiletí, než lesy dozrají a vyčerpají svůj potenciál přirozeného úložiště CO2," říká jeden z hlavních autorů studie Tom Crowther. Ploch vhodných k zalesňování však mezitím právě v důsledku klimatické změny každým rokem ubývá, upozornil.

Studie také upozorňuje na údajný omyl některých vědců, kteří vycházejí z předpokladu, že změna klimatu zvyšuje plochu porostlou stromy. To sice platí pro severní lesy, například na Sibiři, ale hustota stromů je tam mnohem nižší, zdůrazňují švýcarští odborníci.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

8.7.2019 11:47
Hlavně uchránit Amazonský prales před tím magor*m v Brazílii.
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

16.7.2019 14:18 Reaguje na Slovan
Chyba lávky a neznalost zásadních čísel! Ten prales z velké části "žereme" my v Evropě a naši souputnící v Číně - skrze sóju. O devastaci pampos v Argentině nemluvě. A korunu tomu dal US preezident.
vizte https://www.nature.com/articles/d41586-019-00896-2
Odpovědět
ČM

Čech M.

8.7.2019 12:56
To je hezký nápad, ale provedení je o to horší. Ty lesy totiž nemají kde vyrůst, volné plochy nejsou, všechna místa, kde by lesy mohly být už lesy jsou a tam , kde by mohly být a nejsou, jsou pole a pastviny pro obživu lidí. A tak to jako vždy narazí na hlavní problém a to je růst počtu lidí na planetě, to je totiž mnohem horší problém , než růst CO2.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

8.7.2019 15:50
naprosto jste to vystihl, neuvěřitelný populační nárůst lidstva je alfa a omega problémů všech na Zemi. Neustále se kolem tohoto tématu chodí po špičkách i když všem musí být jasné, že takto to dál nejde. Až dosáhneme populačního vrcholu nebude již co zachraňovat.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

8.7.2019 18:21
Ta studie je zrejme matematicky spravne. Nechat narust na miliarde hektaru vzrostly les a v kmenech stromu pak bude ulozeno zhruba tolik uhliku, kolik ho bylo doposud vytezeno ve forme fosilnich paliv. Pak to drevo muzeme vytezit a postavit z nich pasivni domy a tim uhlik na dalsich 100 let navazeme. Cyklus pak muzeme zopakovat


Pokud ale budeme 1/3 dreva z lesu zpravovat na trvale vyuzitelne vyrobky a nespalime je ci nenechame shnit jako v pralese, dosahneme stejneho efektu! Toto je podstatne realnejsi scenar.
Odpovědět

Jan Škrdla

9.7.2019 22:03
Les není jen o produkci biomasy, ten CO váže nejen v nadzemní části, ale i v kořenech a taky v půdě. Kromě toho porost sám o sobě plní klimatizační funkci (ochlazuje povrch). Jinak řečeno i les, který se nevyužívá, má přínos v ochlazování povrchu. Ideální by bylo vysadit nové lesy a ty udržitelně využívat.

Rostoucí populace je sice problém, ale hlavně v Africe. Populace v Jižní Americe spíše stagnuje. Tam je problém jinde (naznačil to
Slovan v prvním příspěvku).Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist