Klimatické plány EK by měly zohledňovat rozdíly mezi členskými státy, zní z V4
"Shodli jsme se na tom, že je nutné něco dělat, ale uplatňovat jeden stejný vzorec na všechny členské státy nelze vzhledem k zásadním rozdílům v průmyslu a v energetickém mixu," uvedl Benešík. Není také možné, aby obyvatelé doplatili na klimatické plány skokovým zvýšením životních nákladů, musí být sociálně únosné, podotkl.
Komise mimo jiné navrhla, aby nové vozy v EU od roku 2035 nemohly produkovat žádné emise oxidu uhličitého, což zásadně prodraží a prakticky znemožní jejich výrobu. Mezi návrhy je i zásadní rozšíření systému emisních povolenek, jejichž prostřednictvím by se mělo nově platit za znečišťování ovzduší v důsledku silniční či lodní dopravy a vytápění budov. Průmyslové podniky či aerolinky by měly přijít o bezplatné povolenky.
Unijní exekutiva plánuje také zavedení takzvaného uhlíkového cla. Měly by je platit podniky vyvážející do EU neekologicky vyráběné produkty jako ocel, hliník, cement, hnojiva či elektřinu.
Zástupci evropských výborů podle Benešíka zdůraznili potřebu celosvětového řešení klimatické změny, když mezi velkými znečišťovateli jsou také například Čína, Spojené státy, Rusko a Indie. "Apel na klimatickou diplomacii byl naprosto jednoznačný a velký. Evropa nemůže být samostatný běžec," řekl.
Tématem jednání byla také pandemie covidu-19. Benešík uvedl, že unie by měla podnítit prošetření vzniku a šíření nového koronaviru. "Ne proto, abychom ukázali na nějakého viníka, ale proto, abychom byli schopni takovým situacím v budoucnu předcházet. Pokud nezjistíme, kde se systémově staly chyby například na straně Světové zdravotnické organizace, kdo co zanedbal, kdo koho neinformoval, tak nás to čeká znovu," míní. Zástupci evropských výborů se vyslovili za strategickou soběstačnost EU, aby se neopakovala situace, kdy členské státy draze nakupovaly ochranné pomůcky a zdravotnický materiál z Číny.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
karel krasensky
6.9.2021 18:13Radim Polášek
6.9.2021 19:02 Reaguje na smějící se bestiePapaláši v Bruseli se nejdřív budou muset historicky znemožnit, musí udělat tak velké boty, že už to nepůjde zakrýt ani zelenou alarmistickou ani sluníčkovou a jinou propagandou. Odchod tak musí přijít až v pravý čas, ne předčasně.
Za socialismu povstání v Maďarsku 1956 bylo předčasné. poslali tam tanky a zabili 10 tisíc nebo kolik lidí. O víc než 10 let později 1968 bylo pražské jaro, poslali tady tanky a to už převážně jen stříleli do vzduchu nebo na baráky. A o dalších 20 let už byli historicky znemožněni a na Samet 1989 už neposlali nic.
Pavel Hanzl
7.9.2021 20:35 Reaguje na Radim PolášekNebo jste přesvědčen, že EU poslala proti Británii tanky, když chtěla vystoupit a nám to bruselská média zatajila??
Já tu čtu často zcela gigantické nesmysly..
Pavel Hanzl
7.9.2021 20:32 Reaguje na karel krasenskyMiroslav Vinkler
6.9.2021 19:10Jedinou pravdou byla stranická pravda podpořená "vědeckými důkazy" také.
Ne, že bych byl proti snižování CO2 , ale zvolená cesta je doslova hloupá a přinese více škody než užitku.
Viděl bych tady paralelu k Palackého výroku :" Byli jsem zde před Rakouskem, budeme i po Rakousku."
Lukas B.
6.9.2021 19:32 Reaguje na Miroslav VinklerSvatá Prostoto
7.9.2021 12:00 Reaguje na Lukas B.Jenže my byli v tomto směru marní už za starýho Procházky.
I tu normalizaci jsme si zařídili sami, zatímco Sověti v klidu chlastali v kasárnách.
Pavel Hanzl
7.9.2021 20:27 Reaguje na Miroslav VinklerZkuste konečně napsat to snižování emisí chytřeji, pořád jen kritizujete bezhlavě všechno z EU přesně tak, jak to chtějí soudruzi v Kremlu.