https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klimaticke-zmeny-podstatne-zhorsi-mezinarodni-napeti-varuji-americke-rozvedky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klimatické změny podstatně zhorší mezinárodní napětí, varují americké rozvědky

22.10.2021 18:01 | WASHINGTON (ČTK)
Konkrétně zpravodajci vytipovali 11 zemí, které jsou v tomto ohledu nejvíce zranitelné. Patří k nim zejména asijské státy Afghánistán, Pákistán, Irák, Barma, Indie či Severní Korea a země ze Střední a Jižní Ameriky - Haiti, Honduras, Guatemala, Nikaragua a Kolumbie.
Konkrétně zpravodajci vytipovali 11 zemí, které jsou v tomto ohledu nejvíce zranitelné. Patří k nim zejména asijské státy Afghánistán, Pákistán, Irák, Barma, Indie či Severní Korea a země ze Střední a Jižní Ameriky - Haiti, Honduras, Guatemala, Nikaragua a Kolumbie.
Foto | Paul Dober / Wikimedia Commons
Klimatické změny povedou k podstatnému zhoršení mezinárodního napětí, země budou vstupovat do ostrých sporů ohledně toho, jak krizi řešit, a největší břemeno globálního oteplování ponesou ty nejchudší. K takovému závěru dospěly ve své zprávě americké rozvědky. Jejich hodnocení zveřejnil Úřad ředitele zpravodajských služeb (ODNI).
 

Zpravodajci vykreslili poměrně chmurný obrázek toho, jaká bezpečnostní rizika Spojené státy kvůli změnám klimatu čekají. Na 27 stranách rozebrali možné scénáře i s výhledem až do roku 2040. Podle nich už v roce 2030 budou USA čelit velkým problémům kvůli očekávané vyšší míře migrace, obrovský tlak bude i na razantnější humanitární a rozvojovou pomoc chudším zemím.

Zpráva odhaduje, že se vyostří spory ohledně postupu jednotlivých zemí při snižování emisí, což povede k nebezpečnému soupeření a nestabilitě. Tu může vyvolat i rostoucí protekcionismus zemí, které budou chtít své ekonomiky chránit před dopady klimatických změn nebo samostatně vyvíjet futuristické technologie, které by jim mohly ulevit.

"Vědecké předpovědi ukazují, že stále patrnější hmatatelné projevy klimatické změny do roku 2040 a poté nejvíce pocítí rozvojové země, které podle našeho hodnocení mají zároveň nejmenší schopnost se daným změnám přizpůsobit. Zvýší se tím potenciál pro nestabilitu a možný vnitřní konflikt v těchto zemích," stojí ve zprávě.

Konkrétně zpravodajci vytipovali 11 zemí, které jsou v tomto ohledu nejvíce zranitelné. Patří k nim zejména asijské státy Afghánistán, Pákistán, Irák, Barma, Indie či Severní Korea a země ze Střední a Jižní Ameriky - Haiti, Honduras, Guatemala, Nikaragua a Kolumbie. Problémy s dlouhotrvajícími suchy, horkem a nedostatkem vody mohou být podle zprávy obrovským problémem zejména tam, kde selhávají vlády. Novým ohniskem konfliktů se mohou stát spory o vodní zdroje.

Společná zpráva 18 amerických úřadů byla vydána krátce před začátkem nadcházející klimatické konference OSN v Glasgow, jíž se zúčastní i americký prezident Joe Biden. Odborníci upozorňují, že pro svět to bude nejspíš poslední příležitost, jak dosáhnout dohody o podstatném snížení emisí skleníkových plynů, která by mohla zmírnit změny klimatu a jejich dopady.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.10.2021 18:37
Bože můj, nic jiného než skleníkové plyny není na stole... Viníka máme, pčřlidnění a albedo planety jsou prkotiny... Lhát si do kapsy je dnes těžce in.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.10.2021 19:25 Reaguje na Karel Zvářal
Jenže ony ty skleníkové plyny jsou na stole, ale v souvislosti s lidskou populací. Každý člověk denně vyprodukuje několik litrů střevních plynů. Když se to vezme v kontextu s tím, že je na Zeměkouli necelých osm miliard lidí, tak kam se na to hrabe třeba těch uprděných pár desítek miliónů krav, které se celosvětově chovají? Prostě si tu planetu oteplujeme tím, jak se množíme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.10.2021 09:05 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
tím, že prdíme
Odpovědět
RV

Richard Vacek

23.10.2021 09:21
Klimatické změny? Kdepak. Je to přelidnění. V oblastech, kde roste populace rychleji než ceny energií, prostě dosáhli limitu, jaký je území schopno uživit. A řešením není snažit se u nich zvýšit úrodnost krajiny, ale omezit počet kobylek a zabránit jim v přeletu na další úrodná pole.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist