Kočky jsou mizerní lovci, s potkany vám nepomohou

Chicagu se za posledních sto let přezdívalo různě, ale aktuální titul Krysí metropole je asi moc netěší. S ročním počtem 55 000 stížností na výskyt hlodavců se ale není čemu divit, potkani jsou tu prostě všude. Městská radnice proto přistoupila v roce 2016 k poněkud netradičnímu kroku a vyhlásila plošnou „ochranu divokých koček“. Pohodní a deratizátoři už je prostě nechytali a nezavírali do útulků. Radní si byli sice vědomi, že populace pouličních koček decimují ptactvo, ale jako cena za vyhubení hlodavců jim to přišlo více než přijatelné. Následující léta hájení se ale nic nestalo: respektive, počet divokých koček narůstal a potkanů přitom neubylo. Jak to?
Hra kočky s myší se nekoná
„Kočky jsou totiž dost mizerní lovci potkanů,“ říká prostě Michael H. Parsons z newyorské Fordham University. Sám to demonstroval na rok trvajícím experimentu v newyorských skladištích a poblíž recyklační linky. Spolu s kolegy tu nachytal a opět vypustil spoustu divokých koček i potkanů, které označil. A sledoval, kolik z označených hlodavců se stane potravou vybraných koček. Výsledky ale byly vyloženě chabé. Proto se soustředil na jiný model průzkumu, při kterém pracoval s rozmístěnými fotopastmi. A z pořízených záznamů pochopil, proč mu to napoprvé nevyšlo. Potkani se prostě potravou koček nestávají.
„Máme tu 306 videozáběrů z míst, kde se vyskytovaly kočky i potkani,“ vysvětluje Parsons. „Na 259 záběrech ale uvidíte jen kočky, protože potkani se tam ve stejný moment nevyskytují. Pouze na dvaceti záběrech máme kočku a potkana společně. Jen ve třech případech ta kočka potkana loví. A jen ve dvou se jí to skutečně povedlo.“ Tím je prakticky řečeno vše. „Kočky jsou na tom stejně jako lidé, dávají přednost té snazší a méně náročné cestě,“ dodává Peter B. Banks, spoluautor studie. „Ideálně pak kořisti, která se nemůže bránit. Myším, švábům, ptákům, ještěrkám. Potkanům, kteří by se s nimi mohli porvat, rozhodně přednost nedávají.“
Newyorský potkan je proti tropické kryse těžká váha
Není pravdou, že by se kočky neuměly postarat o vyhubení potkanů a krys. V Austrálii nebo na tichomořských ostrovech jsou kočky učiněnou hlodavčí zhoubou. „Jenže zatímco tropické krysy váží v průměru 150 gramů, newyorský potkan má 300 a více,“ dodává Parsons. Newyorští potkani přitom mají z divokých koček respekt. Pořízená videa to dokládají dost názorně. „Tam, kde se momentálně vyskytují kočky, se potkani radši nepohybují,“ říká Banks. „To ale neznamená, že by snad zmizeli z města. Jen uzpůsobili svůj momentální pohyb tomu, aby se s nimi nepotkali.“
Město Chicago si tedy podle newyorských rodentologů zadělalo na další problém. Kromě přemnožených potkanů teď má i přemnožené pouliční divoké kočky, aniž by si nějak pomohlo. „Potkani prostě dokáží přežívat ve velkých počtech, aniž by jim přítomnost koček nějak zásadně vadila. Pokud se chcete zbavit obou, musíte na to jít jinak,“ vysvětluje Parsons. „Odřízněte je od snadno dostupné potravy, od zbytků jídla a otevřených kontejnerů.“
reklama
Další informace |
Dále čtěte |


