https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kohoutkova-voda-v-eu-ma-byt-kvalitnejsi-a-dostupna-i-v-restauraci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kohoutková voda v EU má být kvalitnější a dostupná i v restauraci

15.12.2020 15:15 | BRUSEL (ČTK)
Směrnicí reagují unijní orgány na občanskou iniciativu Right2Water (právo na vodu), v jejímž rámci podepsalo petici za jednodušší dosuptnost pitné vody přes 1,8 milionu obyvatel zemí EU.
Směrnicí reagují unijní orgány na občanskou iniciativu Right2Water (právo na vodu), v jejímž rámci podepsalo petici za jednodušší dosuptnost pitné vody přes 1,8 milionu obyvatel zemí EU.
Licence | Volné dílo (public domain)
Voda z kohoutků by měla v příštích letech být kvalitnější a všeobecně dostupná například v restauracích či ve veřejných budovách. Poslanci Evropského parlamentu odsouhlasili návrh směrnice, která mimo jiné zpřísňuje normy pro povolený obsah některých znečišťujících látek ve vodě. Jejím cílem je vedle zlepšení dostupnosti kohoutkové vody také související omezení produkce plastového odpadu z vody balené.
 

Členské země by podle normy měly podporovat bezplatné poskytování vody z vodovodů ve veřejných budovách a maximálně za nízký servisní poplatek také v restauracích či jídelnách. Velká část podniků to dosud neumožňuje a prodává pouze vodu balenou.

Směrnice také snižuje povolený obsah některých látek znečišťujících kohoutkovou vodu. "Dvacet let poté, co vstoupila v platnost první směrnice o pitné vodě, je na čase aktualizovat a zpřísnit práh pro některé znečišťující látky jako je olovo," uvedl lucemburský europoslanec Christophe Hansen, který se na vyjednávání o novele směrnice podílel.

Nižší spotřeba balené vody by podle odhadů Evropské komise mohla znamenat pro domácnosti v EU úspory až 600 milionů eur (asi 15 miliard Kč) ročně. Unijní exekutiva chce normou také snížit množství vyhazovaných plastových lahví i tím i odpadu v mořích.

Novinka také vyzývá členské státy, aby zajistily lepší přístup k pitné vodě pro zranitelné skupiny obyvatel jako jsou uprchlíci či bezdomovci. Směrnicí reagují unijní orgány na občanskou iniciativu Right2Water (právo na vodu), v jejímž rámci podepsalo petici za jednodušší dosuptnost pitné vody přes 1,8 milionu obyvatel zemí EU. Podle EP jde o vůbec první iniciativu, která se konkrétně promítla do nějaké právní úpravy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MG

Milan G

15.12.2020 22:51
K té kvalitě. Tady u nás desítky a desítky let byla naprosto vynikající voda. Dala se pít bez problémů. Asi před rokem začala voda smrdět chlórem a to tak, že hodně. Na můj dotaz co se děje, mi místní vodárna sdělila, že se jedná o nařízení EU o kvalitě vody a pokud to chtějí dodržet musí ve zvýšené míře chlorovat. Tolik ke kvalitě vody. Možná dodržuje nějaké euro předpisy, ale pít už se nedá.
Včera bylo pozdě na czexit.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

16.12.2020 01:00 Reaguje na Milan G
Mám stejnou zkušenost z Brna, ale pít se nakonec dá, ale ne vychlazená. Z teplejší chlor dříve uteče a tak je dobré ji nechat odstát a zteplat, a dát chloru čas na vytěkání. Stejně by se to mělo dělat s vodou z kohoutku na zalévání kytek v domácnosti.
V Bruselu je kohoutková voda velmi nechutná, jde o chlorem čištenou a následně mineralizovanou měkkou řiční vodu.
K chlorování se dnes používají spíše sloučeniny jako chlornan sodný, chlornan vápenatý, dichlorisokyanurát sodný, či chlordioxin.
Odpovědět

Jirka Černý

16.12.2020 05:46
Tady se nám klube nový EU paskvil.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist