https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kolem-60-lidi-v-pribrami-protestovalo-proti-tezbe-uranovych-hald
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kolem 60 lidí v Příbrami protestovalo proti těžbě uranových hald

3.9.2020 01:32 | PŘÍBRAM (ČTK)
Jeden z autorů petice, starosta Petrovic a krajský zastupitel za STAN Petr Štěpánek se na setkání vyslovil pro zachování kulturní krajiny Příbramska jako hornické oblasti.
Jeden z autorů petice, starosta Petrovic a krajský zastupitel za STAN Petr Štěpánek se na setkání vyslovil pro zachování kulturní krajiny Příbramska jako hornické oblasti.
Kolem 60 lidí ve středu odpoledne protestovalo před pobočkou státního podniku Diamo v Příbrami proti plánované těžbě kameniva z hald v bývalém uranovém revíru. Obávají se nepříznivého vlivu na životní prostředí a zdraví lidí a doporučují zanechat odvaly v nynějším stavu. Někteří z účastníků si přinesli transparenty s nápisy "Nechte haldy být," na místě bylo také možné podepsat protestní petici.
 

O likvidaci uranových hald se jedná už delší dobu, Diamo navrhlo obcím několik variant řešení. Záměr má i své stoupence, kteří poukazují třeba na to, že se díky odtěžení hald v okolí sníží radonová zátěž.

Jeden z autorů petice, starosta Petrovic a krajský zastupitel za STAN Petr Štěpánek se na setkání vyslovil pro zachování kulturní krajiny Příbramska jako hornické oblasti. "Příbramsko bylo vždycky hornickou oblastí a ty haldy k němu tak nějak patří," uvedl. Upozornil na to, že kámen z hald, který chce stát použít na stavbu silnic, není sourodý a leží v těsném sousedství rodinných domů. "Už celá jedna generace s těmi to haldami žije, jsou na ně zvyklí a nevadí jim. A teď by se měly desítky let, odhadem až padesát, ty haldy rozebírat?" podivil se Štěpánek.

Další z řečníků poukázal na to, že v současnosti už jde o kus přírody, kde se vyskytují i zvířata, například srnky nebo dravci.

Ředitel odštěpného závodu Správa uranových ložisek v Příbrami Zbyněk Skála ČTK řekl, že iniciátorům protestu nabízel jednání u kulatého stolu, ti to ale podle něj odmítli. Podle jeho osobního názoru bylo cílem akce zviditelnění před volbami, Štěpánek na Příbramsku kandiduje do Senátu. Jeden z organizátorů Petr Kareš ale řekl, že protest neměl s politikou nic společného a cílem nebylo ani hanit Diamo. "Chceme jen vyjádřit svůj názor a pokusit se vyvolat diskusi se státnímu složkami," dodal Kareš.

Na ministerstvu životního prostředí byla zahájena dvě zjišťovací řízení k posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), jedno se týká odvalu šachty číslo 15 a druhé odvalů šachet 11 a 19. Podle dřívějšího odhadu ministerstva měly být závěry z obou řízení vydány během prázdnin. "Aktuálně závěry zjišťovacích řízení finalizujeme," sdělila ČTK Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva.

Příbramské uranové ložisko se rozkládá od Kamenné po Dubenec. Rozlohu má 52 kilometrů čtverečních, délku téměř 25 kilometrů a šířku až čtyři kilometry. Celkový objem vydobytých prostor činí 44,5 milionu metrů krychlových. Založeno bylo 26 odvalů, na něž bylo uloženo téměř 28 milionů krychlových metrů hlušiny.


reklama

 
Jan Kholl
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist