Kompenzace pro zemědělce po záplavách závisí na rozsahu škod, uvedlo ministerstvo
Odhady vzniklých škod podle úřadu zatím nejsou dostupné, míra rozbahnění na většině míst neumožňuje vstup na pozemky a vyhodnocení. "Nejdříve se musí řeky vrátit do svých koryt a pozemky musí alespoň částečně vyschnout. Částečně pozitivní je, že významná část zemědělských plodin již byla sklizena," dodal Bílý.
Pojišťovny měly ke včerejšku nahlášených přes 30 škod způsobených záplavami v zemědělství, očekávají ale další oznámení. Poškozené jsou většinou pole s řepkou a zeleninou.
"Většinou byly poškozeny pozemky s nedávno zasetou ozimou řepkou. Tam pomůžeme tím, že zaplatíme náklady na osetí novou plodinou," řekla ČTK ředitelka Agra pojišťovny Petra Martinková. Řeší ale také záplavy u brambor nebo zelí. "Tam bohužel stojící voda zřejmě úrodu nenávratně zničila, čekáme, až voda opadne a budeme moci porosty prohlédnout," doplnila.
Generali Česká pojišťovna má zatím nahlášeno 17 pojistných událostí, poškození se týká především pozdně sklízených plodin kukuřice, sóji, slunečnice, brambor a zeleniny, ale také nově zasetých porostů řepky a pšenice ozimé. "Škody jsou hlášeny z okresů Nový Jičín, Kolín, Třebíč, Hodonín, Olomouc, Mělník, Hradec Králové, Kutné Hory. Zásadní škody očekáváme v následujících dnech ze severní Moravy," řekla za pojišťovnu Alena Stiborová. Dodala, že postižena bude i živočišná výroba.
Zuza Přibylová ze Zelinářské unie Čech a Moravy na dotaz ČTK sdělila, že většina zelinářů svou produkci pojišťuje. "Pojištění nikdy nepokryje náklady, navíc letošní rok je opravdu plný extrémů, a bohužel máme pěstitele, které letos poškodily mrazy, kroupy i nyní záplavy," uvedla.
Právě kvůli jarním mrazům, které způsobily pokles úrody v porovnání s pětiletým průměrem o 77 procent na 31.430 tun, byl Program pro řešení rizik a krizí v zemědělství letos aktivován. Opětovné využití je podle MZe v letošním roce možné.
Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala škody zemědělců nebudou malé a mnozí budou potřebovat pomoct. Zástupci Zemědělského svazu ČR doplnili, že doporučují zřídit komise složené ze zástupců organizací, které postupně navštíví poškozené pozemky a škody zmapují. "To by přispělo k efektivnímu zacílení případné podpory a k rychlejší obnově zemědělské produkce," uvedl místopředseda svazu Martin Lev. MZe sdělilo, že se svazy i organizacemi spolupracuje.
Podpora pro ovocnáře tvoří 15 milionů eur, tedy zhruba 378 milionů korun, od Evropské komise a přibližně 100 milionů korun z rozpočtu ČR. Škody z mrazů ovocnáři odhadli na 1,3 miliardy korun.
Do letoška byl program aktivován třikrát, a to v letech 2017, 2019 a 2021. V případě povodní lze kompenzovat škody na zemědělských i lesních pozemcích, pěstovaných rostlinách, zvěři, budovách, technologiích i krmivech, vyplývá z podmínek zveřejněných ministerstvem.
reklama