Konec plastů v nápojových obalech? Nahradit by je mohly biodegradabilní rostlinné polymery
Nizozemská společnost Avantinum není v oblasti vývoje bioplastů nováčkem, solidní přesah má i do oblasti obnovitelných polymerů a udržitelné produkce průmyslových chemikálií. Přesto její aktuální „objev“ vzbudil rozruch. Nabízí totiž světu svůj produkt, funkční náhradu plastových nápojových obalů. Pořád je to technicky plast, ale není odvozen od ropných látek. Je vyroben z polymerů rostlin bohatých na přírodní sacharidy, cukrové řepy, kukuřice a pšenice. Ne tedy doslova. Šéfmanažer Avantinum, Tomas Van Aken, si totiž dává hodně záležet na tom, aby „produkce“ jeho bioplastů neohrožovala potravní bezpečnost.
Nekonkurovat zemědělství, zužitkovat jeho odpady
„To, co pro výrobu bioplastu zužitkováváme, jsou rostlinné odpady běžné zemědělské produkce, nekonkurují tedy zemědělství a zajištění potravní bezpečnosti,“ říká a hned zvyšuje laťku. „Tyto plasty jsou velmi atraktivní z hlediska principů udržitelnosti.“ Čím to? „Jednak tedy nemají spojitost s fosilními palivy, současně mohou být znovu recyklovány až na původní produkt a hlavně, v životním prostředí extrémně rychle degradují, tedy minimálně ve srovnání s konvenčními plasty.“
Přesněji, podle Avantina, v přírodních podmínkách se rozloží za 2-5 let. Každé pro má i své proti, ale na dostatečnou stabilitu produktu, tedy nápojového obalu tu mysleli také. Jimi propagovaný bioplast je způsobilý k tomu, aby bez komplikací udržel nízkoalkoholické nápoje i sycené nápoje. Tempo rozkladu urychlí podmínky kompostéru, kde se rostli-plastová láhev rozloží za jeden rok. „Samozřejmě, ideálně by měla být recyklována, s vysokou materiálovou návratností,“ dodává Van Aken. A dál?
Podporu zajišťují sami znečišťovatelé
Za stávajících podmínek je společnost Avantinum schopná zahájit letos v létě výrobu první šarže a může prý dosáhnout produkce až 5000 tun bioplastů ročně. V moři 300 milionů tun ročně vyprodukovaných plastů je to sice jen kapka, ale také dost slibný začátek. Přispívá k tomu i podpora a finance od partnerů: společnosti Coca-Cola a Danone. Peníze pro vývoj bioplastů plynou také od pivovarů Carlsberg, jehož nápoje se jako první dočkají bioplastových obalů.
Podle Van Akena v současnosti jeho společnost intenzivně vyhledává další zdroje surovin, tedy rostlinných odpadů zemědělské produkce. „Jde nám o to současně vyřešit i problém plýtvání s potravinami. Pokud bychom totiž dokázali zhodnotit i rostlinné dopady, pomohlo by to nejen odpadovému hospodářství a globálnímu stavu životního prostředí.“
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Jan Šimůnek
25.5.2020 12:33Dmitrij Bondarev
25.5.2020 13:38Přispět nemohu, ale jestli chcete, mohu napsat něco o plastech.
Jiří Daneš
25.5.2020 16:43 Reaguje na Dmitrij Bondarevzákázníků-spotřebitelů a růstu světové eknomiky.
Jan Šimůnek
26.5.2020 10:22 Reaguje na Dmitrij BondarevPochopitelně, kdyby o těch plastech nerozhodovali lidé, o nichž se opravdu necítím kompetentní rozhodnout, zda jsou natolik mentálně impotentní nebo zda celou věc záměrně sabotují (což se týká i EUrokomise s jejím nesmyslným zákazem jednorázových plastů), tak by se plasty (i ty jednorázové) důsledně sbíraly a svážely do jednoho podniku, kde by se třídily, myly a recyklovaly. Za těchto podmínek s takovou účinností, že by z PET láhve mohla být znovu PET láhev.
Pavel Hanzl
26.5.2020 22:31 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
26.5.2020 22:36 Reaguje na Dmitrij BondarevBuď máme milióny tun plastů úplně všude, což je špatně, nebo zpátky na stromy, což nejde. Takže jen kritizovat a nic.
Skleněné lahve jsou horší, než plasty, jejich výroba, sběr i vymývání je daleko větší prasárna, než vyfouknout petku.
Tohle by byla supr záležitost, lidstvo to nespasí, ale každý krok tímhle směrem je vždy dobře, na rozdíl od planého kritizování.