https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/konec-plastu-v-napojovych-obalech-nahradit-by-je-mohly-biodegradabilni-rostlinne-polymery
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Konec plastů v nápojových obalech? Nahradit by je mohly biodegradabilní rostlinné polymery

25.5.2020 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
V moři každoročně končí miliony tun plastových obalů. / Ilustrační foto
V moři každoročně končí miliony tun plastových obalů. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
S dobrými zprávami se musí opatrně, ale ta z biotechnologické firmy Avantinum vypadá opravdu nadějně. Už několik let se tu soustředí na syntézu plastu podobných materiálů, odvozených nikoliv z ropy, ale z rostlin. Práce se jim daří a příští rok chtějí rozjet jejich velkokapacitní produkci. V čem spočívá význam jejich projektu? Že se tyto „rostlinné“ plasty samy za rok dokáží rozložit. Píše o tom Guardian.
 

Nizozemská společnost Avantinum není v oblasti vývoje bioplastů nováčkem, solidní přesah má i do oblasti obnovitelných polymerů a udržitelné produkce průmyslových chemikálií. Přesto její aktuální „objev“ vzbudil rozruch. Nabízí totiž světu svůj produkt, funkční náhradu plastových nápojových obalů. Pořád je to technicky plast, ale není odvozen od ropných látek. Je vyroben z polymerů rostlin bohatých na přírodní sacharidy, cukrové řepy, kukuřice a pšenice. Ne tedy doslova. Šéfmanažer Avantinum, Tomas Van Aken, si totiž dává hodně záležet na tom, aby „produkce“ jeho bioplastů neohrožovala potravní bezpečnost.

Nekonkurovat zemědělství, zužitkovat jeho odpady

„To, co pro výrobu bioplastu zužitkováváme, jsou rostlinné odpady běžné zemědělské produkce, nekonkurují tedy zemědělství a zajištění potravní bezpečnosti,“ říká a hned zvyšuje laťku. „Tyto plasty jsou velmi atraktivní z hlediska principů udržitelnosti.“ Čím to? „Jednak tedy nemají spojitost s fosilními palivy, současně mohou být znovu recyklovány až na původní produkt a hlavně, v životním prostředí extrémně rychle degradují, tedy minimálně ve srovnání s konvenčními plasty.“

Přesněji, podle Avantina, v přírodních podmínkách se rozloží za 2-5 let. Každé pro má i své proti, ale na dostatečnou stabilitu produktu, tedy nápojového obalu tu mysleli také. Jimi propagovaný bioplast je způsobilý k tomu, aby bez komplikací udržel nízkoalkoholické nápoje i sycené nápoje. Tempo rozkladu urychlí podmínky kompostéru, kde se rostli-plastová láhev rozloží za jeden rok. „Samozřejmě, ideálně by měla být recyklována, s vysokou materiálovou návratností,“ dodává Van Aken. A dál?

Podporu zajišťují sami znečišťovatelé

Za stávajících podmínek je společnost Avantinum schopná zahájit letos v létě výrobu první šarže a může prý dosáhnout produkce až 5000 tun bioplastů ročně. V moři 300 milionů tun ročně vyprodukovaných plastů je to sice jen kapka, ale také dost slibný začátek. Přispívá k tomu i podpora a finance od partnerů: společnosti Coca-Cola a Danone. Peníze pro vývoj bioplastů plynou také od pivovarů Carlsberg, jehož nápoje se jako první dočkají bioplastových obalů.

Podle Van Akena v současnosti jeho společnost intenzivně vyhledává další zdroje surovin, tedy rostlinných odpadů zemědělské produkce. „Jde nám o to současně vyřešit i problém plýtvání s potravinami. Pokud bychom totiž dokázali zhodnotit i rostlinné dopady, pomohlo by to nejen odpadovému hospodářství a globálnímu stavu životního prostředí.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

js

25.5.2020 12:33
Pokud by nebylo hysterické kampaně ekologických organizací, jednotlivců i samotné EU proti GMO, mohli jsme ty plasty už několik let mít z GMO brambor.
Odpovědět
Dmitrij  Bondarev

Dmitrij Bondarev

25.5.2020 13:38
a) Recyklace plastů je mýtus. Probíhá třídění odpadu, ale to není recyklace. Ostatně, ten pojem recyklace nám vnutily chemické koncerny, ne? b) Bioplasty a biopolymery jsou vlastně další mýtus v tom, že jimi můžeme nahradit plasty z fosilních zdrojů. Můžeme vyrobit dražší verze klasických výrobků z biodegradovatelných materiálů, ale nepokryje se tím spotřeba. Proč dražší? Ono to přetvoření cukru na plast něco stojí, energii. A obnovitelné zdroje energie prakticky nemáme (další mýtus jsou obnovitelné zdroje). Takže? Problém je příliš velká spotřeba a nechuť používat opravdu ekologické obaly jako skleněné láhve. Argumenty s mytím a dopravou těžkého skla jsou prostě mimo. Chcete budit dojem, že vám jde o životní prostředí, ale obhajujete zbytečnou kamionovou dopravu vody a cukru v plastech? Vážně? Proč nepít vodu z kohoutku a minerálky a piva z okolí? Prostě si vyberte. Buď životní prostředí nebo konzum. Obojí nejde. U bio- a eko- výrobků se vždy ptejte na dotace. To je často ten hlavní motiv pro podnikání.

Přispět nemohu, ale jestli chcete, mohu napsat něco o plastech.
Odpovědět
nc

25.5.2020 16:43 Reaguje na Dmitrij Bondarev
Je to pravda, je třeba si konečně vybrat, buď konzum toho, co hrdlo ráčí, nebo ekologicky šetrná spotřeba z místních zdrojů s co nejmenšími nároky na výrobu a přepravu "kolem zeměkoule a zpět", jak se to provozuje dnes za účelem uspokojení
zákázníků-spotřebitelů a růstu světové eknomiky.
Odpovědět
js

26.5.2020 10:22 Reaguje na Dmitrij Bondarev
Bylo dávno spočítáno, že doprava a mytí skla mají tak velkou ekologickou stopu, že pokryjí a převýší ekologickou stopu výroby plastu.

Pochopitelně, kdyby o těch plastech nerozhodovali lidé, o nichž se opravdu necítím kompetentní rozhodnout, zda jsou natolik mentálně impotentní nebo zda celou věc záměrně sabotují (což se týká i EUrokomise s jejím nesmyslným zákazem jednorázových plastů), tak by se plasty (i ty jednorázové) důsledně sbíraly a svážely do jednoho podniku, kde by se třídily, myly a recyklovaly. Za těchto podmínek s takovou účinností, že by z PET láhve mohla být znovu PET láhev.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.5.2020 22:31 Reaguje na
Jak dycky. Petka se poveze na dýzlovém náklaďáku přes celou Evropu, aby se umyla litry pitné vody, aby se zase přetavila uhelnou energií v petku. Voni sou hlava...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.5.2020 22:36 Reaguje na Dmitrij Bondarev
Nejlepší systém je odzdikezdismus.
Buď máme milióny tun plastů úplně všude, což je špatně, nebo zpátky na stromy, což nejde. Takže jen kritizovat a nic.
Skleněné lahve jsou horší, než plasty, jejich výroba, sběr i vymývání je daleko větší prasárna, než vyfouknout petku.
Tohle by byla supr záležitost, lidstvo to nespasí, ale každý krok tímhle směrem je vždy dobře, na rozdíl od planého kritizování.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist