https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kontaminace-podzemnich-vod-benzenem-je-pro-rybare-tragedie-ohrozuje-dve-jezera
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kontaminace podzemních vod benzenem je pro rybáře tragédie, ohrožuje dvě jezera

6.3.2025 01:14 (ČTK)
Hustopečští rybáři ekologickým následkům havárie čelí čtyři roky poté, co se museli vyrovnat s ekologickou katastrofou na řece Bečvě, která byla v jejich oblasti otrávena kyanidem.
Hustopečští rybáři ekologickým následkům havárie čelí čtyři roky poté, co se museli vyrovnat s ekologickou katastrofou na řece Bečvě, která byla v jejich oblasti otrávena kyanidem.
Foto | Stanislav Pernický
Kontaminaci podzemních vod benzenem, který unikl při havárii cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, označili hustopečští rybáři za tragédii. Těkavá toxická látka, jejíž výskyt byl potvrzen v sondážních jámách v těsné blízkosti sedmnáctihektarového jezera, ohrožuje podle nich nejen toto jezero č. 6, ale i spodní, odkud teče voda do řeky Bečvy. ČTK to řekl předseda hustopečských rybářů Stanislav Pernický. Kontaminovaná půda se podle něj musí okamžitě odtěžit.
 
"Je to pro nás tragédie. Pokud se nepodaří urychleně odtěžit zeminu zasaženou benzenem a hasební vodou, se kterou benzen přišel do styku, tak se můžeme rozloučit s rybařením na tomto jezeru. Pokud se kontaminovaná půda urychleně neodtěží, je to špatně," uvedl Pernický.

Místo nehody, při které po vykolejení vzplálo 15 ze 17 cisteren převážejících toxický benzen, leží zhruba sto metrů od jezera č. 6. Hustopečský rybářský svaz má v oblasti devět jezer pro sportovní rybolov, vyjma jednoho se všechna ostatní nacházejí po spádu dolů kolem řeky Bečvy. "Máme tam dvě jezera v kaskádě za sebou, pokud by to šlo i do druhého jezera, byla by kontaminovaná dvě jezera. Ze spodního by to poté šlo do řeky Bečvy a ta chytne další ránu. Teď jsem mluvil s ministrem zemědělství (Markem Výborným) a řekl jsem mu to. V 17:00 zasedá krizový štáb v Praze. Uvidíme, co bude dál," doplnil předseda spolku. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Řada opatření se již na místě udělala, hasiči z preventivních důvodů umístili v části jezera, která je nejblíž místa havárie, norné stěny a místo zasypali sorbentem. Rybáři společně s hasiči zastavili vodoteč, která vede kolem místa havárie do jezera, zaslepili přepad z jezera z horního do spodního tak, aby ta voda nepostupovala dál a zároveň zaslepili výusť ze spodního jezera šestka západ, aby voda nešla do Bečvy, řekl v pondělí ČTK Pernický. Úhyn ryb zatím nezaznamenali.

Hustopečští rybáři ekologickým následkům havárie čelí čtyři roky poté, co se museli vyrovnat s ekologickou katastrofou na řece Bečvě, která byla v jejich oblasti otrávena kyanidem. V úseku řeky pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov uhynulo v září 2020 až 40 tun ryb. Rybáři od té doby pracují na zarybnění řeky, každoročně do řeky vysazují několik set tisíc rybích plůdků a ročních i dvouletých ryb.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AI

Animoid II

6.3.2025 03:12
Opět DEZA, dotačního miliardáře Andreje Babiše. Ten se stará o politiku a na lacino získané podniky kašle.
Doufejme, že tentokrát už z toho DEZA tak lacino nevyvázne. Zřejmě se zde hodně šetřilo na údržbě. Otázkou je, jak je možné převážet tak obrovské množství toxického a vysoce karcinogenního materiálu aniž by kolem trati byla provedena nějaká opatření.
Odpovědět
AI

Animoid II

6.3.2025 03:12
Opět DEZA, dotačního miliardáře Andreje Babiše. Ten se stará o politiku a na lacino získané podniky kašle.
Doufejme, že tentokrát už z toho DEZA tak lacino nevyvázne. Zřejmě se zde hodně šetřilo na údržbě. Otázkou je, jak je možné převážet tak obrovské množství toxického a vysoce karcinogenního materiálu aniž by kolem trati byla provedena nějaká opatření.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

6.3.2025 08:06 Reaguje na Animoid II
Vám regulerně houká. Když havarujete v autě a vyteče vám chladič, je vinen výrobce chladiče, nebo výrobce chladící kaqpaliny, auta? Nebo vy?
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.3.2025 11:39 Reaguje na Milan Dostál
přesně tak. babiše nemám rád a nemyslím si o něm nic pěkného, ale "vinu"*) za havárii lze hledat primárně u dopravce nebo u správce dopravní cesty. tedy vyloučíme-li úmyslný trestný čin (která možnost, pokud vím, je za vlasy přitažená).

*) taky to může být vyšší moc a viníka určit nelze.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.3.2025 09:19
Pokud jsou jezera vypustitelná, tak měly být ihned po havárii vypuštěna do
Bečvy a nyní už mohla být na suchu a stahovat do sebe kontaminovanou vodu
z okolí. Pokud má taková voda volný prostor k natékání, tak uleví okolním spodním vodám od kontaminace. To nicnedělání, že se pouze čeká a nebudují se izolační příkopy a stěny se hrubě vymstí, protože bez světla a vzduchu
bude v půdě odbourávání trvat déle, než na povrchu a to i v těch jezerech.
Tak už jsou kontaminovány i ony a pokud kontaminovaná voda nemá kam unikat,
tak jde cestou, kde únik nalezne, což je níže po proudu rovnou do řeky.
Štěrkopískové půdy jsou spojité nádoby a když se někde voda odčerpá, tak
do ní ta okolní nateče. Mohli tak čistou vodu s rybami vypustit z jezer
do řeky a jezera doplnit tou kontaminovanou z okolních štěrků, aby se
nespojila s vodou ze zvodně Bečvy.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

6.3.2025 10:43 Reaguje na Břetislav Machaček
To by měly být obyčejné díry v zemi vyhloubené v nivě řeky Bečvy pod úrovní spodní vody a propustným štěrkovitým podložím hydrologicky propojené s širokým okolím. Tudíž vypustitelné nebudou.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

8.3.2025 01:11 Reaguje na Břetislav Machaček
Při prvním pohledu máte poměrně pravdu, ovšem provést takové slovení rybí obsádky a přečerpání objemů do Bečvy je prakticky neproveditelné, již z důvodů propustnosti podloží a přítoku do takového prostoru právě oné kontaminované vody. Ty zvodně propojeny jsou již nyní. Navíc je zde prováděna těžba štěrkopísku, a tím je šíření snazší. Souhlasím, že ochranné bariery, odsávání či sorbce, a poté další sanace je potřeba organizovat neprodleně, nyní je zřejmě priorita v ukončení přítoku škodliviny a odčerpání a odvezení ke zpracování, včetně cisteren. Poté přijde na pořad sanace, až bude uvolněn prostor - motat se záchranným složkám pod rukama a zavazet není dobrý nápad, je zde poměrně nebezpečno. Navíc, přítok do takové nádrže z okolního prostředí by byl nad schopnosti i těch silných čerpadel, kdyby byla k dispozici. Ke stripování se bude čerpat, a peněz to bude stát až až. <rl>
Odpovědět
RP

Radim Polášek

6.3.2025 10:46
Tam asi bude velký problém v podloží tvořeném velmi propustnými hrubými štěrkopísky. Spodní voda tam bude poměrně rychle proudit a bude ten benzen snášet po proudu skrz tu říční nivu a jezera a slepá ramena v ní.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.3.2025 21:45 Reaguje na Radim Polášek
Podle konfigurace okolních polí (niva) a bagrovaných štěrků se jedná o velmi propustnou zeminu, kde k nějakému úniku určitě došlo. Tady se o průšvihu ví, je silně medializovaný. Že se z jihu vrací zlomeček ptáků, to zůstane mimo zájem medií. Že v tom jede lidský faktor, o tom vůbec nepochybuji. Jen mě nenapadá žádné jméno, na které to hodit...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist