https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kontaminace-v-becve-se-dostala-jiz-do-prerova-zdroj-zatim-neznamy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kontaminace v Bečvě se dostala již do Přerova, zdroj je zatím neznámý

22.9.2020 17:02 | PŘEROV (ČTK)
Množství uhynulých ryb v Přerově a dále po toku není možné momentálně určit. I nadále platí důrazné doporučení vodoprávního úřadu neodebírat vodu z Bečvy a nevstupovat do ní.
Množství uhynulých ryb v Přerově a dále po toku není možné momentálně určit. I nadále platí důrazné doporučení vodoprávního úřadu neodebírat vodu z Bečvy a nevstupovat do ní.
Foto | palickap / Wikimedia Commons
Kontaminovaná voda v řece Bečvě se během dneška dostala po toku již do Přerova. Znečištění se již projevilo v místě úhynem ryb. O jakou látku jde, se zatím nepodařilo zjistit, pravděpodobný zdroj znečištění hledají inspektoři ve Valašském Meziříčí, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIZP) Radka Nastoupilová. Ekologická havárie má podle odborníků obrovský rozsah a následky. V místech, kudy zasažená voda prošla, zničila život. I nadále platí varování před odběrem vody z Bečvy, rybolovem či vstupem psů do řeky.
 

"Kontaminace je v Přerově u tenisových kurtů, kde jsou vidět už otrávené ryby a bohužel postupuje dál," uvedla mluvčí ČIŽP. Kontaminaci sleduje i přerovská radnice. "Podle sdělení zástupců Českého rybářského svazu se začíná kontaminace projevovat úhynem ryb u loděnice, zatím ne ve velkém rozsahu. Množství uhynulých ryb v Přerově a dále po toku není možné momentálně určit. I nadále platí důrazné doporučení vodoprávního úřadu neodebírat vodu z Bečvy a nevstupovat do ní," řekla dnes ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Po zdroji znečištění se stále pátrá, na výsledky laboratorních analýz vzorků vody se stále čeká. Rozbory vzorků ryb sice prokázaly otravu, ale nepodařilo se identifikovat jakou látkou, podotkla mluvčí ČIŽP. Pozornost inspektorů je směřována do Valašského Meziříčí. "Inspektoři z ČIŽP Brno stále hledají možnou příčinu, v pondělí kontrolovali výustě u případných zdrojů znečištění ve Valašském Meziříčí. Na základě místního šetření vyloučili jako možného původce havárie společnost DEZA," doplnila Nastoupilová.

Možné zdroje znečištění hledají i odborníci z Povodí Moravy. "Dokud nebudou odebrané a zanalyzované vzorky z různých míst, budou všechny závěry pouze spekulativní," řekl dnes ČTK mluvčí povodí Petr Chmelař. Podotkl, že významnou úlohu sehrála vodní nádrž Bystřička, ze které vodohospodáři po nahlášení události navýšili odtok až na patnáctinásobek. "Během pondělka jsme pak z nádrže upouštěli zvýšený průtok 0,5 m3/s. Došlo tím ke snížení koncentrace uniklé látky v korytě toku. I přes maximální nasazení všech zapojených složek a institucí a maximální snaze zmírnit důsledky má tato havárie nedozírné důsledky pro život v řece," doplnil.

Podle inspektorů, kteří monitorovali zasažený úsek, se pravděpodobně jednalo o jednorázový únik závadné látky do toku. Svědčí o tom i oživení toku rybami v lokalitě Hranice - Teplice nad Bečvou, kde vlna kontaminace prošla v nedělních večerních hodinách. K další kontaminaci tak nedochází, dodala mluvčí ČIZP. V terénu dál zasahují hasiči, působí v úseku mezi Hranicemi a Teplicemi nad Bečvou a pomáhají s odlovem uhynulých ryb. V Lipníku nad Bečvou pomáhali s nakládáním ryb do kafilerního vozu, řekla dnes ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Následky ekologické havárie jsou obrovské. Podle odborníků kontaminovaná voda otrávila desítky tisíc kusů ryb různého stáří; jen během pondělka bylo podle inspekce vyloveno zhruba 3,8 tun uhynulých ryb; další zůstávají pod hladinou. Neznámou chemickou látkou byly zasaženy zejména dospělé ryby, převážně proudomilné druhy, jako je ostroretka, podoustev, parma, cejn a chráněná ouklejka pruhovaná, uvedla inspekce. Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují pouze ojediněle, podle evidence ČIŽP zhruba jednou za deset let.


reklama

 
Alena Horáková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.9.2020 06:17
Jestli to tak půjde dál, skončí to konstatováním, že se nepodařilo zjistit původce otravy řeky.
To je snad zlý sen, že se ani neví, co to bylo za látku a odkud se do Bečvy dostala.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.9.2020 11:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ještě se neví ....

A s ohledem na rozsah té škody bych co se týče nalezení viníka byl spíše optimistou. Ale třeba jsem naivní.

V každém případě opravdu nemá cenu dělat v tuto chvíli nějaké předčasné závěry.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

23.9.2020 07:48
ČIŽP Brno "Na základě místního šetření vyloučili jako možného původce havárie společnost DEZA".

Povodí Moravy "Dokud nebudou odebrané a zanalyzované vzorky z různých míst, budou všechny závěry pouze spekulativní"

DEZA je jak známo Agrofert.......... vážně věříme státní správě (ČIŽP, která už kryla více poškozování ŽP), že Babiš nezavolal na ty správná místa a nevyloučil DEZU z možných zdrojů znečištění sám svým střetem zájmů?

Jsem hodně zvědavý na co jednotlivé "orgány" přijdou a jak bude identifikován a potrestán viník.... osobně čekám stejný závěr jako pan Vinkler..... nebylo by se čemu divit v zemi kompletně ovládané jedním člověkem, který vede ČR jako svou vlastní firmu....

Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.9.2020 08:30
Já naopak věřím v nalezení viníka a té neznámé látky. Jakékoliv spekulace
bych nechal na hospodské debaty a vyčkal řádného vyšetření události. Jinak
rybám a jiným vodním organismům už to nepomůže a taky to zklamání rybářů
starajících se o tuto krásnou řeku žádné spiklenecké teorie nepomůžou.
Jestli si někdo myslí, že se u takové katastrofy dá něco zahladit jedním
telefonem, tak je úplně mimo. Toto se nedá utajit a zamést pod koberec.
Možná budeme nakonec příčinou a viníkem překvapeni, pokud se jedná o nárazový "oblak" kontaminované vody putující s proudem řeky.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.9.2020 11:09 Reaguje na Břetislav Machaček
Plně souhlasím, ale....

Solidní státní správa jako služba veřejnosti by jasně sdělila jakým způsobem bude postupováno a které odborné pracoviště se již na nalezení látky i místa intoxikace Bečvy podílí.

Sdělení, že se tím zabývají, je mi platné jak mrtvýmu zimník.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.9.2020 14:57 Reaguje na Miroslav Vinkler
V době šetření se nezveřejňují žádné dílčí informace, aby si
nemohl viník připravit alibi či obhajobu. Prvotní úkony se
se nemohou vyzvonit v tisku a pokud se tak stane, tak je to
malér. Takže vyčkejme, protože pokud se jedná o ten "mrak",
tak se musí odebrat značné množství vzorků z celého toku,
aby se podařilo ten"mrak" odchytit. Vyčkejme a uvidíme.


Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist