https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kostra-kytovce-na-lekarske-fakulte-nese-stopy-po-bombardovani-prahy-zjistili-pri-jeji-rekonstrukci?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kostra plejtváka na lékařské fakultě nese stopy po bombardování Prahy, zjistili při její rekonstrukci

21.12.2020 15:09 | PRAHA (ČTK)
Jedinečnost velrybího exponátu je i v jeho kosterní kompletnosti včetně jazylky a rudimentu pánve a stehenních kostí a především v zachování některých měkkých tkání, které jsou celosvětovým unikátem.
Jedinečnost velrybího exponátu je i v jeho kosterní kompletnosti včetně jazylky a rudimentu pánve a stehenních kostí a především v zachování některých měkkých tkání, které jsou celosvětovým unikátem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kostra kytovce z muzea Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) byla restaurována. Kostra, která zřejmě patří plejtváku malému, je podle UK unikátní díky zachování části měkkých tkání. Během restaurátorských prací v kostře odborníci objevili stopy po bombardování Prahy za druhé světové války.
 

"Na konci druhé světové války byla při bombardování Prahy a Karlova náměstí zasažena tlakovou vlnou i budova Anatomického ústavu. Během restauračních pracích byly v kostech plejtváka nalezeny drobné úlomky skla, které se tam zasekly při bombardování. Exponát je tak zároveň významným monumentem pohnutých dějin 20. století," uvedl Lukáš Malý.

Kostra kytovce je na univerzitě zřejmě od druhé poloviny 19. století, konkrétní datace není známa, protože část univerzitního archivu mapujícího toto období za druhé světové války shořela. Podle Malého se však ví, že počátkem 20. století už kostra v muzejních sbírkách UK určitě byla.

"Jedinečnost našeho velrybího exponátu je nejen v jeho kosterní kompletnosti včetně jazylky a rudimentu pánve a stehenních kostí, ale i v zachování některých měkkých tkání, které jsou celosvětovým unikátem," upozornil šéf restaurátorského týmu Andrej Shbat. "Konce předních končetin zdobí zbytky kůže ploutví a mezi jednotlivými obratli se nachází zachovalé meziobratlové ploténky. V průběhu času ale začala kostra plejtváka, která nebyla odborně preparována, postupně degradovat, a bylo zřejmé, že bez restaurátorského zásahu jí hrozí zkáza," dodal.

Plejtvák malý je nejmenším zástupcem čeledi plejtvákovitých, přesto váží kolem devíti tun. Podle anatomů z 1. LF UK však nelze vyloučit, že jde o plejtváka jižního, neboť určování na základě kostry je sporné. Jasno udělá nynější analýza DNA.

Kostru kytovce nyní osvětlují bodová světla a nová je i audiovizuální technika. "Změny se dočkal i závěsný systém kolejnic, lanových táhel a přirozenější polohy předních končetin zrestaurované kostry. Hlava plejtváka dnes směřuje ke vchodu do muzea a poskytuje návštěvníkovi pohled přímo na jeho lebku," uvedl Malý. Po stranách kostry kytovce jsou kostry moroně indického a delfína skákavého z místních sbírek.

Kostru ošetřili odborníci z Akademie výtvarných umění v Praze, Slezského zemského muzea v Opavě, Ústavu chemické technologie restaurování památek Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a společnosti Prudencia 97.

Jiná kostra kytovce je vystavena v historické budově Národního muzea. Symbolem muzea se stala tamní kostra plejtváka myšoka.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist