Kriminalisté se zabývají případem kácení v mokřadu ve Svojeticích u Prahy
"Prověřujeme oznámení o pokácení jednoho stromu a křovin v obci Svojetice, které jsme přijali 7. května. Celá událost je v současné době v šetření policistů Obvodního oddělení Říčany," řekla Schneeweissová.
Kvůli obecní louce s mokřadem se ve Svojeticích nedávno rozhořel spor. Vedení obce požádalo o zrušení statusu významného krajinného prvku, území má podle něj nízkou přírodovědnou hodnotu a může posloužit jako zástava bance. Odpůrci uspořádali protestní petici. Podle Petry Trejtnarové z petičního výboru navíc jeden místní obyvatel nyní přímo v mokřadu pokácel několik vzrostlých stromů. "Nejednalo se o nějaké nevinné zkracování větví, ale o poražení stromů až na pařez. Těsně před tímto činem byl na místě monitorován výskyt chráněných obojživelníků a několik žabích snůšek, kterým stromy zajišťují příznivé prostředí a ochranu před vysoušením," uvedla Trejtnarová na facebooku.
Louku v oblasti K Tehovským hranicím a V Jamách zaregistrovalo jako významný krajinný prvek bývalé zastupitelstvo v roce 2018. Současné vedení obce s 1200 obyvateli chce pozemky ponechat jako finanční rezervu pro případné nutné investice do rozvoje infrastruktury a občanské vybavenosti. Podle starostky Martiny Vedralové (Svojetice 2018) má pozemek nízkou přírodovědnou a ochranářskou hodnotu, což lze podle ní doložit posudkem z loňského roku. Starostka ČTK už dříve řekla, že toto území představuje významnou část nemovitého majetku obce a znamená finanční rezervu pro budoucí období. Například může posloužit jako zástava bance pro úvěr na výstavbu svazkové školy, chodníků, sportovišť či opravy komunikací.
Odpůrci poukazují na to, že jde o prameniště potoku Mnichovka s výskytem chráněných živočichů. Mokřad s břehovými porosty a celé území je podle nich ekologicky a esteticky hodnotnou částí krajiny obce, která utváří její typický vzhled a přispívá k udržení její stability. Předseda Lípy - Spolku pro příznivé životní prostředí v obci Svojetice Jakub Honc také upozornil na již započatou výstavbu na vedlejších pozemcích v blízkosti mokřadu, kde se podle něj dělníci potýkali se zatopením výkopů a odčerpávali velké množství zakalené vody.
Vedralová naproti tomu tvrdí, že zrušení postavení významného krajinného prvku tamní přírodě nijak neublíží. Zároveň odmítla, že by snaha vedení obce měla souvislost s aktivitami developerů. Městský úřad v Říčanech zadal zpracování posudku, na jehož základě má být rozhodnuto, zda bude řízení o zrušení krajinného prvku zahájeno či nikoliv.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (24)
Radim Polášek
17.5.2023 12:24Obecně si myslím, že významné krajinné prvky je třeba v přírodě ponechávat a udržovat a zejména je třeba významné krajinné prvky přeměněné na pole za socialismu státem a po Sametu soukromými vlastníky půdy zase zpětně obnovovat.
Článek podporuje můj názor, že obnovu těch krajinných prvků je třeba dělat neprůstřělným způsobem. To znamená tu plochu vyjmout nebo rovnou vykoupit ze stávající h pozemků a parcel, dát jí příslušný status nějakým způsobem chráněného území a na obnovu zpracovat příslušný oficiální projekt a totéž je třeba vytvořit na dlouhodobou údržbu hotového krajinného prvku. Na jeho nějaké "usazení" a drobné pozměnění či nějakou optimalizaci během prvních několika let životnosti a potom na jeho dlouhodobé udržování v určitém, jasně a průhledně stanoveném stavu za stanovených podmínek. Včetně nějakých občasných výtěžků daných tou údržbou typu třeba menšího množství biomasy z prořezávek nebo biomasy z nezbytného sekání travnatých ploch nebo třeba bahna z údržby a čištění drobných vodních ploch použitelného k zlepšení kvality púdy na nějakém produkčním pozemku a jiných výtěžků. Které ale nikdy nedokážou financovat náklady na udržování takového krajinného prvku.
Radim Polášek
17.5.2023 12:28 Reaguje na Radim PolášekRadek Čuda
17.5.2023 12:45 Reaguje na Radim PolášekTo evidentní rozhodně není, evidentní je, že se tam na tom nemohou shodnout, jedni to chtějí zrušit, druzí proti tomu píší petice, minulé vedení obce to zaregistrovalo, stávající to chce zrušit.
Ať si udělají místní referendum a uvidí se, co si většina obyvatel konkrétně v této věci přeje.
Slavomil Vinkler
17.5.2023 12:49 Reaguje na Radim PolášekÚdržba, péče takového pozemku stojí peníze a nikdo (soukromý/obecní) z majitelů to nechce platit, nýbrž na něm vydělat. Obec to zastaví, nesplatí půjčku, koupí developer a je ...
smějící se bestie
17.5.2023 14:51 Reaguje na Slavomil VinklerTa je ve vlastnictví soukromníků/šlechtického rodu z Mělníka.
Slavomil Vinkler
17.5.2023 15:18 Reaguje na smějící se bestieRadim Polášek
17.5.2023 12:32Petr
17.5.2023 15:39 Reaguje na Radim PolášekPokud se voda rozlévá do okolí, tak je to zcela normální, přirozené, a taky mnohokrát lepší, než aby odtekla do potoka a zmizela pryč. Vždyť přece takhle mokřady vznikají. Proč by to mělo být špatně? Já bych se naopak radoval, že je tam vody dostatek a příroda má prostor být sama sebou a vzniká tam něco, co je už jen málokde - něco zcela přírodního. Ale ono ne, ono to zřejmě vadí.
Slavomil Vinkler
17.5.2023 15:58 Reaguje na PetrPetr
17.5.2023 16:54 Reaguje na Slavomil VinklerNechme přírodu na pokoji. To je to jediné, co od nás potřebuje. Ale evidentně už toho nejsme schopni.
Petr
17.5.2023 17:00 Reaguje na PetrNaříkáme nad mizející diverzitou, a přitom ji sami úmyslně likvidujeme, a ještě to považujeme za správné a říkáme tomu péče a údržba.
Petr
17.5.2023 17:09 Reaguje na PetrSlavomil Vinkler
17.5.2023 17:01 Reaguje na PetrMokřad zmizí asi do 20 let. Vznik nových biotopů na počátku sukcese nefunguje. V prostředí regulovaném člověkem musí i takové biotopy vytvářet člověk. Například neregulovaná řeka jej vytváří sama, kolik takových řek je? Na potoce bobr, kde mu to dovolí?
Petr
17.5.2023 17:17 Reaguje na Slavomil VinklerAbsurdní jste vy se svojí myšlenkou, že příroda je bez člověka v koncích. A přitom máte denně všude kolem sebe miliony důkazů o svém omylu. Stačí týden neposekat zahradu a nyvyplít záhonek na zahrádce. A hned můžete vidět jak to funguje. Uvidíte vznik nových biotopů, šíření druhů, začátek sukcese v přímém přenosu. Tak funguje příroda. Sama a nejlíp. Bez údržby! Dívejte se a sledujte to. Sedněte si někam ven a třeba dvě hodiny se zkuste nehýbat. Uvidíte jak to kolem vás žije a pochopíte, že vás to vůbec a naprosto nijak nepotřebuje. Dokonce že tam jen překážíte. A cokoliv uděláte bude tomu životu kolem jen na škodu.
Petr
17.5.2023 17:31 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
17.5.2023 18:29 Reaguje na PetrAsi 10-100 tisíc lidí vyhubilo megafaunu a muselo se začít živit zemědělstvím(=hubit divoké rostliny).
Jak si představujete redukci lidí z deseti miliard na milion, aby si příroda mohla dělat co chce? Zkuste o tom přemýšlet.
Petr
17.5.2023 18:40 Reaguje na Slavomil VinklerNe, nezapomínám na lidi. Jen je mi jasné, že nejde dohromady priorita lidí s funkční přírodou.
Pokud lidé chtějí přežít, tak to znamená udržet funkční a zdravou přírodu, protože jsou na ní zcela závislí. No a pokud má existovat funkční a zdravá příroda, musejí se lidé naučit ji respektovat a žít spolu s ní, ne na úkoz ní. To znamená dát přírodě potřebný prostor a nechat ji tam být. Pak bude vše v pořádku. Místa je na to dost a dost. Zbývá už jen ten respekt.
Slavomil Vinkler
17.5.2023 19:06 Reaguje na PetrOxymóron, protimluv. Všechno živé žije na úkor ostatních tj. z přírody, i lidé. Ale jen lidé jsou schopni ten úkor částečně napravit tím, že některé zajímavé lokality budou udržovat ve stávajícím stavu.
Petr
17.5.2023 19:22 Reaguje na Slavomil VinklerPetr
17.5.2023 19:36 Reaguje na Slavomil VinklerAle je to zcela v souladu s vaší osobní představou ochrany přírody. Už jsem z vašich příspěvků v diskuzích poznal, že vy sice chcete přírodu nějak chránit, ale nikoliv kvůli přírodě samotné a jejímu zachování, ale jen kvůli sobě a tomu, že se vám něco nějak líbí. Prostě čistě osobní prospěch a důvody.
Slavomil Vinkler
19.5.2023 06:59 Reaguje na PetrČlověk přírodní procesy narušuje, jak jsem vám psal, asi 300 tisíc let, a posledních 5 000 let extrémně a protože chybí původní údržba přírody od megafauny, nahrazuje ji člověk. Dříve nevědomě, a já v souladu s představou mladých kvalifikovaných ekologů propaguji nyní údržbu vědomou. Skutečně, poslechl jste si třeba toho Konvičky na zoologických dnech? Bez správné údržby se ekosystémy silně změní, zvítězí invaze, viz : " https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/projekt-biosmrst-zmapuje-nepuvodni-druhy-zivocichu-a-rostlin-v-cesku " a zmizí spousta druhů. Pokud pominu likvidaci megafauny kdysi, to je jeden z velkých důvodů 6 vymírání. A to bych si přál aspoň zpomalit.
See Konvička Refaunace https://www.youtube.com/watch?v=0JUryCRRsT4