https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvoty-na-vybrane-tuzemske-potraviny-v-obchodech-nebudou-rozhodla-snemovna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvóty na vybrané tuzemské potraviny v obchodech nebudou, rozhodla Sněmovna

14.4.2021 02:44 | PRAHA (ČTK)
Ministr Toman ocenil, že v novele prošel pozměňovací návrh, který umožňuje zadavatelům veřejných zakázek, například školám, nemocnicím nebo úřadům, upřednostnit tuzemské potraviny.
Ministr Toman ocenil, že v novele prošel pozměňovací návrh, který umožňuje zadavatelům veřejných zakázek, například školám, nemocnicím nebo úřadům, upřednostnit tuzemské potraviny.
Zdroj | Piqsels
Povinný podíl českých potravin na pultech obchodů nakonec platit nebude. Sněmovna ho na návrh Senátu vyřadila z novely zákona o potravinách. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) senátní návrh podpořil. Do novely se kvóty na potraviny dostaly ve Sněmovně na základě pozměňovacího návrhu poslanců SPD. Měly se už od příštího roku vztahovat na obchody s plochou nad 400 metrů čtverečních a na zákonem stanovené potraviny. Novinku už dříve podpořily například Agrární komora ČR nebo Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků. Naproti tomu Evropská komise kvůli kvótám pohrozila Česku žalobou. Zastánci kvót hovoří o zvýšení potravinové soběstačnosti. Odpůrci argumentují třeba hrozbou zdražení.
 

Pro senátní verzi zákona, která vyřazovala kvóty, hlasovalo 146 ze 188 přítomných poslanců. Hlasovali pro ni poslanci ze všech klubů s výjimkou SPD.

Při předchozím schvalování potravinové novely ve Sněmovně letos 20. ledna podpořili sporný návrh Radima Fialy (SPD) poslanci z klubů ANO, ČSSD, SPD, KSČM i nezařazení poslanci Trikolóry. Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek dnes řekl, že on zůstane konzistentní a senátní verzi nepodpoří. Dodal však, že většina poslanců ANO ji ale podpoří, aby platilo aspoň něco, tedy hlavně ochrana proti dvojí kvalitě potravin, kterou novela zavádí.

Sněmovna poté na návrh poslance ANO Milana Brázdila doporučila občanům, aby kupovali potraviny a výrobky vyrobené v Česku.

Toman řekl, že obecně vyšší zastoupení tuzemských potravin podporuje, souhlasí ale s tím, že navržené provedení nebylo dobré. Ocenil, že v novele prošel pozměňovací návrh, který umožňuje zadavatelům veřejných zakázek, například školám, nemocnicím nebo úřadům, upřednostnit v zadávacím řízení tuzemské potraviny.

Zákon opět vyvolal rozsáhlou debatu zastánců a odpůrců. Poslankyně SPD Monika Jarošová obvinila Tomana, že ztratil odvahu jít proti všem zájmům, které škodí českým občanům. Odmítla obavy odpůrců ze zdražení potravin a zúžení výběru, což vysvětlila tím, že návrh by se týkal jen malého procenta potravin. Ceny se podle ní změní. "Ne zvýší, jak klamavě tvrdí zástupci řetězců a prolhaná probruselská média, ale naopak u některých komodit sníží. Za nynější vysoké ceny totiž může výlučně agresivní obchodní politika řetězců," tvrdí Jarošová.

Naproti tomu někdejší ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) kritizoval návrh jako neproveditelný a dotyčný paragraf jako hloupý. Navrhované řešení s povinným podílem označil jako z 50. let minulého století. "Diskuse, kterou jsme kolem tohoto zákona vedli, určitě věcná nebyla," řekla Margita Balaštíková (ANO). Ti, kterým měl zákon pomoci, podle ní neměli šanci vystoupit, zatímco ti, kterým se nehodil, si zaplatili drahé kampaně. V této souvislosti kritizovala Svaz obchodu a cestovního ruchu, který proti kvótám spustil kampaň.

Sněmovna současně s tím na návrh Senátu rozhodla, že hygienické stanice budou i nadále kontrolovat restaurace a další otevřené stravovací provozy. Původně schválila převod této kompetence na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci.

Sněmovna ve schválené novele, kterou nyní dostane k podpisu prezident, stvrdila také pokuty za prodej potravin takzvaně dvojí kvality. Půjde o výrobky zaměnitelné za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. "Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to ministr Toman. Původní vládní návrh poslanci už dříve zmírnili tak, že bude muset jít o podstatně odlišné složení nebo vlastnosti. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

Novela také zmírňuje přísnost definice české potraviny. "Dosavadní znění nezohledňovalo fakt, že některé složky nelze z objektivních důvodů na území České republiky získat. Přesto výroba z těchto složek je v rámci ČR tradiční a rozšířená. Týká se to zejména čokoládových bonbonů a čokolády, čaje, kávy, kávoviny nebo rýžových extrudovaných a pufovaných výrobků," uvedla vláda v důvodové zprávě. Zaměstnanci SZPI budou moci podle novely zastírat při kontrolních nákupech svou totožnost. Teď to při běžném kontrolním nákupu dělají podle zákona o kontrole. Podle ministerstva je nezbytné změnu zajistit, aby měli inspektoři chráněné osobní údaje a aby kontroly nebyly mařeny. Provozovatel potravinářského závodu bude muset vyřadit z prodeje takové potraviny, jejichž obal nechrání potravinu před poškozením. Může jít třeba o natrženou fólii u potraviny na tácku nebo o nakrájený bloček sýra, který není zcela zabalen do fólie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

14.4.2021 07:30
To je dobrá zpráva. Proč nahrávat výrobnám nahrážek potravin?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.4.2021 10:20 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To je právě nahrávkám třeba polské "výrobě" argentinského hovězího ze chcípajících krav (podle polského dokumentu). Nebo už jste na ten skadál zapomněl?
A zákon se neměl týkat českých obchodů (kolik jich je s prodejní plochou nad 400m2?), ale "marketů", od těch 400m2 výše, zahraničních vlastníků!
A také ne tropického ovoce, specielních sýrů a uzenin, vín a lihovin, jak novináři a opozice tvrdili, nýbrž jen těch produktů, co se tady v ČR tradičně pěstovaly a vyráběly, jako vepřové maso, vejce, tradiční české mléčné výrobky a podobně.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.4.2021 10:21 Reaguje na Jiří Daneš
nahrávka
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.4.2021 10:44 Reaguje na Jiří Daneš
Kupříkladu na Ostravsku funguje řetězec Hruška, což je ryze český podnik. Mají celou síť prodejen, které mají prodejní plochu nad 400m2. A co se týče těch afér, tak ty české, zejména pokud se jedná o průsery jednoho nejmenovaného holdingu, tak ty se zametou pod práh, zatímco ty zahraniční se vyřvou naplno, nebo se ještě zveličí. Nevím, jestli jste to zaznamenal, ale loni měl jistý masokombinát velký problém se salmonelou, protože podloudně dovážel maso z Polska. V tisku se to ale vůbec nepropíralo, jenom taková krátka zprávička na internetu, která velice rychle zmizela. Je to stejné jako s těmi otravami vody v tocích. Od té otravy ryb na Jindřichohradecku uplynuly tři dny a policie už ví, co bylo příčinou, otrava Bečvy se odehrála před půl rokem a soudní znalec pořád nemá výsledky. Tak proč tlačit na kvóty? Aby tady jistému nejmenovanému holdingu supermarkety nuceně prodávaly ty jeho šmakulády?
Odpovědět

Jirka Černý

14.4.2021 10:41
Komu to mělo pomoci? Těm rozpadlým prasečákům a kravínům co jsou "ozdobou" každé druhé vsi? To je jako začít léčit ne hřbitově.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

14.4.2021 11:50
To je velká škoda. Byla to příležitost otevřít dalším českým výrobcům cestu k zákazníkům velkých řetězců. Potraviny vyrábět umíme a to v takovém objemu a kvalitě, abychom dokázali potravinami produkovanými v našich klimatických podmínkách převážnou měrou nasytit český trh. A dosytit zbytek dovozem návrh nezakazoval. Ale pokud vás podmínky obchodních řetězců nepustí za zákazníkem, tak samozřejmě vyrábět nebudete. Pro koho byste to asi dělali? Nebo vyrábět budete, ale na export, takže český zákazník opět ostrouhá.
Kvóty by vůbec nebyly extra důležité pro Agrofert, jak se všude dokola omílá, protože Agrofert do řetězců už ve velkém dodává. Pomohly by řadě dalších výrobců, kteří se tam dnes nedostanou. Tak zase Češi sami sobě zabránili změnit situaci, na kterou si neustále stěžují. To je v našich zemích bohužel taková tradice.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.4.2021 12:14 Reaguje na Marcela Jezberová
Zajděte si někdy do nějakého supermarketu a podívejte se do oddělení masa - uzenin. Možná třetina salámů je z Kosteleckých uzenin. A kdo je majitelem?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.4.2021 16:45 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To je ovšem blbost ta třetina uzenin z Kosteleckých uzenin. Třeba Globus si všechno od masa vyrábí sám,snad kromě uheráku z Maďarska. Proč účelově lžete?
Odpovědět

Viktor Šedivý

14.4.2021 23:29 Reaguje na Jiří Daneš
Ovšem Globus je v tomto výjimkou a ne příkladem typického řešení.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

14.4.2021 12:29 Reaguje na Marcela Jezberová
Ano správně...není nic lepšího než když stát určuje co smím nebo nesmím prodávat. Sláva socialismu!
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.4.2021 12:57 Reaguje na Marcela Jezberová
Tak, to je velka skoda. Aspon v te cibuli jsme zas mohli byt sobestacni a zabranit prevazeni predrazenych patentovanych semen nebo cibulek kdovi odkud a dalsi prevazeni tech cibuli. Misto toho mnozit, slechtit a pestovat pro sebe, bylo by to rozumnejsi. A tak by to slo i s jinymi potravinami. Budem v Evrope nakonec jednou posledni, kdo zabrani retezcum v likvidaci domacich zemedelcu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.4.2021 14:54 Reaguje na Jarka O.
Byli jsme soběstační nejenom v té cibuli, ale i v produkci brambor, vepřového a drůbežího masa, cukru a bůhvíčehoještě. Dotace a kvóty EU nám celý tento sektor zlikvidovaly.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.4.2021 16:46 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
V tomto punktu s Vámi ovšem souhlasím a tleskám.
Odpovědět

Viktor Šedivý

14.4.2021 23:31 Reaguje na Marcela Jezberová
Chyba:
"Potraviny vyrábět umíme a to v takovém objemu a kvalitě"
Zapomněla jste na cenu - pokud se dnes u nás něco nevyrábí, bude to zejména proto, že někdo jiný to umí výrazně levněji.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist