https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kyjovsky-start-up-myco-ziskal-v-celosvetovem-finale-ekosouteze-cestne-uznani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kyjovský start-up Myco získal v celosvětovém finále ekosoutěže čestné uznání

2.12.2022 18:06 | VÍDEŇ (ČTK)
Na slavnostním vyhlášení přebíral David Minařík cenu z rukou Mohana Munasinghe, držitele Nobelovy ceny za mír.
Na slavnostním vyhlášení přebíral David Minařík cenu z rukou Mohana Munasinghe, držitele Nobelovy ceny za mír.
Zdroj | E.ON Energy
Start-up Myco z Kyjova na Hodonínsku, který vyrábí obalové materiály z odpadu a podhoubí, získal ve finále soutěže Energy Globe World Award v konkurenci 15 projektů z celého světa čestné uznání. Porota udělila pouze dvě napříč pěti kategoriemi, informovala společnost E.ON, která pořádá národní kolo soutěže.
 

Do celosvětového finále se probojovalo 15 ze 180 projektů. Finalisté byli rozděleni do pěti kategorií Země, Vítr, Voda, Vzduch a Mládež podle svého zaměření. Myco soutěžila jako jedna ze tří v kategorii Země. Firma mění odpad z dřevozpracujícího průmyslu a zemědělství pomocí podhoubí na materiál rozložitelný v přírodě. Podobný může být třeba dřevotřísce nebo expandovanému polystyrenu používanému v obalových materiálech.

V kategorii Země porota ocenila projekt z Indie, který se zabývá revitalizováním rýžových polí a zamezuje jejich pálení po sklizni. České firmě ale porota udělila speciální Cenu uznání za možný celosvětový přínos napříč kategoriemi. Stejné ocenění obdržel ještě rakouský projekt na výrobu zeleného vodíku v kategorii Vzduch.

"Je čest něco takového dostat a je to i satisfakce pro náš tým, který dlouhou dobu pracuje na tom, aby vysekal náš start-up z nuly. Celkově měla cena vysokou kvalitu. Viděli jsme projekty, které byly opravdu skvělé," uvedl zakladatel Myco David Minařík, který cenu ve Vídni převzal.

E.ON české kolo soutěže pořádá už 14 let, do finále zatím český projekt postoupil třikrát. Kromě firmy Myco se to podařilo obci Hostětín ze Zlínského kraje v roce 2020 a Hotelu-vinařství Galant v jihomoravském Mikulově v roce 2016. Letos poprvé získal český účastník některé z ocenění, i když ne to hlavní v některé z kategorií.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist