https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kyjovskym-udolim-povede-naucna-stezka-s-11-zastavenimi-soucasti-budou-sochy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kyjovským údolím povede naučná stezka s 11 zastaveními, součástí budou dřevěné sochy

1.4.2024 01:01 | KRÁSNÁ LÍPA (ČTK)
Údolí řeky Křinice v Českosaském Švýcarsku.
Údolí řeky Křinice v Českosaském Švýcarsku.
Foto | Aktron / Wikimedia Commons
Kyjovským údolím na Děčínsku povede naučná stezka, kterou správa národního parku České Švýcarsko pojmenovala Údolím říčky Křinice všemi smysly. Bude uzpůsobená i handicapovaným návštěvníkům. Na stezce najdou turisté zhruba 11 zastavení, mezi nimi budou i dvě sochy a jedno sousoší od sochaře a řezbáře Václava Lemona, zjistila ČTK.
 

Sochy už jejich autor instaloval na stezku. Jedna z nich odkazuje na kůrovcovou kalamitu. Lýkožrout smrkový se schovává uvnitř dutiny stromu, kam mohou zvídaví výletníci nahlédnout. Zejména dětské návštěvníky potěší socha medvěda. Odkazuje na více než 500 let starou legendu o kupcích, kterým se stoupáním do skal zvíře pomáhalo. Poslední dílo odkazuje na pochod smrti, jenž oblastí prošel z německého tábora Schwarzheide do Terezína.

"Samozřejmě to bylo na přání správy národního parku připravit komplet stezku a měli přání ji osadit sochami," uvedl Lemon. Dodal, že na dřevených sochách pracoval asi dva měsíce. Například na sochu medvěda potřeboval autor kmen, který měl v průměru asi 95 centimetrů. Lemon odhadl, že strom rostl zhruba 100 let. Jak řekl, právě socha zvířete ho potrápila nejvíc. Váží okolo jedné tuny. "Když jsem ho potřeboval přetočit z boku na nohy, tak to byla tříhodinová práce," uvedl Lemon.

Stezka bude podle mluvčího správy parku Tomáše Salova vhodná i pro návštěvníky s handicapem. "Jedná se třeba i o úpravu jednotlivých sezení, která jsou také uzpůsobená tak, aby vozíčkář mohl přijet ke stolu," popsal Salov. Kromě soch bude součástí zastavení třeba i poslech zvuků říčky Křinice či její reliéf.

U každého zastavení počítá správa parku s uvedením krátké informace. "Vznikne elektronický průvodce, který bude i v Braillově písmu a bude to namlouvat tu informaci, když někdo přijde i se zrakovým postižením," popsal záměr Jakub Juda ze správy parku. Stezka bude hotová počátkem letošní turistické sezony. Náklady na její úpravy byly 1,3 milionu korun. Dotace od Státního fondu životního prostředí pokryla asi 80 procent.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist