Lesy ČR chtějí více těžit kůrovce na Boubíně, Hnutí Duha je proti
Správa CHKO Šumava potvrdila, že obdržela žádost o výjimku na zásah v Boubínském pralese. Momentálně zpracovává k celé věci rozhodnutí, které oznámí v příštím týdnu.
Udělení výjimky podle Lesů ČR umožní efektivně zasahovat proti kůrovci. "To je nezbytnou podmínkou pro zamezení množení kůrovce a jeho šíření do okolních lesů. Smyslem celého zásahu je včasná asanace napadených stromů tak, aby nedošlo k rozvratu porostů v rezervaci a v navazujících hospodářských lesích mnoha dalších vlastníků," řekla včera mluvčí LČR Eva Jouklová.
Napadení smrků kůrovcem v rezervaci je podle LČR tak rozsáhlé, že asanace napadených stromů bez udělení výjimky není možná. Zda holina v dané lokalitě vznikne, záleží na konkrétní situaci. Mluvčí dodala, že z každého hektaru kůrovcem napadeného lesa je každým rojením napadeno deset dalších hektarů. "Při standardních dvou rojeních do roka je to tedy 100 hektarů lesa," uvedla.
Podle tiskové zprávy Hnutí Duha by co největší část lesů v rezervaci měla být i přes působení kůrovce ponechána samovolnému vývoji, který lesu neuškodí zdaleka tolik jako holosečné kácení. Ekologové také uvedli, že kromě oploceného pralesního jádra se v rezervaci roztroušeně nacházejí také další zbytky hodnotných porostů pralesovitého charakteru a přírodně cenných a zranitelných lesů. "Právě pralesovité zbytky i staré lesy ponechané samovolnému vývoji jsou přírodně velmi cenným stanovištěm," uvedli ekologové.
Povolení kácení by kromě přímého poškození rezervace podle ekologů pravděpodobně ohrozilo lesy v rezervaci následnými polomy. Do otevřených porostních stěn se podle nich mnohem snáze opře vítr a porosty rozvrátí. "To v důsledku povede k dalšímu namnožení kůrovce na polomovém dříví a k tlaku na jeho asanaci i na zásahy proti kůrovci v okolních porostech," uvedlo Hnutí Duha. Připomnělo, že zákon plošné kácení v národní přírodní rezervaci zakazuje. Omezené zásahy proti kůrovci, například loupání kůry ze stojících stromů či kácení malých skupin stromů, Hnutí Duha připouští v 300 metrů širokém pásu podél hranice rezervace.
Lesy ČR výroky Hnutí Duha označily za "tendenční vyjádření malé skupiny, která odmítá jakoukoliv pomoc lesu v zastavení šíření kůrovce." Lesy ČR podle Jouklové postupují s péčí řádného hospodáře a jejich cílem není vytvářet holiny. "Jak se neustále ukazuje, účinným prostředkem je včasné nalezení kůrovcových stromů, jejich těžba a asanace. Kdybychom nyní nezasáhli, časem by se vytvořily velké plochy s odumřelými stromy a rozpadlými porosty, což by mělo podstatně větší následky pro ekosystém než současný zásah," uvedla.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (19)
Lukáš Kašpárek
14.11.2019 07:13Státní firmy v ČR si dělají co chtějí a chovají se jako nedotknutelní.. nedodržují zákony, vlastní zřizovací dokumenty a nemají ani žádnou potřebu na sobě cokoliv měnit.. a nejhorší je, že ani státu ani většinové společnosti to nevadí......
Jejich chování je trestuhodné.....
Milan Milan
14.11.2019 08:00Karel Zvářal
14.11.2019 09:50No a co, tak dovezeme pěkné dřevo od Bavoráků!-)... Mě v tomhle Švejkostánu nepřekvapí už vůbec nic. Hrstečka nezainteresovaných blouznivců točí s profíky jak s neználky pod heslem, že příroda si pomůže sama... No, když koukám na ta panoramata Šumavy, vidím jen pláně se sloupy (sucháry), těch přeživších silných jedinců je jaksi poskrovnu.
Takže napadené vytěžit, dřív než to napadne okolní porosty. A co nejdříve vysadit BK.
Hloupý, kdo nadává, hloupější, kdo poslouchá.
Lukáš Kašpárek
14.11.2019 12:29 Reaguje na Karel ZvářalJan Šimůnek
14.11.2019 11:03Lukáš Kašpárek
14.11.2019 12:38 Reaguje na Jan ŠimůnekJarek Schindler
15.11.2019 22:33 Reaguje na Lukáš KašpárekLukas B.
14.11.2019 13:15 Reaguje na Jan Šimůnekpromězamě když už je brouk vylítlej a stromy mrtvé (což je asi o tři měsíce dřív než se ta těžba vypapíruje) , tak nechat shnít (ono je to dřevo po jedné zimě nasucho nastojato dobré tak do kamen, ale i to jsou samozřejmě prachy vyhozené z okna). přirozená obnova lesa je fajn věc, ale tak nějak mi ještě nikdo nevysvětlil, odkud do té mrtvé monokultury naletí semena pionýrů, třeba takové břízy, jeřabiny atakdále. ta bezzásahová obnova bude zase stejnověká monokultura smrků a problém se bude za 100 let opakovat.
Hunter
14.11.2019 13:49 Reaguje na Lukas B.Čech M.
14.11.2019 23:01 Reaguje na HunterTen smrk stejně nemá do budoucna mimo hory, pokud se vyplní předpoklad růstu teplot do konce stol. A to ani bez brouka.
Jan Šimůnek
14.11.2019 14:17 Reaguje na Lukas B.S těmi dalšími druhy stromů máte pravdu, opět je ekology prosazovaná bezsásahovost jednoznačně škodlivá, protože např. na Šumavě bude nutno vysázet miliony sazenic stromů druhů, která tam byly před zplanýrováním a vysazením smrkových plantáží. Protože ty stromy ze smrkových šišek nevyrostou. A zase jsou to ekologové, kdo tomu zuřivě brání.
Čech M.
14.11.2019 23:06 Reaguje na Jan ŠimůnekS tou mnohdy zbytečnou bezzásahovostí souhlas.
Jan Šimůnek
15.11.2019 09:21 Reaguje na Čech M.MMCH, bylo by docela zajímavé zjistit, kolik z těch, kdo vítali v únoru 1948 na Staromáku Gottwalda, který se vrátil z Hradu, skončilo v gulazích a podobných komunistických zařízeních. O Slánském, co stál vedle něj na balkóně, víme, že skončil na šibenici. Zcela jistě si tak vítězství komunistů taky nepředstavoval a tenhle konec nebyl jeho cílem.
pavel peregrin
14.11.2019 13:48Jan Šimůnek
14.11.2019 14:19 Reaguje na pavel peregrinJinak máte, samozřejmě, stoprocentní pravdu. Ekologové jsou ta největší škodná pro naši přírodu a Hnutí Duha je přímo modelový subjekt.