Lesy ČR hledají zájemce o pronájem obory a 19 honiteb
„Od nových nájemců očekáváme řádné myslivecké hospodaření s ohledem na stav lesa a jeho ovlivnění kalamitou. S tím souvisí i obnova lesa a početní stav zvěře. Proto budeme důsledně prověřovat plnění smlouvy i plánu lovu,“ uvedl Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR.
Nájemcem honitby se může stát česká fyzická osoba s platným tuzemským loveckým lístkem, myslivecké sdružení či spolek založený za účelem nájmu honitby nebo česká právnická osoba, která na pozemcích v honitbě zemědělsky nebo lesnicky hospodaří a myslivost je předmětem její činnosti.
„Při hodnocení má stejně jako loni sedmdesátiprocentní váhu nabídnutá cena ročního nájemného a třicetiprocentní hodnotu předložený myslivecký záměr. Ten se stane po uzavření smlouvy závazným,“ uvedl Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR.
V mysliveckém záměru tak nájemce například uvádí informaci o plánované stavbě kazatelen, posedů, krmelců, napajedel pro zvěř nebo slanisek, ale i údržbě trávnaté plochy či výsadbě keřů a dalších dřevin.
Přečtěte si také |
Jak na škody z přemnožené zvěře? Musíme se zbavit komunistického pojetí myslivosti, říká Daniel Pitekreklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Radim Polášek
11.2.2021 17:28Podmínky nesplnitelné nejsou.
Michal Ukropec
11.2.2021 18:25 Reaguje na Radim Polášekkarel krasensky
11.2.2021 18:53 Reaguje na Michal UkropecPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Robert Jirman
11.2.2021 21:22 Reaguje na karel krasenskyJarek Schindler
13.2.2021 07:45 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
13.2.2021 07:59 Reaguje na Jarek SchindlerBřetislav Machaček
13.2.2021 08:29 Reaguje na Michal Ukropeczvěř vybít, aby neokusovala stromy a druzí jsou
proti zabíjení zvířat komplet. Oni umí pouze radit,
ale do toho nepůjdou, protože to je práce a ta bolí.
Michal Ukropec
13.2.2021 15:25 Reaguje na Břetislav MachačekRadim Polášek
14.2.2021 12:09 Reaguje na Michal UkropecVšechny ostatní by mělo jít najmout či sehnat externě. Brigádníky na nemyslivecké práce, stavění či opravy a udržby mysliveckých zařízení a potom jako honce na hony a myslivce jako střelce na honech jako hosty. Či jako myslivce provádějící v komerční honitbě chovatelskou práci. To jsou lidi, co v honitbě mají tu zvěř obeznanou, neboli kusy, hlavně trofejní zvěře, jelení, srnčí znají. Mají tak vytypováno, které kusy jako perspektivní nechat na další chov a které kusy jakožto zestárlé nebo bastardní odstřelit. Buďto sami nebo jejich odstřel nějakému zájemci prodat, aby honitka vynášela.
Pak je ta otázka, jestli honitba je komerční nebo nekomerční. Komerční honitba je ta, ve které je tolik zvěře, že se může provádět chovatelský výběr a že se na té myslivosti dá vydělat. Nekomerční jsou potom většinově v hustě lidmi osídlených oblastech, v oblastech s intenzívním zemědělstvím a v oblastech, kde je honitba protkána množstvím asfaltek nebezpečných pro zvěř. Neboli v oblastech, kde myslivec spíš paběrkuje zbytky po vyplašení lidmi a jejich psy, po tom, co ujde otrávení pesticidy nebo co nesrazí auta na silnicích a myslivost je spíš ztrátová. Tam jsou nájmy nízké. My máme 5 nebo 10 Kč na hektar a rok, nevím to přesně. Kde je ale tolik zvěře, že myslivost je výdělečná, může být požadovaný nájem dost vysoký.