https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-cr-hledaji-zajemce-o-pronajem-19-honiteb-a-1-obory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR hledají zájemce o pronájem obory a 19 honiteb

11.2.2021 18:05 | HRADEC KRÁLOVÉ (Ekolist.cz)
Početní stav zvěře v oborách závisí na stavu lesa. Bude se kontrolovat. Ilustrační snímek.
Početní stav zvěře v oborách závisí na stavu lesa. Bude se kontrolovat. Ilustrační snímek.
Lesy ČR vypsaly výběrové řízení na desetiletý pronájem jedné obory a 19 honiteb. Podnik nyní spravuje 938 honiteb a 851 z nich pronajímá, obor spravuje 37 a 17 pronajímá. Noví nájemci by měli začít plnit smlouvy v první polovině tohoto roku. Informovaly o tom v tiskové zprávě.
 

„Od nových nájemců očekáváme řádné myslivecké hospodaření s ohledem na stav lesa a jeho ovlivnění kalamitou. S tím souvisí i obnova lesa a početní stav zvěře. Proto budeme důsledně prověřovat plnění smlouvy i plánu lovu,“ uvedl Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR.

Nájemcem honitby se může stát česká fyzická osoba s platným tuzemským loveckým lístkem, myslivecké sdružení či spolek založený za účelem nájmu honitby nebo česká právnická osoba, která na pozemcích v honitbě zemědělsky nebo lesnicky hospodaří a myslivost je předmětem její činnosti.

„Při hodnocení má stejně jako loni sedmdesátiprocentní váhu nabídnutá cena ročního nájemného a třicetiprocentní hodnotu předložený myslivecký záměr. Ten se stane po uzavření smlouvy závazným,“ uvedl Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR.

V mysliveckém záměru tak nájemce například uvádí informaci o plánované stavbě kazatelen, posedů, krmelců, napajedel pro zvěř nebo slanisek, ale i údržbě trávnaté plochy či výsadbě keřů a dalších dřevin.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

11.2.2021 17:28
Nejlepší příležitost pro zelené aktivisty, jak z panelákové městské teorie přejít do skutečné praxe. A ještě by si něco mohli vydělat.
Podmínky nesplnitelné nejsou.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

11.2.2021 18:25 Reaguje na Radim Polášek
Vloni tady měl Bláhový Duha příspěvek jak se to má dělat. Nyní mají možnost. Problém ovšem vidím v tom, že jsou to většinou agresivní štváči, kterým žádný doktor neschválí zbrojní průkaz.
Odpovědět
kk

karel krasensky

11.2.2021 18:53 Reaguje na Michal Ukropec

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
RJ

Robert Jirman

11.2.2021 21:22 Reaguje na karel krasensky
docela se divím, že Vaše příspěvky zde admin toleruje. Hoďte se do pohody
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.2.2021 07:45 Reaguje na Michal Ukropec
ZP nepotřebují. Na to jim pane Ukropec stačí pán Pitek jako MH. Společně potom mohou hospodařit podle jimi prosazovaného Saského modelu a na honitbě potom názorně presentovat jeho výhody.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

13.2.2021 07:59 Reaguje na Jarek Schindler
Uvidíme jestli do toho půjdou. Pan Jaromír Bláha z Duhy myslivecké zkoušky má.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.2.2021 08:29 Reaguje na Michal Ukropec
Nevím jak by se domluvili mezi sebou. Jedni chtějí
zvěř vybít, aby neokusovala stromy a druzí jsou
proti zabíjení zvířat komplet. Oni umí pouze radit,
ale do toho nepůjdou, protože to je práce a ta bolí.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

13.2.2021 15:25 Reaguje na Břetislav Machaček
Dále umí sosat dotace a granty. Tady budou muset solit za pronájem honitby. Tak uvidíme jak se pochlapí.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

14.2.2021 12:09 Reaguje na Michal Ukropec
No, myslivecká sdružení potřebují myslím dva lidi s těmi vyššími mysliveckými zkouškami. Jedny musí mít myslím myslivecký hospodář sdružení a druhé myslivecká stráž. Vyšší myslivecké zkoušky taky musí mít ten myslivec, co řídí zrovna probíhající hon.
Všechny ostatní by mělo jít najmout či sehnat externě. Brigádníky na nemyslivecké práce, stavění či opravy a udržby mysliveckých zařízení a potom jako honce na hony a myslivce jako střelce na honech jako hosty. Či jako myslivce provádějící v komerční honitbě chovatelskou práci. To jsou lidi, co v honitbě mají tu zvěř obeznanou, neboli kusy, hlavně trofejní zvěře, jelení, srnčí znají. Mají tak vytypováno, které kusy jako perspektivní nechat na další chov a které kusy jakožto zestárlé nebo bastardní odstřelit. Buďto sami nebo jejich odstřel nějakému zájemci prodat, aby honitka vynášela.
Pak je ta otázka, jestli honitba je komerční nebo nekomerční. Komerční honitba je ta, ve které je tolik zvěře, že se může provádět chovatelský výběr a že se na té myslivosti dá vydělat. Nekomerční jsou potom většinově v hustě lidmi osídlených oblastech, v oblastech s intenzívním zemědělstvím a v oblastech, kde je honitba protkána množstvím asfaltek nebezpečných pro zvěř. Neboli v oblastech, kde myslivec spíš paběrkuje zbytky po vyplašení lidmi a jejich psy, po tom, co ujde otrávení pesticidy nebo co nesrazí auta na silnicích a myslivost je spíš ztrátová. Tam jsou nájmy nízké. My máme 5 nebo 10 Kč na hektar a rok, nevím to přesně. Kde je ale tolik zvěře, že myslivost je výdělečná, může být požadovaný nájem dost vysoký.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

16.2.2021 08:17 Reaguje na Radim Polášek
Já reagoval z toho důvodu, že Duhový Bláha má zde pravidelně příspěvky jak myslivci vydělávají. DUHA má nyní možnost se předvést a ukázat správné hospodaření. Navíc honitby LČR jsou většinou lesní honitby.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.2.2021 05:49 Reaguje na Radim Polášek
Pane Polášek, to vaše dělení na komerční či nekomerční považuji za nesmysl. To co píšete nemá s realitou opravdu nic spoleřného.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist