Letošní lesní požáry způsobily nejvíce emisí za 15 let, uvádí služba Copernicus
Vědci z programu Copernicus využívají satelitní pozorování míst požárů a podle toho odhadují uhlíkové emise. Zaměřují se zejména na oblast Evropské unie a Británie. Největší podíl na emisích měly letos ohně v jihozápadní Francii a ve Španělsku, menší měrou se ovšem podílel i požár v Českém a Saském Švýcarsku. Francie a Španělsko letos zaznamenaly nejvyšší emise za posledních 20 let.
V ostatních regionech na severní polokouli, které obvykle zažívají vrchol požární aktivity v letních měsících, byly celkové odhadované emise podstatně nižší než v posledních letech. Na ruském dálném východě bylo letos méně požárů než v jiných letech, naopak v centrální a západní části Ruska jich bylo více než jindy. Odhadované emise v Centrálním federálním okruhu Ruska byly podle vědců největší od roku 2010, kdy postihly západní Rusko velké požáry rašelinišť.
Na západě Spojených států byly letošní sezónní emise výrazně nižší než v posledních dvou létech a vrátily se tak k obvyklejším hodnotám. Vědci ve své zprávě také připomněli, že už od května hoří na Aljašce a od konce června v kanadském Yukonu. V prvních zářijových dnech došlo k jasnému nárůstu požárů v celé oblasti Amazonie, nebe nad Jižní Amerikou zahalil kouř a emise jsou tam výrazně nadprůměrné.
Program Copernicus je součástí vesmírného programu Evropské unie, spolupracuje na něm Evropská komise a Evropská komická agentura (ESA).
reklama