https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/letosni-lesni-pozary-zpusobily-nejvice-emisi-za-15-let-uvadi-sluzba-copernicus
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Letošní lesní požáry způsobily nejvíce emisí za 15 let, uvádí služba Copernicus

7.9.2022 10:37 | BRUSEL (ČTK)
Za tří měsíce letošních lesních požárů v Evropě se do ovzduší v kouři uvolnilo 6,4 megatun uhlíku. Je to nejvýznamnější emise látek znečišťujících ovzduší od roku 2007, oznámila dnes evropská služba pro sledování atmosféry Copernicus. Ve srovnání s jinými lety byly letos požáry v Evropě intenzivnější a také trvaly déle, dodává agentura.
 

Vědci z programu Copernicus využívají satelitní pozorování míst požárů a podle toho odhadují uhlíkové emise. Zaměřují se zejména na oblast Evropské unie a Británie. Největší podíl na emisích měly letos ohně v jihozápadní Francii a ve Španělsku, menší měrou se ovšem podílel i požár v Českém a Saském Švýcarsku. Francie a Španělsko letos zaznamenaly nejvyšší emise za posledních 20 let.

V ostatních regionech na severní polokouli, které obvykle zažívají vrchol požární aktivity v letních měsících, byly celkové odhadované emise podstatně nižší než v posledních letech. Na ruském dálném východě bylo letos méně požárů než v jiných letech, naopak v centrální a západní části Ruska jich bylo více než jindy. Odhadované emise v Centrálním federálním okruhu Ruska byly podle vědců největší od roku 2010, kdy postihly západní Rusko velké požáry rašelinišť.

Na západě Spojených států byly letošní sezónní emise výrazně nižší než v posledních dvou létech a vrátily se tak k obvyklejším hodnotám. Vědci ve své zprávě také připomněli, že už od května hoří na Aljašce a od konce června v kanadském Yukonu. V prvních zářijových dnech došlo k jasnému nárůstu požárů v celé oblasti Amazonie, nebe nad Jižní Amerikou zahalil kouř a emise jsou tam výrazně nadprůměrné.

Program Copernicus je součástí vesmírného programu Evropské unie, spolupracuje na něm Evropská komise a Evropská komická agentura (ESA).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist