https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-loni-v-lesich-nasbirali-temer-39.000-tun-lesnich-plodu-nejvice-hub
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé loni v lesích nasbírali téměř 39 000 tun lesních plodů, nejvíce hub

7.8.2023 19:19 | VRÁŽ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Češi loni nasbírali téměř 39 000 tun lesních plodů v hodnotě 7,8 miliardy korun, nejčastěji houby, borůvky, maliny a ostružiny. Loni stoupla i návštěvnost lesů, šest z deseti Čechů navštívilo alespoň jednou měsíčně les, vyplývá z údajů připravované Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství za rok 2022. Loni se v ČR vysadilo přes 226 milionů sazenic lesních stromů. Na obnově lesů se může podílet i veřejnost, například sázením stromů při akci Den za obnovu lesa, který se letos uskuteční 23. září na osmi místech v Česku. Na briefingu u Vráže na Benešovsku, kde se budou moci lidé do sázení po čtyřech letech znovu zapojit, to dnes řekl novinářům ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
 

"Bojujeme s dopady a důsledky kůrovcové kalamity, velmi intenzivně zalesňujeme, jenom v loňském roce jsme v České republice dokázali vysadit přes 226 milionů sazenic a je potřeba o tuto výsadbu pečovat," řekl Výborný. V okolí Vráže, kde hospodaří Lesní závod Konopiště, přibývají stromy přirozenou obnovou i výsadbou. Podle Výborného se v celém Česku skladba výsadby poslední roky mění, přibývá listnatých stromů. "Zhruba dvě třetiny té výsadby jsou listnaté stromy a pouze jedna třetina smrkové, je to reakce na klimatickou změnu," řekl.

Lesní závod Konopiště vytěžil nejvíce dřeva v roce 2021, a to 750 000 metrů krychlových. Doposud se lesníkům podařilo znovu zalesnit dvě třetiny této plochy. "Něco zalesníme teď na podzim, zbytek na jaře a pak už bychom se měli dostat do standardního stavu," řekl ředitel závodu Miroslav Jankovský. Lesníci podle něj využívají především přirozenou obnovu, pro kterou měli v minulých letech příznivé podmínky. Kvůli suchu letos v červenci ale podle Jankovského usychaly i dvouleté semenáče. "To, co jsme mysleli, že máme krásně zalesněné už v loňském roce, nám uschlo," řekl Jankovský.

Na obnovu lesů, které vlastní nestátní majitelé, by mělo jít podle Výborného v roce 2024 zhruba 2,5 miliardy korun. "Jednáme s ministerstvem životního prostředí, na obnovu lesa bychom rádi využili část prostředků z Národního plánu obnovy, část prostředků z emisních povolenek," uvedl Výborný.

Velké a dlouhodobé škody v lesích způsobuje podle něj také spárkatá zvěř. Ministerstvo nyní připravuje novelu mysliveckého zákona. "Jedním z cílů této novely je i motivace myslivců, správců lesa, aby docházelo k přiměřené regulaci právě spárkaté zvěře," řekl Výborný. Novela, která by měla mimo jiné zavést plánování lovu v honitbách podle poškození lesů, se připravuje již řadu let, naposledy dospěla až do třetího čtení v Poslanecké sněmovně za minulé vlády Andreje Babiše (ANO). Výborný uvedl, že začala jednání s nevládními organizacemi a chce jednat i s koaličními partnery. Věří, že se podaří najít shodu ve sporných otázkách, kterými jsou například výměry honiteb a povolenky. "Novela bude dávat smysl jen tehdy, když jednak zlepší nebo zmodernizuje celou oblast myslivosti, ten zákon vlastně nedoznal vůbec žádných změn," řekl Výborný. Novela by podle něj rovněž měla motivovat k vyvážení úrovně mezi péčí o les a přiměřenou regulací. Věří, že novela by se do Poslanecké sněmovny mohla dostat do konce roku.

Výborný vyzdvihl, že v Česku mohou lidé chodit do lesa volně. "Jsou státy, kde platí různé restrikce či zákazy, pokud jde o sběr hub nebo jiných lesních plodin. V takovém Holandsku, pokud byste vyrazili na houby, tak se dopouštíte přestupku a trestného činu pytláctví," řekl Výborný.

Mezi nejčastěji sbírané lesní plody patří houby, lidé jich loni v lesích nasbírali téměř 23.000 tun za 5,2 miliardy korun. Borůvek nasbírali přes 6700 tun, malin přes 2600 tun. Průměrně navštívil každý Čech loni les téměř sedmatřicetkrát. V roce 2018 to bylo 20 návštěv ročně. Data vyplývají z průzkumu České zemědělské univerzity.

Akce Den za obnovu lesa, kterou pořádají Lesy ČR, se poprvé uskutečnila v roce 2019. Letos bude na osmi místech Česka. V okolí Vráže se před čtyřmi lety zapojilo do akce nejvíc dobrovolníků ze všech oblastí ČR, sázelo jich přes 4000 a vysadili 50.000 stromků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

8.8.2023 09:16
jak tu tak hážou s těma miliardama tak jen čekám, kdy nějakého politika napadne navrhnout nějaký poplatkový zákon na sběr lesních plodů ! no považtě, cca 8 miliard v čudu !!!
Odpovědět
VN

Vilém N

8.8.2023 13:51 Reaguje na radim buffalo tobias
Přijde na to. Takové zničené borůvčí v oblasti Doks od česačů a pak prodávané borůvky "mladíky" kolem silnice ...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.8.2023 16:51 Reaguje na Vilém N
Zákon hovoří jasně: Povolen je sběr pro VLASTNÍ potřebu a
nikoliv na prodej. Stačí, aby ČOI udělala u mladíků kontrolní nákup a vyměřila pořádné pokuty. Honit je po lesích moc efektivní nebude, ale u cesty to bude hračka
a klidně i s policisty v závěsu, či v civilu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist