Lidé loni v lesích nasbírali téměř 39 000 tun lesních plodů, nejvíce hub
"Bojujeme s dopady a důsledky kůrovcové kalamity, velmi intenzivně zalesňujeme, jenom v loňském roce jsme v České republice dokázali vysadit přes 226 milionů sazenic a je potřeba o tuto výsadbu pečovat," řekl Výborný. V okolí Vráže, kde hospodaří Lesní závod Konopiště, přibývají stromy přirozenou obnovou i výsadbou. Podle Výborného se v celém Česku skladba výsadby poslední roky mění, přibývá listnatých stromů. "Zhruba dvě třetiny té výsadby jsou listnaté stromy a pouze jedna třetina smrkové, je to reakce na klimatickou změnu," řekl.
Lesní závod Konopiště vytěžil nejvíce dřeva v roce 2021, a to 750 000 metrů krychlových. Doposud se lesníkům podařilo znovu zalesnit dvě třetiny této plochy. "Něco zalesníme teď na podzim, zbytek na jaře a pak už bychom se měli dostat do standardního stavu," řekl ředitel závodu Miroslav Jankovský. Lesníci podle něj využívají především přirozenou obnovu, pro kterou měli v minulých letech příznivé podmínky. Kvůli suchu letos v červenci ale podle Jankovského usychaly i dvouleté semenáče. "To, co jsme mysleli, že máme krásně zalesněné už v loňském roce, nám uschlo," řekl Jankovský.
Na obnovu lesů, které vlastní nestátní majitelé, by mělo jít podle Výborného v roce 2024 zhruba 2,5 miliardy korun. "Jednáme s ministerstvem životního prostředí, na obnovu lesa bychom rádi využili část prostředků z Národního plánu obnovy, část prostředků z emisních povolenek," uvedl Výborný.
Velké a dlouhodobé škody v lesích způsobuje podle něj také spárkatá zvěř. Ministerstvo nyní připravuje novelu mysliveckého zákona. "Jedním z cílů této novely je i motivace myslivců, správců lesa, aby docházelo k přiměřené regulaci právě spárkaté zvěře," řekl Výborný. Novela, která by měla mimo jiné zavést plánování lovu v honitbách podle poškození lesů, se připravuje již řadu let, naposledy dospěla až do třetího čtení v Poslanecké sněmovně za minulé vlády Andreje Babiše (ANO). Výborný uvedl, že začala jednání s nevládními organizacemi a chce jednat i s koaličními partnery. Věří, že se podaří najít shodu ve sporných otázkách, kterými jsou například výměry honiteb a povolenky. "Novela bude dávat smysl jen tehdy, když jednak zlepší nebo zmodernizuje celou oblast myslivosti, ten zákon vlastně nedoznal vůbec žádných změn," řekl Výborný. Novela by podle něj rovněž měla motivovat k vyvážení úrovně mezi péčí o les a přiměřenou regulací. Věří, že novela by se do Poslanecké sněmovny mohla dostat do konce roku.
Výborný vyzdvihl, že v Česku mohou lidé chodit do lesa volně. "Jsou státy, kde platí různé restrikce či zákazy, pokud jde o sběr hub nebo jiných lesních plodin. V takovém Holandsku, pokud byste vyrazili na houby, tak se dopouštíte přestupku a trestného činu pytláctví," řekl Výborný.
Mezi nejčastěji sbírané lesní plody patří houby, lidé jich loni v lesích nasbírali téměř 23.000 tun za 5,2 miliardy korun. Borůvek nasbírali přes 6700 tun, malin přes 2600 tun. Průměrně navštívil každý Čech loni les téměř sedmatřicetkrát. V roce 2018 to bylo 20 návštěv ročně. Data vyplývají z průzkumu České zemědělské univerzity.
Akce Den za obnovu lesa, kterou pořádají Lesy ČR, se poprvé uskutečnila v roce 2019. Letos bude na osmi místech Česka. V okolí Vráže se před čtyřmi lety zapojilo do akce nejvíc dobrovolníků ze všech oblastí ČR, sázelo jich přes 4000 a vysadili 50.000 stromků.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
radim buffalo tobias
8.8.2023 09:16Vilém N
8.8.2023 13:51 Reaguje na radim buffalo tobiasBřetislav Machaček
8.8.2023 16:51 Reaguje na Vilém Nnikoliv na prodej. Stačí, aby ČOI udělala u mladíků kontrolní nákup a vyměřila pořádné pokuty. Honit je po lesích moc efektivní nebude, ale u cesty to bude hračka
a klidně i s policisty v závěsu, či v civilu.