https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-v-plzni-hojne-navstevuji-lesy-delaji-tam-hluk-i-skody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé v Plzni hojně navštěvují lesy, dělají tam hluk i škody

30.10.2020 12:10 | PLZEŇ (ČTK)
Se stejnými problémy se správci městské zeleně potýkali na jaře při první vlně přísných protikoronavirových opatření. Lesníci proto naléhají, aby se lidé k přírodě chovali šetrně a ohleduplně. Ilustrační obrázek
Se stejnými problémy se správci městské zeleně potýkali na jaře při první vlně přísných protikoronavirových opatření. Lesníci proto naléhají, aby se lidé k přírodě chovali šetrně a ohleduplně. Ilustrační obrázek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Správce městských lesů v Plzni trápí neukáznění návštěvníci, kteří teď ve velkém míří do přírody. Kvůli mimořádným protiepidemickým opatřením nemohou chodit do tělocvičen, bazénů, divadel ani na koncerty. Ve všech městských rekreačních oblastech je tak výrazně vyšší pohyb lidí, kteří se ale chovají neukázněně. Odhazují tu odpadky včetně jednorázových roušek nebo lahví od alkoholu, vjíždějí auty až do lesa, jejich psi plaší lesní zvěř a množí se i případy vandalismu, řekl ČTK Richard Havelka z organizace Správa veřejného statku města Plzně.
 

Se stejnými problémy se správci městské zeleně potýkali na jaře při první vlně přísných protikoronavirových opatření. Lesníci proto naléhají, aby se lidé k přírodě chovali šetrně a ohleduplně. Nabádají je, aby v lesích nezacházeli s ohněm, neodhazovali odpadky, neničili informační tabule a nevjížděli do lesů auty.

"Žádáme návštěvníky, aby si odpadky po sobě uklízeli a dávali je do odpadkových košů. Pokud se zrovna v jejich blízkosti žádný nenachází nebo jsou odpadkové nádoby plné, bylo by vhodné, aby si odpad vzali s sebou a vyhodili ho do popelnice mimo les," řekl Havelka. Lidé se také nemají zdržovat v místech, kde se právě těží kůrovcové dřevo. "Nebezpečné je rovněž využívat skládky vytěženého dříví jako herní prvky," upozornil.

Mnoho motoristů podle něj nedbá zákazu vjezdu do lesa, častým prohřeškem je parkování před zavřenými závorami do lesa, kudy se ale v době kůrovcové kalamity i o víkendech odváží vytěžené dříví. Parkováním před závorou lidé blokují cestu nejen lesní technice, ale třeba i hasičům a záchranářům. Lesníci zároveň nabádají návštěvníky, aby dbali zvýšené opatrnosti s ohledem na velké množství suchých stromů. I když se průběžně odstraňují, mohou jejich části nebo celé kmeny padnout na zem. "Dodržování uvedených pravidel není nic mimořádného, protože je ukládá lesní zákon a jde o všeobecně známé principy slušného chování," dodal Havelka.

Plzeň obhospodařuje přes 4000 hektarů lesa v bezprostředním okolí města i mimo něj. Stará se o deset rekreačních oblastí, jejichž součástí jsou městské lesy a parky i bolevecká rybniční soustava.


reklama

 
Lada Pešková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

30.10.2020 15:15
Hlavně je super když v lese někoho klepne a ani se k němu nedostane sanita protože někdo zaparkuje před závoru zpevněné cesty. Lidi fakt degenerujou.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

30.10.2020 16:48
Nejlepší by bylo, aby bylo lidem zakázáno chodit do lesa. nedělali by tam hluk, ani škody a navíc by jim nejenom hajný nevzal sekyru, ale ani Červenou Karkulku by vlk už nikdy nesežral, i když se ještě víc namnoží.
Odpovědět
VN

Vilém N

31.10.2020 07:54
Ano. I jinde je to prostě problém. Spostu lidí s rodinama nemá kam jinam jít, než do lesa. A kolikrát to nejsou běžní turisté, kteří se v přírodě umějí chovat. Na druhou stranu. Často se u nástupů na turistické cesty, okruhy a naučné stezky dá zaparkovat jen na omezených zpěvněných plochách (kolikrát i asfaltových). A často jsou tyto plochy označeny místo jako parkoviště tak zákazem vjezdu, nebo parkování. Na každý problém se dá nahlížet ze dvou stran. Buď zákazem, nebo osvětou.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist