https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-ve-ctetine-na-chrudimsku-podporili-rozsireni-skladky-nasavrky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé ve Ctětíně na Chrudimsku podpořili rozšíření skládky Nasavrky

13.1.2024 19:02 | CTĚTÍN (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lidé ve Ctětíně na Chrudimsku v místním referendu podpořili plánované rozšíření skládky Nasavrky na katastrální území obce. Účast činila 57,2 procenta oprávněných voličů, většina vyslovila s položenou otázkou nesouhlas. Vyplynulo to z informací na webu obce. Lidé z obce i osad Vranov, Ctětínek, Strkov, Bratroňov a Kvítek se mohli v pátek vyjádřit k záměru, který plánuje společnost AVE CZ odpadové hospodářství. Hlasování prosadila část obyvatel, která s projektem nesouhlasí.
 

Podle místostarostky Ivety Růžičkové (Nezávislí) rozšíření skládky je pro obec ekonomický výhodné a přispěje k dalšímu rozvoji obce. "S výsledkem referenda jsem spokojená. Byla jsem ale hodně v napětí, jak referendum dopadne," řekla dnes ČTK Růžičková.

Význam skládky Nasavrky je podle ní nadregionální a zastavení jejího rozšíření by přineslo komplikace řadě měst a obcí. "V rámci České republiky je řešením zřizování spaloven. Až budou spalovny, nebudeme muset v takovém rozsahu řešit ukládání odpadu," řekla ČTK Růžičková.

Obyvatelé odpovídali na otázku: Souhlasíte, aby obecní zastupitelstvo Ctětína v samostatné působnosti činilo veškeré kroky k tomu, aby zabránilo rozšíření skládky Nasavrky na katastrální území Ctětín (617954) ve všech stupních řízení, a to především prostřednictvím změn v návrhu územního plánu obce Ctětína?

Z 215 oprávněných voličů hlasovalo 123 lidí, z toho platných lístků bylo 122. Proti bylo 65 lidí (52,8 procenta), pro jich bylo 57 (46,3 procenta). Místní referendum je platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů. Výsledek je závazný, když konkrétní odpověď označí nadpoloviční většina hlasujících a současně alespoň 25 procent oprávněných voličů.

Kapacita skládky se má zvýšit z více než milionu na 1,8 milionu metrů krychlových. Životnost úložiště by se při vyšším hutnění ukládaného materiálu mohla prodloužit až o 21 let. Skládka dosud na katastr Ctětína nezasahovala, po rozšíření by tomu tak ale bylo. Rozšíření skládky a prodloužení její životnosti vyvolávalo v minulosti odpor některých obyvatel a občanských sdružení.

Skládka byla založena v 70. letech minulého století. Město Nasavrky ji provozovalo od roku 1993. V roce 2006 s firmou AVE CZ založilo společný podnik. V roce 2015 radnice svůj čtyřicetiprocentní podíl firmě prodala za 4,5 milionu korun. Nasavrky letos očekávají z poplatků za uložení odpadů kolem 12 milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.1.2024 20:52
Málokdy vídaný výsledek referenda, kdy lidé rozhodli pro rozšíření skládky, gratuluji. U podobných hromad/novokopců v krajině bych byl pro vytvoření párového dvojčete, aby toto lidské dílo splňovalo i umělecká hlediska (s patřičným názvem-). Mohlo by se tak stát cílem cest vzdělávacích zájezdů.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.1.2024 09:20 Reaguje na Karel Zvářal
No a po zahoření to může simulovat i sopku. To bude atrakce. Bohužel bez třístupňového zachytávání exhalací.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist