https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/londyn-dvacetkrat-zvetsil-zonu-nizkych-emisi-zpoplatnenou-pro-starsi-auta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Londýn dvacetkrát zvětšil zónu nízkých emisí zpoplatněnou pro starší auta

26.10.2021 01:20 | LONDÝN (ČTK)
Jedna pětina ze všech aut, která se nyní ve vytyčené oblasti používají, bude muset ze zóny pryč, anebo platit, píše list The Guardian.
Jedna pětina ze všech aut, která se nyní ve vytyčené oblasti používají, bude muset ze zóny pryč, anebo platit, píše list The Guardian.
Licence | Volné dílo (public domain)
Londýn rozšířil oblast zpoplatněnou pro řidiče starších aut, která více znečišťují. Za vjezd tam nyní zaplatí 12,50 libry (380 Kč), informují britská média. Londýnská zóna nízkých emisí (Ultra Low Emission Zone) už fungovala v centru Londýna, ale nyní je rozlohou téměř dvacetkrát větší. Novým opatřením se britská metropole snaží zlepšit kvalitu ovzduší.
 

Oblast vymezuje okružní silnice na severu (A406) a jižní okruh (A205), které do ní nespadají. Zahrnuje obytné oblasti, kde lidé každodenně používají osobní auta. Na severu do sebe zóna například včleňuje čtvrť Tottenham, na jihu Brixton. Jedna pětina ze všech aut, která se nyní ve vytyčené oblasti používají, bude muset ze zóny pryč, anebo platit, píše list The Guardian.

Poplatek se týká aut s benzinovým motorem, která nesplňují unijní emisní normu Euro 4 platnou od roku 2005. Placení se vyhnou majitelé aut s naftovým motorem, která splňují normu Euro 6. Ta platí od září 2015. Jinými slovy auto na benzin musí být mladší než 16 let, vůz na naftu nesmí být starší šesti let. Opatření se netýká vozidel s hybridním pohonem a sanitek.

Od 07:00 do 22:00 britského letního času (08:00 až 23:00 SELČ) budou auta v centru Londýna platit za dopravní zácpu 15 liber, i když toto opatření má výjimky.

Letos v březnu zpřísnil vjezd autobusů do české metropole pražský magistrát. Nově musejí všechna vozidla nad 3,5 tuny, tedy autobusy a nákladní auta, vjíždějící do centra splňovat alespoň emisní normu Euro 4, od července 2022 pak Euro 6.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

26.10.2021 07:01
Podobná opatření souvisí s tím, jak moc je společnost bohatá. V chudé společnosti nebudou nevyhovující auta nahrazena elektromobily, ale rikšou.
Odpovědět
ig

26.10.2021 10:05 Reaguje na Richard Vacek
Ono to není ani v bohaté společnosti bůhvíco radostného, zvlášť když je zjevné, že to s čistotou ovzduší nemá nic společného.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist