https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/londynsky-velky-smog-byl-impulz-pro-zmenu-pristupu-k-prostredi?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Londýnský "velký smog" před 70 lety byl impulz pro změnu přístupu k prostředí

4.12.2022 16:00 | LONDÝN (ČTK)
Přes zdrženlivou reakci konzervativní vlády vedly neblahé zkušenosti se smrtícím nečištěním k zavádění prvních zákonů na ochranu ovzduší. V roce 1956 přijala Británie zákon zavádějící dotace na modernizace kotlu a sporáků, země tak podpořila budování plynového a elektrického topení a centrálního vytápění. To ale byl běh na dlouhou trať, protože přesně po deseti letech, v prosinci 1962, zasáhla Londýn další smogová katastrofa.
Přes zdrženlivou reakci konzervativní vlády vedly neblahé zkušenosti se smrtícím nečištěním k zavádění prvních zákonů na ochranu ovzduší. V roce 1956 přijala Británie zákon zavádějící dotace na modernizace kotlu a sporáků, země tak podpořila budování plynového a elektrického topení a centrálního vytápění. To ale byl běh na dlouhou trať, protože přesně po deseti letech, v prosinci 1962, zasáhla Londýn další smogová katastrofa.
Obloha zastíněná exhalacemi z všudypřítomných komínů se nejdéle od 19. století stala jedním z poznávacích znamení Londýna, škodlivé látky v ovzduší ovšem zároveň stály za velkým počtem úmrtí. Vrcholem se stal takzvaný velký smog, který britskou metropoli zasáhl mezi 4. a 9. prosincem 1952 a který způsobil smrt až 12.000 obyvatel Londýna. Jeho důsledkem ale byla i změna v přístupu k životnímu prostředí.
reklama

 

Viníků znečištění bylo mnoho - od domácích ohnišť a kamen přes kotle lokomotiv až po elektrárny, které Londýňanům dodávaly proud. Smrtícímu koktejlu ve vzduchu nepomohlo ani rušení tramvají a jejích náhrada dieselovými autobusy, z jejichž výfuků stoupaly oxidy dusíku. Ty v kombinaci s oxidem siřičitým z nekvalitního uhlí - to v chudé poválečné Británii včetně Londýna převažovalo - představovaly životu nebezpečnou směs.

Bezprostřední příčinou "velkého smogu" se stala tlaková níže nad jižní Anglií, která způsobila v londýnských ulicích inverzi. Chladnější vzduch zahušťovaný zplodinami věznila poklička teplého vzduchu, držící se na místě neobvykle dlouho. Stačilo pár hodin a 4. prosince 1952 se viditelnost v některých čtvrtích snížila na méně než metr. Zastavila se doprava, protože nebylo vidět na semafory ani varovná světla na železničních přejezdech.

Smog pronikal i do budov, pamětníci tvrdili, že ze zadních řad kin a divadel nebylo vidět na jeviště nebo plátno. Třetí den živelné katastrofy se na ulicích povalovaly mrtvoly ptáků, koček a psů, ale smog zabíjel i koně nebo zvířata v cirkusech či zoo. Postiženi byli i lidí, nemocnice byly přeplněné, lidé se do nich navíc mohli dostat většinou jen pěšky nebo metrem. I sanitky totiž až na výjimky stály v garážích.

Konec nejhorší smogové epizody v moderních britských a nejspíš i evropských dějinách přišel 9. prosince 1952, když se zvedl vítr a mlhu smíchanou s kouřem konečně rozehnal. Pak teprve vyšel najevo rozsah katastrofy: během čtyř dnů zemřelo na 4000 lidí (vnitřní Londýn tehdy měl kolem 3,5 milionu obyvatel) a v nemocnicích skončilo dalších až 200 000 Londýňanů. Pozdější odhady mluví o 10 000 až 12 000 obětech "velkého smogu".

Přes zdrženlivou reakci konzervativní vlády vedly neblahé zkušenosti se smrtícím nečištěním k zavádění prvních zákonů na ochranu ovzduší. V roce 1956 přijala Británie zákon zavádějící dotace na modernizace kotlu a sporáků, země tak podpořila budování plynového a elektrického topení a centrálního vytápění. To ale byl běh na dlouhou trať, protože přesně po deseti letech, v prosinci 1962, zasáhla Londýn další smogová katastrofa. Tehdy o den kratší a s "pouze" 700 oběťmi.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

4.12.2022 17:31
Jen by teď někdo měl trochu víc počítat, kolik nás další "zlepšování ovzduší" stojí ... a jestli na to vůbec máme.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.12.2022 17:41 Reaguje na Viktor Šedivý
1*
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

4.12.2022 18:14
Londynsky velky smog je udalosti velmi dulezitou - a mementem - i pro dnesek. Ne uz ale kvuli znecisteni ovzdusi, nybrz tehdejsi pozoruhodnou METEOROLOGICKOU SITUACI. Po vpadu studeneho vzduchu do zapadni Evropy se tam vytvorila mohutna tlakova vyse. Mrzlo - i v te Anglii - utvorila se nizka oblacnost a navic nefoukal temer zadny vitr - v cele te velke oblasti tlakove vyse. Stat se to dnes, tak by nekolik dnu/ ci spis tydnu nevyrabely "zelene" energeticke zdroje od Anglie az po Nemecko temer zadnou elektrinu...

Treba takova situace zas nekdy zas nastane a a hlasatele zarne zelene budoucnosti se trochu probudi - blackoutem, ktety by v takove meteo situaci pravdepodobne nastal
Odpovědět

Viktor Šedivý

4.12.2022 19:55 Reaguje na Miloš Zahradník
Neprobudí. To jste si nevšiml, že problémy s dodávkami ruského plynu využili k propagaci JEŠTĚ VĚTŠÍHO POČTU Občasných Zdrojů?

Přestože čím víc je OZ, tím víc je zapotřebí plynu pro jejich zálohování, takže větší počet větrníků (místo jaderných a uhelných zdrojů) tento problém jen a jen PROHLOUBÍ?

Neproberou se, protože tady nejde o racionální uvažování ale o víru. Anebo o výnosné kšefty. A lidi jim to pořád žerou, ani pohled na fakturu za elektřinu je ještě neprobral.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 12:58 Reaguje na Viktor Šedivý
Víc OZE znamená, že máme víc elektřiny a ne, že potřebujeme víc plynu.
Tyhle extrémní inverze jsou známým jevem a projektanti OZE je znají a ví, jak to řešit. Způsobů je vícero, evropské větrné pobřeží má možná 10 tisíc km a není možno, aby nefučelo nikde. Když ale vezmu jen zálohu plynovou elektrárnou (které je doposud asi nejběžnější), tak prostě musíte mít v zásobnících dost plynu i turbín. Což samozřejmě dnes funguje, problém je, že Putin ten plyn zaškrtil a celý systém začal kolabovat.
Pokud by se stabilita sítě dělala jaderkami a celý zbytek OZE, tak to s plynovými zálohami (převážně stávajícími) mohlo skutečně stačit. Ovšem OZE by bylo nutne silně předimenzovat a pořídit akumulace, třeba do vodíku.
Šlo by to i se stávajícím technikou, problém jsou ale kačáky a ropáci.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

4.12.2022 20:42 Reaguje na Miloš Zahradník
Prosim Vás, pane Zahradník, jak dopadlo vaše přání o sklapnutí úst oteplovačským demagogům a ochlazení z 2008?

Stav ledu v Arktide

Miloš Zahradník,2008-08-08 12:55:50

Tak jako v rocnim chodu pocasi v Arktide je na mori nejmene ledu nejspis az zacatkem zari (tipuju) kdy uz je vsude kolem docela kosa tak i letosni prumerny stav ledu v Severnim ledovem oceane bude asi jeste (s jistym zpozdenim) reflektovat to otepleni poslednich desetileti ktere - doufejme (ne, ze bych si myslel, ze prilisna zima je pro rozvoj civilizace lepsi, ale aby uz konecne sklaply usta oteplovacskym demagogum :-) jiz konci. A bylo li jeste loni rekordne malo ledu na mori v Arktide, bude nutne ten novy letosni led proste jeste tenky. (Treba ale dalsi roky zesili. Zdravim Vas :-)

Už to ochlazování začalo, nebo pokračuje?
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

4.12.2022 21:50 Reaguje na Petr Eliáš
Nevim sice, proc si pletete led v Arktide s otazkou, jake
pouceni plyne z davneho londynskeho smogu - ale na Vasi otazku odpovim. 1) Nemam se za co stydet muj vyrok byl v poradku. "Katastroficky" ubytek polarniho ledu se v poslednim desetileti zastavil, na letosni data jsem koukal nekdy pred mesicem ci dvema a nechce se mi to kvuli Vam ted hledat, ale ve srovnani s roky s nejmensim mnozstvim ledu se Arktida letos (ale uz i v minulych letech) docela "zotavila"
2) V tom druhem mate 100% pravdu Vy. Usta oteplovacskym demagogum za tech 14 let nesklapla, nekdy se zda ze to je cim dal horsi...
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

4.12.2022 22:49 Reaguje na Miloš Zahradník
Tak když je řeč o hlasatelích zelené budoucnosti, tak může být i o ledu, ne? :-)

Já být vámi zopakuji si látku týkající se zpracování dat - ono vybrat si dva body a ignorovat dlouhodobý trend, no nevím, to moc odborné není. A nebo i ostatní části světa, když už mluvíte o tom polárním ledu. :-)

No, nevím jestli je to horší, řekl bych že prostě měli pravdu a vy ne. ;)

Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

5.12.2022 08:40 Reaguje na Petr Eliáš
Jakou látku týkající se zpracování dat mate na mysli? Tak jako truhlar pracuje s drevem - a neco o nem tudiz vi - tak nekteri matematici se zase cely zivot obiraji napr. analyzami prostoru funkci, casovych rad apod. Rozlisuji pojmy jako "stochasticky" "chaoticky" (vubec to neni totez) chapou, ze ruzne postupy napr. statistiky jsou rozumne v pripadech, kdy jsou splneny matematicke predpoklady jejich smysluplneho pouziti. Coz v pripade klimatickych rad neplati - vlastne universalne to tam neplati, to je ta okridlena veta ze mame jen jednu zemekouli na rozdil od miliardy pacientu nemoci X a ze pocitacove modelovani ma sve meze. Nemuzete zkoumat ucinnost letu Y na Covid ns souboru virtualnich pacientu jejichz fyziognomii, histologii atd. namodelujete souborem nul a jednicek. Mozna to bude - u tech pacientu - mozne za 100 let a u klimatu za 500 let :) pokud se tedy veda bude dal "exponencialne" vyvijet k lepsimu poznani a neprevalcuje ji ideologie, jak pozorujeme v poslednich desetiletich
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

5.12.2022 09:15 Reaguje na Miloš Zahradník
Tak já to zkrátím jo? Ono když si vyberete rok kdy měl led nejmenší rozlohu a porovnáte ho čistě jen s aktuálním rokem, kdy je ledu trochu více a ignorujete přitom dlouhodobý trend, který je tuším -13% za dekádu, tak je to vaše tvrzení o ,,zotavení,, docela na vodě. A to se ani nezmiňuji o tom, že se u toho ledu měří staří i tloušťka a ani jedno nepotvrzuje to ,,zotavení,,. ;-)

Je to podobné jako když tu Mertan blábolí o pauze v oteplování a vybírá si jen to, co se mu hodí. ;)
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

5.12.2022 11:41 Reaguje na Petr Eliáš
Na "argumenty" stylu "dlouhodobý trend -13%" nebudu reagovat, prikladat pravitko
ke grafu sice muzeme, ale to neni jeste veda. Zvlast, kdyz si kazdy muze svobodne zvolit, v jakem casovem intervalu to pravitko priklada... (Ono uz i to magicke cislo "30 let" pouzivane v klimatologii svedci o trapne matematicke urovni toho oboru.) Tohle je totiz ten nejvetsi problem klimatologie. K extremne slozitemu systemu se pristupuje s vedeckou vybavou na urovni 7. tridy ZDS. Bohuzel tohle neni jen problem Eliasu - ale i vetsiny svetovych "koryfeju" ridicich tu soudobou klimatickou hysterii. A vyhlasujicich celoevropske ci celosvetove sovialisticke zavazky, co musime udelat abychom se roku 2050 neuvarili ve vlastni stave...


Pojdme se radeji vratit k historii toho londynskeho smogu, ano?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

5.12.2022 12:20 Reaguje na Miloš Zahradník
No, reagovat nemusíte, to je vaše volba. Fakta jsou ale taková, že k žádnému zotavení nedošlo. Na tom nezmění nic ani to vaše nesmyslné rádoby argumentování špatnou vědeckou výbavou. :-)

Aha, takže světová většina se plete? A vy samozřejmě patříte k té menšině, že? Zvláštní, že jsem od vás žádnou studii nenašel. Ani že byste prováděl nějaký výzkum, či vedl nějaký ústav. Nebude to třeba tím, že nebudete takový odborník, jakého tu ze sebe děláte? Řekl bych, že ano. :-)
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

5.12.2022 13:04 Reaguje na Petr Eliáš
Nejsem klimatolog, zadny ustav nevedu. Trochu se vyznam v urcitych partiich matematicke fyziky, neco malo vim o chovani slozitych matematickych modelu. Sledovani pocasi je pouze mym dlouholetym konickem. Citimn se ale dostatecne kvalifikovany na to, abych docedl posoudit kvalitu argumentace a rozlisit argumenty (prilis casto ale podavane jako soubor - poradnou vedou nezpracovanych - trivialit) od propagandy. Byt ta propaganda je nekdy vseobjimajici. Neni to ostatne v soucasnosti poprve

Vy patrite k lidem kteri kvalitu argumentu posuzuji podle toho, co rikaji "opravdove autority" resp. co o tom cloveku ne/vystrachali na internetu. No tak verte i nadale tem "autoritam" ktere budou Vas svetonazor utvaret
a dle potreby dynamicky menit
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

5.12.2022 13:51 Reaguje na Miloš Zahradník
Takže, nejste odborník, neprovádíte výzkum, nepublikujete a víte o tom jen něco málo. Takže na základě vašich ,,něco málo,, dokážete posoudit kvalitu argumentu a víte, že klimatologie je na tom po vědecké stránce bídně? :-)

Podle toho co říkají ,,opravdové autority,,? Vyštrachat na internetu? Zajímavé. A vy těm ,,autoritám,, samozřejmě nevěříte, že? A proto jste tu minule šermoval Lindzenem, že? No a jak to máte vy s tím štracháním na netu? Ověřujete si informace od vašich ,,autorit,, nebo jim věříte, protože se vám jejich argumenty líbí a považujete je za kvalitní? Víte, ono i na matematiky působí konfirmační zkreslení. :-)
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

5.12.2022 20:12 Reaguje na Petr Eliáš
Mate o vedeckem prostredi - a o stylu vyjadrovani v ni - predstavy jako Hurvinek o valce. Vedec daleko spis pouzije frazi "vim o tom neco malo" (coz muze v urcitem - velmi uzkem - oboru znamenat, ze se v nem ve pocita mezi nejvetsi znalce) nez "provadim v tom vyzkum a publikuji".
Tenhle clanek je o meteorologii zimnich obdobi v zapadni Evrope - bavme se radeji o nem, ano?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

6.12.2022 06:41 Reaguje na Miloš Zahradník
Jo to bude asi nejlepší. Já si jen chtěl ověřit jistou domněnku o vás. :-)

Jen radu na závěr. Zkuste si rozšířit obzory, abyste nedopadl jako Mertan níže. Ten sdílí kdejakou chujovinu z Wattsupu, clintelu, atd., protože problému nerozumí - jak tu už mnohokrát předvedl - a vybírá si jen to, co zapadá do jeho confirmation bias a do zblbnutí to opakuje. Třeba toho x-krát provařeného Lindzena. ;-)

Na netu je toho hromada o Lindzenových nesmyslech, třeba v rychlosti zde:

https://www.youtube.com/watch?v=CsexwBh-1js

Ale chápu, že zde na ekolistu se na idoly se nesahá, takže ... :-)
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

6.12.2022 13:42 Reaguje na Petr Eliáš
Ten mlady pan na tom videu je/byl take profesorem atmosferickych ved na nejprestiznejsi americke universite?
Nemam ten pocit - koukl jsem na to Vami inzerovane video par sekund a nebudu s nim a Vami - dal marnit cas
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

5.12.2022 07:16 Reaguje na Miloš Zahradník
https://www.aktuality.sk/clanok/263516/antarkticky-ladovy-rekord/ V Antartíde bol v roku 2019 absolútny rekord rozsahu morského ľadu v histórii meraní a tuším v roku 2020 bol na stanici Vostok nameraný vôbec najchladnejší polrok v histórii meraní. Pritom podľa teórie GO by sa malo najviac otepľovať práve v polárnych oblastiach.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.12.2022 12:29 Reaguje na Vladimir Mertan
Díky za odkaz, zajímavé info. Takže to GO není až tak úplně globální, je vidět, že planeta je živá a snaží se tu teplejší sev polovinu kompenzovat chladnějším J pólem. Stejně ale celkové množství zmizelého sněhu a ledu na severu převažuje ten přírůstek na jihu. Ta disproporce je, alespoň pro mě, znepokojující. Kdyby to to bylo +- 50/50, nebral bych "poplašné teorie" vážně. S takovou ovšem ano...
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

5.12.2022 20:15 Reaguje na Vladimir Mertan
Dobry den pane Mertan, nebyl jste to Vy co sem nedavno daval odkaz na zajimavou "popularni" prednasku Lindzena? Ja ten odkaz nekde zalozil - a tak se zeptam Vas driv, nez zacnu googlit :)
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

5.12.2022 21:09 Reaguje na Miloš Zahradník
Mozete mi písať aj na vladimir.mertan@gmail.com Prednaska bola asi táto : https://wattsupwiththat.com/2018/10/09/richard-lindzen-lecture-at-gwpf-global-warming-for-the-two-cultures/ alebo https://clintel.org/the-imaginary-climate-crisis-how-can-we-change-the-message-a-talk-by-richard-lindzen/
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

4.12.2022 20:26
Za to jistě mohly ty katalyzátory, jak tu kdysi tvrdil Macháček. :D :D
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist