https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lyzarka-byla-v-chranene-certove-rokli-v-krkonosich-hrozi-ji-pokuta-az-100.000-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lyžařka byla v chráněné Čertově rokli v Krkonoších, hrozí ji pokuta až 100.000 Kč

19.5.2022 15:09 (ČTK)
Obří důl a Sněžka v Krkonoších
Obří důl a Sněžka v Krkonoších
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) při postihování neukázněných návštěvníků čerpá informace o porušování zákona o ochraně přírody a krajiny stále častěji i ze sociálních sítí. Zatím poslední takový případ se stal minulý týden, kdy pravděpodobně dva lidé zdolali přísně chráněnou Čertovu rokli na Studniční hoře v Obřím dole. Ženě, která se pochlubila na sociálních sítích, hrozí pokuta až 100 000 korun. ČTK to dnes řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Čertova rokle je v nepřísněji chráněné části národního parku. Podle Správy KRNAP není pochyb o tom, že se žena pohybovala právě v Čertově rokli.
 

"Vedli jsme zkrácené správní řízení, které jsme již ukončili vydáním příkazu. Pokuta za tento přestupek může být až do 100 000 korun. Verdikt není pravomocný. Pokud by proti příkazu podala takzvaný odpor, začne běžet klasické správní řízení s výslechy, předkládáním důkazů a podobně," řekl ČTK Drahný.

Podle České televize jde o lyžařku a donedávna českou reprezentantku v běhu na lyžích Sandru Schützovou, která na otázku, odkud snímky jsou, odmítla odpovědět s tím, že jsou z ČR, ale ne z Krkonoš. Snímky ze sociálních sítí již zmizely.

Správa KRNAP každoročně vede zhruba stovku správních řízení za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny, nejčastěji za porušení zákazu vstupu do voleného terénu v klidovém území národního parku. V roce 2021 udělili správci národního parku pokuty za více než 1,5 milionu korun.

"V posledních letech je těchto případů více než před deseti či 15 lety. Velká část podnětů pro zahájení správních řízení přichází ze sociálních sítí, a to buď, že na ně sami narazíme nebo nás o tom informují ostatní uživatelé. Podněty dostáváme také přímo z terénu od turistů," řekl ČTK Drahný.

Například letos v únoru nabyla právní moci pokutu 80 000 korun pro lyžaře, který loni přežil pád laviny v Obřím dole. Jeho sedmnáctiletý kamarád, tehdy zahynul. Pokutovanému skialpinistovi hrozila pokuta až 100 000 korun, odvolal se ale k ministerstvu životního prostředí. Záchranná akce spojená se zásahem vrtulníku se odehrávala v přísně chráněné lokalitě. Sedmnáctiletý skialpinista zemřel 15. února 2021 v lavině, kterou strhl od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole.

Správa KRNAP loni také uložila ve správním řízení za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny pokuty devíti motorkářům, každému 20 000 korun. Nešlo o všechny motorkáře, kteří v srpnu 2021 vjeli přes zákaz do Obřího dolu. Někteří stačili před příjezdem policie odjet. Většinou to byli cizinci. Obří důl patří z hlediska ochrany přírody k nejcennějším oblastem Krkonoš.

KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55 000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Národní park vznikl v roce 1963 a společně s polským parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

19.5.2022 16:52
Ti motorkáři to byla ta "neskutečná hrůza" jak tam dojeli po té asfaltce? Lidi se nepoučí a dávají na sockosítě věci co tam nepatří.
Odpovědět
kk

karel krasensky

20.5.2022 09:09
Veřejný soudní proces za učasti rozhořčené veřejnosti v místní sokolovně.Odsoudit k trestu smrti a po výkonu trestu dva roky ochranný dohled.
Odpovědět
LB

Lukas B.

20.5.2022 09:58
ne snad že bych nikdy po těch stráních nezatoužil a že bych tam nikdy nebyl, ale tohle je přes moc. ještě se u toho foťte a dávejte si to na fejsbůčky...

za sebe jsem si to vyhodnotil do několika bodů:
- rozmysli si, jestli do zakázaného fakt potřebuješ
- zjisti si, proč že a nač je to zakázané
najdeš-li okamžik kdy věcně neuškodíš *), potom:
- vyber si podmínky kdy tě nikdo neuvidí
- chovej se tiše jako indián a nezanechávej stopy
- nikde o tom nepiš, nefoť se u toho, nevyprávěj o tom v hospodě

*)to jsou nejen ti otřepaní hladoví tetřívci pod sněhem a sokoli kroužící od února hledajíce místo pro hnízdo, uškodit se dá narušením příměří s ochranou přírody a špatným příkladem. což je u overturistovaných krkonoš skoro vždy.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

21.5.2022 10:35 Reaguje na Lukas B.
To je otazka, jak takovato prirodne cenna a navstevnicky atraktivni mista rozumne ochranit. Vecne vzato, deset neurvalych navstevniku/navstevnic v takove rokli s tezkymi botami porad udela daleko mensi skodu na vegetaci, nez jarni lavina - jejiz ucinky jsou pritom mezi "ekologicky smyslejicimi" aktivisty povinne vzdy pouze adorovany... Ja si myslim, ze takova Katerina Neumannova mela pravo trenovat v Lusenskem udoli "mezi tetrevy" v dobe, kdy pred mistrovstvim nebyl jinde snih... a mozna bych byl tolerantni i vuci tenhle "spickove skialpinistce" pokud se tam chovala slusne a udelala predtim zkousku z predmetu "arktoalpinska vegetace Krkonos a jeji ochrana" na jednicku :)

Mam takovou davnou - 40 let - vzpominku na mene ochranarsky cennou, lec tez krasnou rokli Velke Mumlavy pod Kotlem. Sel jsem tam jednou v lete v pozdnim odpoledni nahoru s fotoaparatem a cely vylet tim potokem - zarostlym mokrym mechem na kamenech - jsem si opravdu vychutnal. Fotil jsem pomalu a uvazlive - dodnes mam nektere zabery v pameti, ktera ale vyprchava - s vedomim, ze mam jen jeden film. Na konci vyletu jsem na fotaku mel na pocitadle snimmku 36 a tak jsem si posledni snimek nechal az uplne dolu k Mumlave nad Harrachovem. Ukazalo se ale, ze na filmu je jeste i 37 snimek, pak 38 snimek... A doslo mi, ze jsem spatne zasadil film, ze se z kazety vubec nevytacel a ja neudelal ten den ani jeden snimek. Takhle skoncila moje fotograficka vyprava, kterou si skoro nejvic ze vsech pamatuji. Dnes uz bych tam nesel, urcite by mne nekdo zdalky uvidel a nahlasil :)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.5.2022 08:30 Reaguje na Miloš Zahradník
Taková příhoda je u fotografa na soustrast. Obvykle ale pokud měl člověk ten fotoaparát osahaný, se takové špatné založení filmu dalo poznat podle toho, že šlo "přetáčet" hodně snadno. Nebo bylo vidět na kolečku vyvedeném z osy cívky s filmem , že se netočí. Nebo lépe řešené fotoaparáty měly počítadlo poháněné zprostředkovaně perforací filmu, takže pokud se film nepřetáčel, počitadlo nepočítalo a spoušť nešla zmáčknout. Zažil jsem jen jediný fotoaparát, velmi jednoduchou ruskou Smenu za pár korun, kde nebyla spjata dohromady spoušť a přetáčení a kde tak člověk musel dávat pozor, jinak nepřetočil a snadno vyfotil dva snímky na jedno políčko nebo naopak přetočil, nevyfotil a přetočil znova, takže políčko nebylo exponované.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.5.2022 08:32 Reaguje na Lukas B.
Tak ono většinou jsou "návštěvníci" takových oblastí burani, kteří se nedokáží chovat tiše a šetrně.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist