https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/maae-posuzovala-plan-na-vypusteni-kontaminovane-vody-z-fukusimy-do-more
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MAAE posuzovala plán na vypuštění kontaminované vody z Fukušimy do moře

21.11.2022 01:09 | TOKIO (ČTK)
Jaderná elektrárna Fukušima v roce 2015. / Jaderná elektrárna Fukušima leží na východním pobřeží Japonska. Nachází se v prefektuře Fukušima ve městech Okuma a Futaba. Elektrárna zabírá svou rozlohou plochu o velikosti zhruba 3,5 km2. Byla vlastněna do té doby největší japonskou elektrárenskou společností TEPCO. Elektrárna byla uvedena do provozu 26. března 1971.ou plochu o velikosti zhruba 3,5 km2. Byla vlastněna do té doby největší japonskou elektrárenskou společností TEPCO. Elektrárna byla uvedena do provozu 26. března 1971.
Jaderná elektrárna Fukušima v roce 2015. / Jaderná elektrárna Fukušima leží na východním pobřeží Japonska. Nachází se v prefektuře Fukušima ve městech Okuma a Futaba. Elektrárna zabírá svou rozlohou plochu o velikosti zhruba 3,5 km2. Byla vlastněna do té doby největší japonskou elektrárenskou společností TEPCO. Elektrárna byla uvedena do provozu 26. března 1971.ou plochu o velikosti zhruba 3,5 km2. Byla vlastněna do té doby největší japonskou elektrárenskou společností TEPCO. Elektrárna byla uvedena do provozu 26. března 1971.
Delegace Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) minulý týden navštívila Japonsko, aby posoudila plány vypustit do moře kontaminovanou vodu z jaderné elektrárny Fukušima, kterou v roce 2011 poničilo zemětřesení a cunami. Výsledky studie chce MAAE zveřejnit na začátku příštího roku, uvedla agentura Kjódó. Konečné rozhodnutí, zda vypuštění vody z areálu elektrárny do moře povolit, bude na japonských úřadech.
 

"Před zahájením vypuštění vody vydá MAAE vyčerpávající zprávu obsahující dosud shromážděné poznatky," uvedl vedoucí odborné delegace MAAE Gustavo Caruso. Jeho tým navštívil v uplynulých dnech také areál elektrárny, kde je uskladněn ve velkých nádržích zhruba jeden milion tun kontaminované vody.

Podle Carusa ale delegace nerozhoduje o vypuštění vody. To by mohlo nastat i v případě, že by MAAE dospěla k závěru, že takový krok nedodržuje veškeré mezinárodní parametry. Definitivní rozhodnutí musí učinit japonská vláda.

Japonská vláda a provozovatel elektrárny, společnost TEPCO, loni oznámily plán na vypuštění vody z havarované jaderné elektrárny do moře. Tvrdí, že díky speciálnímu postupu se podařilo výrazně snížit koncentraci radioaktivních prvků. Jedinou výjimkou je radioaktivní tritium. Podle vlády a společnosti bude zátěž pro životní prostředí minimální, pokud vypuštěná voda bude vysoce zředěná a odtok nízký. Operace by měla začít na jaře příštího roku.

Plány ale budí obavy místních rybářů, okolních měst i sousedních států, například Číny a Jižní Koreje. Někteří vědci také upozorňují, že nejsou zatím známé dopady dlouhodobého vystavení lidí nízkým dávkám tritia a doporučují plán odložit.

Silné zemětřesení a cunami způsobily v roce 2011 kolaps chladícího systému jaderné elektrárny ve Fukušimě. To pak způsobilo roztavení tří reaktorů, ze kterých se do okolí rozšířilo obrovského množství radiace. Nahromaděná voda v areálu sloužila především k chlazení reaktorů při zásahu hasičů a záchranářů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

21.11.2022 21:25
Nechápu, proč svět neosloví české odborníky z diskuzí, kteří tolik lobují za jádro. Ti přesně vědí, co dělat v podobných případech, když se to posere. :)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

22.11.2022 08:41 Reaguje na Anyr
Něco jiného je reaktory chladit vodu v uzavřeném cyklu a nebo jako
v Japonsku levněji mořskou vodou a nebo jako Francouzi říční vodou.
Rada? Pomalu odpouštět do moře a nečekat na nové zemětřesení, které
to vypustí najednou. Nebýt ekologických aktivistů, tak už to bylo
vypuštěno dávno a mělo by to menší vliv než měly zkoušky jaderných
zbraní na tichomořských ostrovech. Tam to na sichr nikdo neměřil,
aby to nemohl nikdo kritizovat a zakazovat. Je to stejné jako s
euronormami EURO 7 a vojenskou technikou s normou 0 ! Všechny
odpůrce JE bych odpojil od sítí a DAROVAL bych jim soláry, aby
pochopili, že OZE svět nespasí! Víte na kolik % momentálně ty
soláry vyrábějí elektřiny a kolik větrníky za bezvětří? No tolik,
že by jste tu nepsal z PC, pokud by jste nevyráběl elektřinu
elektrocentrálou protijaderný aktivisto! Vy by jste svět nejraději dovedl do doby kamenné, ale nedá se nic dělat, protože když se
rodičům něco nepodaří, tak už tu je a musíme se o to postarat.
Odpovědět
va

vaber

22.11.2022 10:18
pokud si vzpomínám tak se psalo ,že radioaktivní voda byla po havárii zjištěna hodně daleko od Fukušimy,
už ta nejhorší je dávno v oceánech a ani jsme to nepozali,
1milion tun je množství vody v nádrži 1kmx1km a hluboké 1m,
stejně ji někam musí vylít a dál poteče do moře,
nic jiného jim odborníci neřeknou
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist