Malé modulární reaktory by mohly být levnější alternativou jaderných elektráren
Podle stránek oenergetice.cz se pro malý modulární reaktor obecně využívají dvě různá rozdělení. Jedno podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA), která definuje malé, střední a velké reaktory podle výstupního elektrického výkonu. Jako malé reaktory jsou klasifikovány reaktory do 300 MWe (elektrický výkon generátoru). Druhé dělení je podle amerického ministerstva energetiky (DOE), které klasifikuje reaktory podle tepelného výkonu. DOE definuje malé reaktory jako jednotky do výkonu 1000 MWt (tepelný výkon nutný pro provoz generátorů; velikostně odpovídá zhruba 300 MWe) a mini reaktory do výkonu 50 MWe nebo 250 MWt.
Podle webu oenergetice.cz lze SMR rozdělit na dva typy. Prvním jsou klasické lehkovodní reaktory, které jsou jen zmenšenými variantami těch velkých. Druhým jsou inovativní typy reaktorů. Podle webu se v roce 2020 v Číně podařilo dokončit první inovativní malý modulární reaktor - vysokoteplotní reaktor chlazený héliem HTR-PM. V Kanadě například vznikl mikroreaktor MMR (MikroModular Reactor) s vysokoteplotním plynem chlazeným reaktorem. Další inovativní reaktory například předpokládají využití tekutých solí k chlazení nebo jako nosiče kapalného paliva.
Projekt SMR počítá s co nejvyšší standardizací projektu. Konečným cílem je výroba celého jaderného reaktoru v k tomu určené továrně, který si může koncový zákazník koupit jako produkt, který mu bude doručen. Odpadá tak náročná a nákladná část výstavby na místě, která je nezbytná při výstavbě klasických jaderných reaktorů. Ekonomicky zajímavé je možné rozložení investice. Půjde postavit několik menších jednotek podle poptávky během několika let místo jednorázové dlouhodobé investice do velkého reaktoru. SMR by měly dosáhnout rychlejší návratnosti počáteční investice, která je vzhledem k jejich obecně menší velikosti a "sériové" výrobě výrazně nižší než při stavbě bloku jaderné elektrárny s velkou reaktorovou jednotkou.
Podle společnosti ÚJV Řež, dceřiné společnosti ČEZ, která SMR také vyvíjí, "z hlediska bezpečnostního vynikají projekty malých modulárních reaktorů svou pasivní bezpečností, založenou pouze na fungování fyzikálních principů, jako je gravitace nebo rozdíl teplot. Cílem je praktické vyloučení možnosti těžké havárie s poškozením paliva, a tím i možnost stavby projektů SMR v zalidněných oblastech," uvádí ÚJV na webu.
Vývoji modulárních jaderných elektráren se v posledních letech věnuje stále více zemí a firem. Motivují je vysoké ceny energetických surovin, přechod na bezemisní energetiku, omezování fosilních paliv a jejich blížící se nedostatek či omezení závislosti na Rusku.
Jejich využití se neplánuje pouze pro výrobu elektrické energie, ale také například pro odsolování mořské vody, výrobu vodíku nebo tepla pro vytápění.
Podle informace Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) z loňského dubna byl celosvětově zatím komerčně využíván pouze jeden reaktor, a to v Rusku. Dva projekty mají charakter výzkumných projektů (v Číně a v Japonsku) a dva projekty jsou v realizační fázi (v Argentině a v Číně). Všechny zbylé projekty, včetně dvou z ČR, jsou podle loňské informace SÚJB v různých fázích návrhů, eventuálně posuzovány dozornými orgány.
Podle SÚJB současné projekty SMR nejsou alternativou k plánovaným novým blokům jaderných elektráren. "Obecně s komerčním využitím SMR v podmínkách ČR tedy nelze počítat v tak krátké době, aby se mohly stát alternativou již plánovaných nových bloků jaderných elektráren. Mohou být považovány za jejich potenciální náhradu, pokud v té době bude využití SMR v podmínkách ČR dávat smysl," uvedl SÚJB loni v dubnu.
Současná vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) má v programu podporu výzkumu a vývoje menších modulárních reaktorů a zapojení České republiky do mezinárodní spolupráce.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (122)
Mirek Bárta
30.12.2022 08:19Druhým argumentem proti SMR je údajně vyšší podíl radioaktivního odpadu než u velkých reaktorů. Ale to může vyřešit další vývoj inovativních reaktorů.
Zdá se, že nejdále v praktickém využití jsou Čína a Rusko (reaktor RITM-200). Na Zápdě je to spíše jen na papíře.
Jaroslav Řezáč
30.12.2022 08:43 Reaguje na Mirek BártaEmil Novák
30.12.2022 09:21 Reaguje na Jaroslav Řezáč300megawattovy MMR se rozhodně nevejde do dvou kontejnerů, ten z Řeže u Prahy chlazený tekutými solemi má elektrický výkon 8,4 MW a tepelný 20 MW, a autoři odhadují, že by v praxi mohl začít fungovat za 20 let. Bez použití technologické vody se obejde těžko.
vaber
30.12.2022 10:29 Reaguje na Emil Nováknaprosto pomatená představa ,
konteinment pro 1000MW el, tedy 3000MW tepelných ,pro jaderný reaktor v Temelíně má rozměr 50x50m, je tedy poloviční než fotbalové hřiště
vaber
30.12.2022 10:34 Reaguje na vabervše okolo jsou pomocná zařízení a já jsem zvědav, jak bude SMR bez takových zařízení pracovat
Emil Novák
30.12.2022 11:23 Reaguje na vaberNěco se dá ušetřit v primárním okruhu, kde pokud se bavíme o tom NuScale, bude pro více modulů jeden společný bazén vyhořelého paliva, jeden zavážecí stroj, kontejnment je v podstatě omezený jen na tlakovou nádobu, odpadají cirkulační čerpadla, potrubí primárního okruhu, parogenerátor a kompenzátor objemu jsou integrované do tlakové nádoby, ale celková plocha elektrárny o stejném výkonu jako velký reaktor zabere nakonec přibližně stejnou plochu jako velký reaktor. Takhle to např. srovnává Westinghouse: ibb.co/ZmhDq5j
vaber
31.12.2022 09:52 Reaguje na Emil Novákspolečný bazén vyhořelého paliva, jeden zavážecí stroj?
to znamená ,že moduly reaktorů nebo PO, budou těsně vedle sebe a jak to bude s hermetičností?
řekl bych ,že vývoj bude ještě dlouhý a ne jednoduchý
Emil Novák
31.12.2022 12:11 Reaguje na vaberU NuScale jsou moduly těsně vedle sebe, každý má svůj vlastní hermetický kontejnment.
Radim Polášek
31.12.2022 14:24 Reaguje na Emil NovákKlasický reaktor a všechno ostaní se betonuje a svařuje na místě, tím pádem to je pomalé, závislé na počasí a obvykle neunifikované, tutíž se to prodražuje.
U SMR se má všechno smontovat někde v krytých halách někde v teple, suchu a pod třechou v kryté hale. A mnohokrát ve stejné verzi.
Na místě by tedy mělo stačit jen vybetonovat podkladovou plochu, jaderný ostrov a možná ještě vedle parní či energetický ostrov. Smontované komponenty by se klidně mohly hotové někde skladovat, tudíž být vyrobeny do zásoby a na vybetonované ostrovy jenom prostě dovézt a propojit. Na jedné straně to bude, aspoň krátkodobě, dražší, protože aspoň na začátku nyní bude možné ty kontejnery přepravovat pouze po silnici jako nadměrný náklad. Tudíž ty kontejnery budou dost malé, malého výkonu a tudíž kvůli takovému drobení výkonu asi dražší než velké jaderky.
Ovšem poptávka vyvolává nabídku, pokud bude třeba takové dopředu vyrobené investiční celky o hmotnosti desítek a stovek tun převážet častěji, brzo vzniknou zařízení, kterými to bude možné. Dnes to je možné pouze loděmi a k tomu účelu, aby šla taková výroba provozovat i na Ostravsku, byl mimo jiné určen i kanál DOL. Ovšem ten je nyní populisty a hlupáky zaříznut. V budoucnu bude nejspíš taková přeprava realizována vzduchem. Možná nějakými spřaženými vzducholoděmi, ale spíš to vidím na hejno nějakých těžkotonážních průmyslových dronů propojených dohromady do jednoho celku nějakou umělou inteligencí. Pokud zelení coby sabotéři lidské společnosti další rozvoj jádra nezaříznou, mohly by se v relativně krátké době nižších desítek let běžně převážet vzduchem předsmontované investiční celky o hmotnostech stovek tun, možná i nižších tisíců. Potom by se podobně v uzavřených halách mohly stavět i jaderné elektrárny o výkonu kolerm tisíce MW, tudíž i jaderky na úrovní současných velkých jaderek. Což by zlevnilo jaderné elektrárny.
Zlevnilo by je to ještě dalším způsobem a sice velkým zkrácením výstavby JE. A čím víc bude zkrácena stavba JE, tím mají zelení sabotéři méně času se proti stavbě stavět a všelijakým sabotováním tu stavbu ještě zpomalovat a prodražovat. Stavby JE by se tak díky tomu mohly zlevnit odhadem o čtvrtinu až třetinu celkových nákladů.
Emil Novák
31.12.2022 15:40 Reaguje na Radim PolášekTakže ke zlevnění v důsledku tovární výroby sice může dojít, ale opačně zase působí úspory z rozsahu, které mluví ve prospěch velkých bloků, je prostě vždycky levnější vyrobit jednu turbínu nebo jednu tlakovou nádobu než deset o stejném souhrnném výkonu.
Radim Polášek
1.1.2023 15:44 Reaguje na Emil NovákTakže takové velké věci jako kontejnment, vlastní reaktor a podobně se pořád dělá přímo na místě.
Co vím, jedině Číňani před nějakou dobou. 4 roky, rokem atd mluvili o výrobě těchto unifikovaných dilů, ale současně tak předpokládali dálkovou přepravu těchto dílů o hmotnosti 500 - 1500 tun a podobně. Ale ani náhodou ani nenaznačili, čím že by mohli tak obrovské díly přepravovat.
Emil Novák
1.1.2023 17:22 Reaguje na Radim Polášekhttps://world-nuclear-news.org/Articles/China-starts-construction-of-demonstration-SMRhttps://www.world-nuclear-news.org/Articles/Installation-of-containment-starts-at-Chinese-SMR
https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Rapid-construction-of-Chinese-SMR-containment-shel
Nevím co myslíte tvrzením "vlastní reaktor a podobně se pořád dělá přímo na místě." Tlaková nádoba reaktoru se samozřejmě u všech reaktorů vyrábí v továrně, stejně jako u SMR, a instaluje se na místě stejně jako se instaluje u SMR.
Radim Polášek
2.1.2023 07:19 Reaguje na Emil NovákTak snad se ty SMR povedou a budou plnohodnotnou náhradou městských tepláren a místních středních a menších zdrojů elektřiny pro města a velké firmy.
vaber
2.1.2023 10:12 Reaguje na Emil Novákreaktor bude v modulu ale ,pára-bude kontaminovaná ,půjde do turbiny ,ta v modulu nebude? ale potrubí musí někdo na modul reaktoru také navařit
podobně by mě zajímalo i řešení chlazení pomocí roztavených solí,tam už parogenerátory musí být i mohutná čerpadla solí, otázka by byla i jak udržovat sůl roztavenou a mnoho dalších otázek,
kdysi se uvažovalo i o chlazení roztaveným sodíkem ,ovšem sodík hoří na vzduchu a jakýkoliv unik by byl katastrofa
Emil Novák
2.1.2023 10:22 Reaguje na vaberNeznám všechny koncepty SMR na bázi roztavených solí, ale myslím že se počítá s přirozenou cirkulací bez potřeby aktivních čerpadel. Ty mají ale k prototypu ještě hodně daleko.
Reaktory s roztaveným sodíkem fungují v Rusku a ještě v tomto desetiletí by se měl začít stavět reaktor Natrium, za kterým stojí Bill Gates, také chlazený sodíkem. Ta technologie je mnohem lépe zvládnutá než technologie roztavených solí.
Petr Eliáš
2.1.2023 10:11 Reaguje na Radim PolášekMirek Bárta
30.12.2022 09:40 Reaguje na Jaroslav ŘezáčZ toho usuzuji, že zatím vůbec není ani rozhodnuto, s kým by to chtěl ČEZ v Temelíně stavět. Podle mého názoru se spíš jedná o PR a o peníze.
Pokud jde o vlastní malý reaktor v Řeži, tam je časový odhad ještě o hodně pesimištější.
Radim Polášek
1.1.2023 15:47 Reaguje na Mirek Bártavaber
2.1.2023 10:23 Reaguje na Radim Polášekjak daleko je od něj k odzkoušenému a dobře fungujícímu, který se někdo troufne dát do hromadné výroby ?
kolik bude objednávek? to je velice důležité pro cenu
vidím to zcela v nedohlednu,
reaktor v Temelíně je zřejmě jen pro výzkum ,energeticky bezvýznamný,
když se postaví bude se zkoumat a kdo ví jak dlouho, to neznamená ,že v r2035 bude vše připraveno pro komerční výstavbu
Emil Novák
2.1.2023 17:55 Reaguje na vabervaber
3.1.2023 09:24 Reaguje na Emil Novákznamená to že SMR primár nebo celou elektrárnu? kupujeme jen tak, na zkoušku lokality? na té se toho moc zkoumat nemusí,
když něco kupuji na komerční účely ,ptám se ,jaké jsou reference, kolik toho kde pracuje a jaké jsou zkušenosti z provozu
Emil Novák
3.1.2023 09:31 Reaguje na vaberSlavomil Vinkler
30.12.2022 08:30Jaroslav Řezáč
30.12.2022 08:58 Reaguje na Slavomil VinklerTakže Fialové Evropské řešení je cestou užitečného idiota, který zaplatí Čeští spotřebitelé v místech, kde o jádro nestojí
smějící se bestie
30.12.2022 09:20 Reaguje na Slavomil VinklerA potom dlouho " ticho po pěšině .
Pavel Hanzl
30.12.2022 10:08 Reaguje na smějící se bestieViktor Šedivý
30.12.2022 22:03 Reaguje na Pavel Hanzl(Ano, logaritmické pravítko. Protože kalkulačky tou dobou nebyly a lidé museli při počítání také sami myslet - občas to mělo blahodárný vliv.)
Pavel Hanzl
31.12.2022 10:53 Reaguje na Viktor ŠedivýA přestal stavět velké zdroje a šel do OZE a a vůbec diverzifikace a SMR.
Vaše je skutečně kouzelná logika mi připadá mi Vinklera se Studničkou.
Jaroslav Studnička
31.12.2022 11:07 Reaguje na Pavel HanzlRichard Vacek
30.12.2022 09:22Břetislav Machaček
30.12.2022 15:39 Reaguje na Richard Vacekkterý tvrdí, že nač stavět něco velkého a osvědčeného, když to
lze nahradit něčím malým, ale doposud nedomyšleným a už vůbec
ne odzkoušeným. Prostě nestavět bloky velkých JE a počkat na ty
malé, což bude v praxi znamenat dožití uhelek a starých bloků
JE a vzývání slunce a větru, aby tu byl proud alespoň občas!
Pavel Hanzl
30.12.2022 09:54To je zvláštní informace, pokud vím, SMR firmy NuScale už dostal obecnou licenci a je nejblíže komerční výrobě.
A právě sériová výroba je hlavním trumfem SMR, ta by mohla celý proces výrazně zlevnit a tím konkurovat mastodontním blokům stavěných jako kusovky.
Slavomil Vinkler
30.12.2022 09:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.12.2022 10:06 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
30.12.2022 10:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.12.2022 10:47 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
30.12.2022 10:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.12.2022 14:11 Reaguje na Slavomil VinklerO tom to není, kdy se začala elauta dělat sériově? Asi dost dávno a mají stále podstaný problém - baterii. To MSR nehrozí..
Emil Novák
30.12.2022 10:09 Reaguje na Pavel HanzlI velké bloky III. generace se stavějí nebo budou stavět sériově, třeba AP1000 má také modulární návrh.
Pavel Hanzl
30.12.2022 16:22 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
30.12.2022 17:03 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
31.12.2022 08:45 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
31.12.2022 10:57 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
31.12.2022 12:13 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.12.2022 16:43 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
30.12.2022 17:14 Reaguje na Pavel HanzlCena ročního kontraktu se počítá z cen paliva a povolenek na stejné období, výrobci nabídnou takovou cenu aby za aktuální cenu paliva a povolenek pro ně byla výroba rentabilní, tím vytvoří křivku nabídky od nejlevnější zdrojů základního zatížení tj. vodních a jaderných až po nejdražší plynové, naopak strana poptávky vytvoří křivku poptávky, kolik jsou ochotni za elektřinu na toto období zaplatit. Tam kde se tyto dvě křivky protnou, se vytvoří výsledná cena elektřiny, za kterou se elektřina prodává.
Pavel Hanzl
30.12.2022 20:24 Reaguje na Emil NovákNa webu oenergetice mají tabulku, kde se cena každý den mění, to není spot? Tak co to je?
Přehled trhů
ZákladníElektřinaPlyn
Komodita
Datum
Cena
Jednotka
Změna
Elektřina - CZ (Cal24)
30.12.22
217
EUR/MWh
-5,65 %
Pavel Hanzl
30.12.2022 20:25 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
30.12.2022 20:38 Reaguje na Pavel HanzlKaždá cena je výsledkem protnutí křivek nabídky a poptávky, ať je to dodávka jednu hodinu, jeden měsíc nebo jeden rok. Pro každý typ kontraktu jsou ty křivky samozřejmě jiné a tím jsou jiné i ceny.
Dočíst se chcete co konktrétně?
Pavel Hanzl
30.12.2022 22:51 Reaguje na Emil NovákTo je snad pitomost, ne? A proč se to mění každý den?
Pavel Hanzl
30.12.2022 22:55 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
31.12.2022 00:07 Reaguje na Pavel HanzlNa otázku "co to je?" nedokážu odpovědět, protože nevím na co se ptáte.
Pavel Hanzl
31.12.2022 08:08 Reaguje na Emil NovákVyhnala ji nahoru cena plynu, ta jde dolů a zase se dostane na nějakých 20 - 30 eur jak před válkou. Proč někdo dnes kupuje base load pro rok 25 za 200 eur, když v té době bude cena maximálně poloviční?
Emil Novák
31.12.2022 08:51 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
31.12.2022 11:02 Reaguje na Emil NovákNení totiž nějaký výrazný důvod, proč by to tak nebylo.
Emil Novák
31.12.2022 12:16 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.1.2023 09:20 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
1.1.2023 09:35 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
30.12.2022 21:26 Reaguje na Pavel HanzlAni takovéto elementární náležitosti týkající se např. jednotlivých produktů na burze s el. energií nechápe.
Jinak nás tu všechny bude častovat označením "ropáky" apod.
Jaroslav Bobr
30.12.2022 20:20 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/12.12.2022/29.12.2022/today/
Pavel Hanzl
30.12.2022 20:30 Reaguje na Jaroslav BobrEmil Novák
30.12.2022 20:48 Reaguje na Pavel Hanzl"a ještě zásobovali nás" - čím a jak jste na to přišel?
Jaroslav Bobr
30.12.2022 21:50 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
30.12.2022 23:03 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
31.12.2022 00:13 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
31.12.2022 08:13 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
31.12.2022 08:16 Reaguje na Emil NovákZtratili jsme kontrolu nad klíčovým energetickým odvětvím, ale v téhle krizi bychom byli na tom lépe, kdyby to bylo naše?
Emil Novák
31.12.2022 09:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.1.2023 09:23 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
1.1.2023 09:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.1.2023 13:30 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
1.1.2023 17:26 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
30.12.2022 21:28 Reaguje na Pavel HanzlDokazujete to svou hloupostí denně.
Jaroslav Bobr
30.12.2022 21:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.12.2022 23:05 Reaguje na Jaroslav BobrEmil Novák
30.12.2022 20:44 Reaguje na Jaroslav BobrPavel Hanzl
30.12.2022 10:04vaber
30.12.2022 10:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.12.2022 10:45 Reaguje na vaberSlavomil Vinkler
30.12.2022 11:16 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
30.12.2022 11:43 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.12.2022 14:11 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
30.12.2022 14:53 Reaguje na Pavel HanzlEvidentně to neví hlupák Hanzl.
Jaroslav Studnička
30.12.2022 17:11 Reaguje na Pavel HanzlNový blok bude mít maximální výkon 1200 MWe.
Tato informace i zde byla mnohokrát uvedena.
Např. u vyvracení vašich lží o možnostech chlazení nového bloku.
Pavel Hanzl
30.12.2022 20:33 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
30.12.2022 21:32 Reaguje na Pavel HanzlOstatní si ovšem mohou udělat obrázek o vaší hlouposti.
Připomenu, kolikrát se tu vedli debaty o možnostech chlazení nového bloku, kolikrát se tu vedli debaty o uchazeči na EPC dodavatele, kolikrát se tu vedli debaty kdy a jak byl vypisován tendr.
K tomuto jste tu natrollil desítky až stovky příspěvků, ale takovýto základní údaj si nezapamatujete.
Jste k smíchu!
Radim Polášek
1.1.2023 15:29 Reaguje na Jaroslav StudničkaTakže požadavek na těch maximálně 1200 MW je spíš ekonomický a politický požadavek, při různých vstupních parametrech výpočtu bude stejně tak vycházet maximální výkon vyšší, třeba těch 1500 MW nebo i víc.
Emil Novák
1.1.2023 17:37 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
2.1.2023 07:13 Reaguje na Emil NovákPřirozeně pokud se počítá s celkovou celoroční kapacitou zásobní vodní nádrže Dalešice nebol i integrovanou spoteřbu vody po celý rok versus integrovaný přítok vody do Dalešic po celý rok, tak to takhle vyjít může.
Emil Novák
2.1.2023 07:32 Reaguje na Radim PolášekPavel Hanzl
2.1.2023 18:03 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
2.1.2023 19:02 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
2.1.2023 20:51 Reaguje na Pavel HanzlMísto trollení příspěvků si něco o EIA pro Dukovany přečtěte.
Pavel Hanzl
2.1.2023 18:01 Reaguje na Radim PolášekJaroslav Bobr
2.1.2023 20:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.1.2023 11:53 Reaguje na Jaroslav BobrMiroslav Vinkler
30.12.2022 10:59Systémová hrubka jako vyšitá , způsobená ekomagory v Bruselu a jejich slouhy v národních státech.
Angličané mají přísloví, že každý oběd jednou někdo zaplatí. Zde si dovolím upozornit, že pouze tento rok stál EU jeden bilión € !!!! na náhradách za ruská fosilní paliva a dopadech energetické krize .
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-energeticka-krize-stala-uz-bilion-eur-40418486#dop_ab_variant=1&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Pavel Hanzl
30.12.2022 14:19 Reaguje na Miroslav VinklerJediná chyba byla, že ho Evropa kupovala od kremelské zrůdy, ovšem NIKDO nevěděl, co je to za gaunera a že nás tak giganticky podrazí.
Milión generálů po bitvě pořád kdáká, jak jsme od něho nic brát neměli, ovšem ti samí by mohutně bojovali proti tomu, a bychom brali dražší plyn americký.
Kolik troubelínů (včetně vás) chtělo, aby Rosatom stavěl Dukovany??
Jaroslav Studnička
30.12.2022 14:56 Reaguje na Pavel HanzlSpotřeba zemního plynu na výrobu el. energie v Německu stoupala.
Pavel Hanzl
30.12.2022 16:18 Reaguje na Jaroslav StudničkaTvrzení, že čím více máte OZE, tím více potřebujete k zálohování plynu, je prostě pitomost ryze ropácká.
Jaroslav Studnička
30.12.2022 17:35 Reaguje na Pavel HanzlNárůst výroby el. energie ze zemního plynu je mezi roky 2015 - 2021 o 50%.
To je dle "experta" Hanzla minimální nárůst :-))).
Mimochodem i v letošním roce výroba el. energie ze zemního plynu překoná rok 2021.
Pro porovnání ve stejném časovém horizontu nárůst výroby el. energie z FVE + VtE o 46%.
Emil Novák
30.12.2022 17:27 Reaguje na Pavel Hanzl"NIKDO nevěděl" je další vaše lež, léta jsme na nebezpečnou závislost na plynu z Ruska upozorňovali a vy jste ji neustále bagatelizoval např. slovy "Západ na Rusku není závislý vůbec. Přes Družbu jde dnes k nám snad jen 5% plynu, kupujeme ho na burze v Rotterdamu."
Pavel Hanzl
31.12.2022 08:31 Reaguje na Emil NovákJá za to nemožu.
A kdo věděl, že Putin tak brutálně napadne Ukrajinu a bude chtít dostat celou Evropu na kolena??
Vy rozhodně ne, bo jste chtěl, aby Rosatom tu stavěl blok v Dukovanech a když jsem já byl proti, zdupal jste mě vždy jak hada. Přitom plyn je proti tomu brnkačka.
Emil Novák
31.12.2022 09:17 Reaguje na Pavel HanzlJste ubohý lhář, Hanzle, já jsem nikdy nikde nepsal že jsem chtěl aby Rosatom stavěl blok v Dukovanech. Celou dobu jsem pouze tvrdil, že je to daleko menší riziko než závislost na ruském plynu, kterou máme, a to se do puntíku potvrdilo. Plyn proti tomu není brnkačka - další vaše lež. Závislost na ruském plynu nás teď stojí stovky miliard Korun, kdyby byl Rosatom v tendru, nestálo by nás to vůbec nic, vyřadit by ho bylo možné stále. A celou dobu jsem psal že nemám problém s tím, že Rosatom v tendru nebude, ale že se to mělo říci na začátku a ne pár týdnů před začátkem tendru, kdy to celý tendr zdrželo zhruba o rok. Tak tu laskavě přestaňte lhát!
Jaroslav Bobr
31.12.2022 19:09 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
2.1.2023 17:39 Reaguje na Emil NovákTvrdil jste, že Rosatom je nejlepší stavitel JE na světě a nemá se do toho tahat ideologie!!
A kdyby Rosatom stavěl jak v Paksu, tak by to milirdy stálo,to si pište.
My ale získali dost důležitou zkušenost a kšeftaři ví naprosto jasně, že od zrůdy se nemá kupovat vůbec nic!!
Samozřejmě největší tutani si pořád myslí, že za tu krizi může grýndýl, ale to ja už asi zbytková podmožina.
Emil Novák
2.1.2023 17:59 Reaguje na Pavel HanzlVaše "kdyby" si strčte za klobouk, na to nikdo není zvědavý, a i "kdyby" Rosatom v tendru zůstal, stejně by z důvodu války na Ukrajině nic nestavěl, byl by z něj vyloučen nejpozději loni v únoru.
Pavel Hanzl
30.12.2022 14:24 Reaguje na Miroslav VinklerCo ten mašlonka (cha cha analytik!!!) mele za pitomosti?
Když skončí válka na Ukrajině, najednou budeme s kremelskou zrůdou kamarádi, jako by se nic nestalo a budeme jí zase platit za krvavý plyn??
ANI OMYLEM!!!
Proč bysme to proboha dělali? Tomu nešťastníkovi regulérně šibe!!!
Richard Vacek
30.12.2022 16:48 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.12.2022 20:41 Reaguje na Richard VacekTo je přece koncentrované blbství.
"Evropa mi prodá provaz, na kterém ji oběsím" V.V. Putin.
Tohle přece letos zkusil a jen díky schopným politiků EU i našich jsme se vykroutili, i když si to chystal 20 let a velmi pečlivě.
Viktor Šedivý
30.12.2022 22:00No ale nejsou.
Nikdo nic takového nevyrábí,
samotný reaktor je méně efektivní než "velké" zdroje,
náklady na jednotku výkonu jsou vyšší než u velkých zdrojů,
...
A pokud už je někdo celý po*** z rizik jaderné energetiky, tak desítky malých zdrojů by se hlídaly mnohem hůř (a dráž) než dva tři zdroje velké.
Takže se nemůžu zbavit dojmu, že je to nesmysl, kterým se nepřátelé energetiky v bruseli snaží zbrzdit výstavbu JE.
Pavel Hanzl
31.12.2022 00:13 Reaguje na Viktor Šedivývaber
2.1.2023 10:33 Reaguje na Pavel Hanzlrealita je ale jiná,
ano politici jsou obvykle blbí a věří tomu co jim lobisté nakukají, nebo je velice výhodné, pro politiky,řídit se jejich radami, no a o novinářích platí to samé,
Hanzl je ovšem letadlo co ví vše,