https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/marianske-radcice-se-spolecne-s-doly-pripravuji-na-tezbu-za-humny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mariánské Radčice se společně s doly připravují na těžbu za humny

19.10.2020 01:11 | MARIÁNSKÉ RADČICE (ČTK)
Mariánské Radčice s prolomením limitů souhlasily už před rozhodnutím vlády.
Mariánské Radčice s prolomením limitů souhlasily už před rozhodnutím vlády.
Před pěti lety vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) rozhodla o prolomení limitů těžby uhlí v dole Bílina. Těžba se tak přiblíží k obci Mariánské Radčice na Mostecku, která připravuje ochranná opatření proti hluku a prachu. Stroje se naopak vzdalují Duchcovu, v jehož okolí se dokončují rekultivace.
 

Loni v červenci ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko EIA k prodloužení těžby uhlí na dole Bílina do roku 2035 (původně byla těžba v dole povolena do roku 2030).

Mariánské Radčice s prolomením limitů souhlasily už před rozhodnutím vlády. Těžba se přiblíží na 500 metrů k obytným domům, takže obec stane na hraně lomu. "Náš pohled na věc se nemění, počítáme s těžbou. Zřídili jsme komisi, která má na starosti ochranná opatření. Je volená místními občany, zasedá v ní i pán, jehož dům bude nejblíže těžbě, a další lidé, kteří budou nejvíce těžbou obtěžováni," řekl ČTK starosta Jaroslav Sikora (nestraník).

V obci se hlídá prašnost, hluk. "Zatím se vysazují stromy, vznikají lesní pásy. Kontrolujeme ve spolupráci se Severočeskými doly, kolik sazenic odumřelo a podobně," uvedl starosta. "Práce na opatřeních jsou tak v plném proudu," řekl. Nárok na peníze z vytěženého nerostu bude obec mít, až se bude na jejím katastru těžit uhlí. Zatím se těží pouze skrývka.

Příspěvek do rozpočtu z těžby je podle starosty Duchcova Zbyňka Šimbery (ČSSD) významný. "Peníze to byly tenkrát zajímavé, pomáhaly Duchcovu. Byla to kompenzace za to, že se těžilo takřka za barákem. Teď už se nám těžba vzdálila. Dokončují se rekultivace, prašnost a hlučnost se výrazně snížila," řekl ČTK Šimbera.

Za Duchcovem je ještě místo, kde se montují velkostroje, ale už se v okolí netěží. "Prašnost a hlučnost je to, s čím se musí počítat při každé těžbě. Přestože se už teď těží dál od města, pociťujeme negativní jevy v době sucha i teď," uvedl starosta.

V těžebním průmyslu v minulosti pracovalo mnoho lidí z regionu. V současnosti se samosprávy snaží cílit na turisty. Duchcov láká třeba na zámek, kde poslední dny strávil slavný spisovatel a svůdník Giacomo Casanova, Mariánské Radčice objevili cyklisté nedávno po otevření jezera Most.


reklama

 
Radka Fialová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.10.2020 06:20
Proč ne , pokud s tím obec souhlasí je to v pořádku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.10.2020 11:17 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nesouhlasí. Musí.
Totální devastace krajiny vybagrované na kámen a otrávená zpodinami těžby je podle vás lepší, než pole fve panelů, že? Voni sou hlava.....
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

19.10.2020 18:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Obraťte se na obecní úřad Mariánské Radčice.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.10.2020 22:53 Reaguje na Jiří Daneš
A tam se dozvím co? Že jsou všichni rádi, že budou mít špinavý uhlák hned za barákem? To vím i bez nich.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist