https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mene-jednorazovych-plastovych-sacku-jde-to-jen-se-kvuli-tomu-proda-vic-plastovych-tasek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Méně jednorázových plastových sáčků? Jde to. Jen se kvůli tomu prodá víc plastových tašek

2.1.2019 08:25 | PRAHA (Ekolist.cz)
V něčem si prostě ten nákup odnést domů musíte, a když s sebou nemáte tašku nebo vozík, nelitujete nákupu igelitky. Ilustrační snímek.
V něčem si prostě ten nákup odnést domů musíte, a když s sebou nemáte tašku nebo vozík, nelitujete nákupu igelitky. Ilustrační snímek.
Foto | moriza / Flickr
V jinak konzervativní Velké Británii se změn nebojí, když jde o dobrou věc. Ve velkých obchodních řetězcích tu nedávno přistoupili ke zpoplatnění jednorázových obalů, plastových sáčků. Tato kampaň má za cíl snížit množství produkovaných odpadů a odlehčit tak znečištěným oceánům. Kde je chyba? Že místo sáčků si teď lidé kupují plastové tašky. Píše o tom Independent.
 

Vzít si jeden sáček za pět pencí (asi 1,50 Kč), to už si kupující rozmyslí. A tak to také lidé, kteří bojují proti zbytečné produkci plastových odpadů v Británii, zamýšleli. Jednorázové plastové obaly, mikrotenové sáčky, jsou totiž pro životní prostředí učiněný mor, zvlášť když se jim podaří proniknout do vodního prostředí. Zvířecí obyvatelé moří je pak lapají v domnění, že se jedná o průhledné medúzy, a zacpávají tak svůj trávicí trakt balastním obsahem, který dříve nebo později povede k jejich bídné smrti. Ke změně neradostného stavu přitom stačilo zdánlivě málo. Zpoplatnění nákupu sáčků v supermarketech.

Úspěch? Záleží na úhlu pohledu

Britská Agentura pro životní prostředí mohla krátce po zavedení tohoto opatření referovat britské vládě o úspěchu: poptávka po sáčcích takřka přes noc poklesla o 86 %. Ne tedy úplně všude. Největší měřitelný pokles hlásí tradiční domácí řetězce supermarketů Morrisons a Sainsbury´s, kde díky environmentálně uvědomělým zákazníkům zájem o jednorázové sáčky klesal po dvacetiprocentních skocích i v minulých letech. Jiné, zahraniční řetězce supermarketů (Iceland, Asda, Tesco a Lidl), na to šly ještě radikálněji a jednorázové sáčky u pokladen dočista vyřadily z nabídky. Je to úspěch? Jak se to vezme.

Podle britské vlády mělo zpoplatnění průkazný pozitivní efekt. A proto teď chystají zvýšení poplatku za jednorázové obaly na 10 pencí, s tím, že by se propříště mělo omezení týkat nejen supermarketů, ale i obchodů s menší výměrou. Zpoplatnění sáčků v supermarketech totiž dopadalo jen na pětinu britské produkce, a tak se aplikace nařízení vztažené na všechny obchody jeví logické. Zpoplatněny nebo zrušeny by tak brzy mohly v brzké době být v Británii všechny sáčky. Tušíte v tom nějaký zádrhel? Správně. Za poslední rok, kdy se ve Velké Británii prodalo o 1,2 miliard sáčků méně, se současně prodalo o 1,18 miliard více plastových tašek, tzv. igelitek.

Kolik višní, tolik třešní

V něčem si prostě ten nákup odnést domů musíte, a když s sebou nemáte tašku nebo vozík, nelitujete nákupu igelitky. Ty mimochodem stojí mezi 5 až 10 pencemi, takže jsou cenově srovnatelné se sáčky, které ale nic nevydrží. Zákaz a stávající zpoplatnění jednorázových obalů tedy vedlo k výraznému navýšení prodeje igelitových tašek. Které jsou také z plastu, a navíc ho obsahují mnohem větší množství, než sáčky. Řetězce, které chvályhodně zrušily sáčky, už nezrušily igelitky. A teď jich prodávají výrazně více.

„Ten přechod od plastových sáčků k igelitkám ve skutečnosti jen zvýšil objem plastového odpadu, který produkujeme,“ říká Richard Walker, ředitel řetězce supermarketů Iceland. „Nejsem na to vůbec pyšný, protože v novinách se teď všichni chlubíme, jak jsme zatočili se sáčky a o kolik milionů jich je teď míň. Plastové tašky jsou přitom nejméně dvakrát tak těžké, obsahují více kvalitnějšího plastu. Možná se jich na kusy prodá méně, než sáčků, ale ve skutečnosti není ten rozdíl takový, aby to nějak kompenzovalo konečný důsledek.“

Britská vláda teď zvažuje další krok. Jednou z variant je skokově podražit igelitové tašky, třeba na sumu jedné libry (asi 28 Kč). Jenže to už se ozývají kritici, kteří v takovém návrhu vidí návrat spotřebitelů k levnějším jednorázovým sáčkům, které se za pět nebo deset pencí proti jednolibrové igelitce vyplatí. Zdá se, že motivace spotřebitelů cenou je dobrý krok, který ale sám na vyřešení nadbytku plastových odpadů stačit nebude.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

2.1.2019 13:54
Jestli si dobře pamatuju, tak dokonce i v diskusích tady na ekolistu se už dříve říkalo, že pokud se nějaká daň či poplatek zavede plošně a pro všechny, bude to mít stejný efekt, jakoby se nezavedla vůbec. A je jedno, jestli je to uhlíková nebo igelitková daň, prostě se jen změní setpoint a jede se dál jakoby nic. Je škoda, že nadšenci kteří prosadili igelitkový poplatek odmítli vzít v úvahu tuhle věc, kterou ekonomové znají už minimálně od devatenáctého století a zase si to udělali ve svém stylu, že to sice tisíckrát nefungovalo, ale teď už to určitě vyjde :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

2.1.2019 15:30
Přiznávám určitou míru zadostiučinění, že soudruhům ekologickým sociálním inženýrům naprosto zákonitě vyšel nesmysl, a opatření, které procpali přes hlavy expertů a proti vůli občanů situaci "v ekologii" ještě zhoršilo.

MMCH, u nás v domácnosti se naprostá většina tenkých plastových sáčků (pokud se nepotrhají) spotřebuje jako sáčky na odpad (a o to méně nakupujeme regulérních pytlů na odpad). A končí tak u nás i obnošené igelitky.

A ještě jednou MMCH: Pokud by soudruzi melouni místo totalitního zákazu prosadili zpětný odběr těch sáčků v obchodech, tak by se touto cestou získaný plast dal i nějakým rozumným způsobem zpracovat. Jenže něco takového se neslučuje s fašisticko - bolševickou podstatou jejich učení.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

3.1.2019 14:48
Ve velkých obchodních řetězcích tu nedávno přistoupili ke zpoplatnění jednorázových obalů, plastových sáčků. Tato kampaň má za cíl snížit množství produkovaných odpadů a odlehčit tak znečištěným oceánům. Kde je chyba? Vzít si jeden sáček za pět pencí (asi 1,50 Kč), to už si kupující rozmyslí. A tak to také lidé, kteří bojují proti zbytečné produkci plastových odpadů v Británii, zamýšleli. Jednorázové plastové obaly, mikrotenové sáčky, jsou totiž pro životní prostředí učiněný mor, zvlášť když se jim podaří proniknout do vodního prostředí. Zvířecí obyvatelé moří je pak lapají v domnění, že se jedná o průhledné medúzy, a zacpávají tak svůj trávicí trakt balastním obsahem, který dříve nebo později povede k jejich bídné smrti. Ke změně neradostného stavu přitom stačilo zdánlivě málo. Zpoplatnění nákupu sáčků v supermarketech.

Celý odstavec, kde je tento text je lživý, manipulativní a pane Dohnale měl by jste toto objasnit. Respektive říkáte, že systém odpadového hospodářství ve Velké Británii je na úrovni afrických zemí!!!!
Odpovědět
D

Daniel Vondrouš

7.1.2019 12:27
Důležité je vždy sledovat praktické dopady. Plastový sáček nemá smysl odebírat v obchodě zpět, protože v současné době není recyklován - z dotřiďovacích linek putuje většinově na skládky (v menším množství ke spálení jako součást TAP). Britská konzervativní (podle pana Šimůnka ovšem fašisticko - bolševická :)) vláda opravdu nedomyslela fakt, že chystané navýšení zpoplatnění plastových tašek musí provést SOUČASNĚ s provedeným uložením zpoplatněním plastových pytlíků. Jinak se zákazník logicky zachová, jak se zachoval. Škoda, že vlády více nenaslouchají ekologickým expertům. Tenhle princip je jeden ze základních, které se snaží ekologické organizace politikům vysvětlovat.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist