https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mesta-i-dobrovolnici-zacinaji-zabezpecovat-zastavky-kvuli-ptakum?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Města i dobrovolníci začínají zabezpečovat zastávky kvůli ptákům

7.12.2018 01:00 (ČTK)
Na první pohled vypadají skla vítězného návrhu čirá. Při detailním pohledu je však patrný nenápadný vzor, který bude pro ptáky lehce rozpoznatelnou překážkou.
Na první pohled vypadají skla vítězného návrhu čirá. Při detailním pohledu je však patrný nenápadný vzor, který bude pro ptáky lehce rozpoznatelnou překážkou.
Zdroj | IPR Praha
Stále více lidí vnímá skla jako největší hrozbu pro ptáky. Do zabezpečení skel kvůli možnému poranění ptáků se pouštějí obce a města i dobrovolníci, uvedla v tiskové zprávě Česká společnost ornitologická (ČSO). Podmínka bezpečnosti pro ptáky byla zahrnuta do výběrového řízení pro přístřešky MHD v Praze, dodala. Zástupci hlavního města a Institutu plánování a rozvoje minulý týden představili vítězný návrh přístřešků pro MHD a zábradlí Michala Froňka a Jana Němečka.
 

ČSO v dvouletém projektu Sídla bezpečná pro ptáky upozorňovala na nebezpečí pro opeřence, mimo jiné v kampani Bezpečné zastávky. Návrh, který zvítězil v Praze, bude pro ptáky podle ornitologů příhodný díky tečkám, které souvisle pokrývají skleněné plochy.

Testovací prototyp zastávky bude v ulicích od října 2019, zhruba 770 přístřešků se začne vyměňovat v roce 2021. Tehdy francouzské firmě JCDecaux, jež vlastní a provozuje současné přístřešky, skončí smlouva. Její další prodloužení předchozí rada hlavního města zamítla. Systémová zabezpečení ze strany obcí a měst ČSO eviduje také například v Plzni, Třeboni či Mladé Boleslavi, v současnosti stojí zastávek bezpečných pro ptáky více než 120.

Situaci začínají podle ornitologů řešit také dobrovolníci ve svých bydlištích. "Zpočátku se nám hlásili jednotlivci, postupně se zapojilo více než 20 škol a dětských kolektivů," uvedla ČSO. Přisuzuje to mimo jiné kampani Jedna silueta nefunguje, v níž se snažila veřejnosti vysvětlit, že silueta dravce na skle není dostatečným zabezpečením proti nárazu ptáků.

Podle průzkumu společnosti také lidé sklo stále více vnímají jako zásadní hrozbu pro opeřence. V prvním kole dotazníkového šetření, které provedla před dvěma lety, nejvíce respondentů jako největší potíž zvolilo úbytek zeleně, v letošním druhém kole se na prvním místě umístila právě skla. Prvního šetření se zúčastnilo 1630 lidí, druhého 1212.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mr

9.12.2018 11:08
Pánové ornitologové, zase vymýšlíte blbiny. To sklo nesmí odrážet okolí a nesmí být průhledné. Siluety dravců, kvítků, hvězdiček, postaviček apod. nesmysly jsou leda výsledkem vaší nekončící naivní hlouposti.
Na nové zastávky doporučuji plech, dřevo, plast atd. nebo sklo matné. A tam, kde už ty hrůzy stojí, stačí přelepit nálepkou pletiva s co nejmenšími oky a s jejich výrazným členěním, aby to ptáci už zdálky považovali za nepřekonatelnou překážku. A netýká se to leda zastávek, ale všech těch sklomonster. Jenže toto jsem vám radil už dávno i na jiných diskusích, ale jak je vidět, jste naprosto nepoučitelní a jediné, čemu rozumíte, je čerpání a probendění různých nesmyslných dotací. Vaše výmysly k ochraně ptáků stojí ale většinou leda za starou Belu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.12.2018 09:41
Souhlas s mr. Ptačí oko je prostě dokonalejší a silueta dravce ho "neoblbne". Jedinou možností je presentovat to sklo jako něco pevného, jak to uvádí mr.
Odpovědět
LB

Lukas B.

10.12.2018 10:23 Reaguje na Jan Šimůnek
vrcholně odporné socialistické drátosklo je materiál (téměř) dokonalý.

kamarádi mají krásný víkendhaus (oba jsou architekti), do země zakopaný, železobetonový s prosklenou fasádou, přes moji skepsi po dobu výstavby je to úžasný dům s úžasným klimatem a minimálními náklady na energie (díky ohromné tepelné kapacitě spojené se skleníkovým efektem na jih otočené fasády, topí se dva měsíce v roce, klimatizace není potřeba). má to jediný háček, sbírání ptačích mrtvolek...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist