Meteorologové: dosažení klimatických cílů není příliš reálné
"Pokud chceme dosáhnout cíle 1,5 stupně, musí být ambice extrémně navýšeny. Dalo by se říci, že není příliš realistické toho 1,5 stupně dosáhnout," řekl včera Taalas zástupcům tisku.
Státy světa se v Paříži v roce 2015 dohodly, že zastaví globální oteplení výrazně pod dvěma stupni; pokud možno by průměrná globální teplota měla vzrůst o pouhých 1,5 stupně ve srovnání s předindustriální dobou.
Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) má 8. října v Jižní Koreji předložit zprávu o stavu vědeckého poznání k dopadům oteplení o 1,5 stupně. Mají být rovněž představeny návrhy opatření, jimiž by se dal boj proti klimatické změně zintenzivnit a urychlit.
Podle Taalase je třeba počítat s oteplením o tři až pět stupňů do konce století, pokud nebudou přijata dodatečná opatření na ochranu klimatu. Hladina moří by pak podle finského experta stoupla o dalších 30 až 70 centimetrů. Už nyní je o 26 centimetrů výše než v předindustriálních dobách.
I kdyby nyní svět přijal rozsáhlá opatření na ochranu klimatu, změna podnebí bude pokračovat až do 60. let tohoto století už jenom v důsledku stávajících emisí, upozornil Taalas. "Hospodářské škody způsobené přírodními katastrofami se od 80. let ztrojnásobily - očekáváme, že tento trend bude pokračovat. V některých regionech světa bude více záplav, více bouří, více vln veder a více such," nastínil šéf WMO pochmurnou budoucnost.
Svět však podle Taalase má možnost v 60. letech tohoto století dosáhnout stabilizace emisí škodících klimatu a zabránit dalšímu negativnímu vývoji. "Nevidím situaci jako katastrofální," řekl Taalas. Podíl energie z jádra, vodních elektráren a obnovitelných zdrojů ale musí během příštích 30 let vzrůst z dnešních 15 procent na 85 procent, doprava musí přejít na elektřinu a lidé se musí stravovat více vegetariánsky. Klimatu totiž škodí i vylučování metanu kravami a rozsáhlé pastviny.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Martin Jasan
17.9.2018 10:41 Reaguje naDěláte si legraci?
Klause, byla je je jen ideolog bez znalostí o klimatu, a popírání klimatických změn měl jako svoji mantru, na které si honil své ego.
Na rozdíl od něj ředitel Světové meteorologické organizace (WMO) volá po zpřísnění opatření a prohlášení otisknuté v článku je varováním.
Pokud mezi tím nedokážete rozeznat rozdíl, raději do diskuzí nepřispívejte.
Podle mě je situace taková: klima se skutečně mění (a to přestože IPCC tvrdí, že se klima mění), ale lidstvo nemá nejmenší šanci to jakkoliv ovlivnit. Může se přizpůsobit, může využít území kde změna klimatu přinese lokální změnu k lepšímu, může opustit území kde se podnebí zhorší, ale to je tak vše co může.
Do dikusí přispívám právě proto, že ten rozdíl rozpoznat dokážu a že chápu, že prohlášení ředitele wmo je jen plácnutí do vody a že ekonomické zájmy skupin navázaných na go jdou zcela mimo něj :-)
Martin Jasan
17.9.2018 16:49 Reaguje naKlaus jakožto zastánce libretariánství a totální snob bez ohledu na ostatní to odmítá, protože by to podkopalo jeho mantru o svobodném trhu.
Generální ředitel Světové meteorologické organizace (WMO) Petteri Taalas,apeluje na zástupce států, aby se, zjednodužšeně řečeno "více snažili" omezit emise skleníkových plynů. Protože současné návrhy, rozhodně nejsou dostačující. Petteri Taalas vede organizaci zaštiťující všechny meterology na světě.
Opravdu chcete tyto dva názory srovnávat?
Druhá věc je způsob interpretace korelace globální teploty a koncentrace CO2. Sám si vzpomínám na doby kdy se řešilo, že nejspíš přichází doba ledová (kupodivu se vycházelo částečně ze stejných teplotních řad, jakými se dnes dokazuje go :-)). Taky kolem toho byla fůra poplašných teorií, které na papíře vypadaly velice věrohodně a lidi se opravdu báli a přemýšleli co s tím (posypat Antarktidu uhelným prachem, ...) a dívali se úkosem na ty, kdo tomu nevěřili jen z takového malicherného důvodu, jako že to "není prokázané" :-) No a totéž se opakuje v bleděmodrém dnes, jen je těch vyplašených lidí víc.
Martin Jasan
18.9.2018 14:44 Reaguje na- To že je potřeba spolupracovat na celosvětové úrovni je samozřejmě známé. Proto snahy jako Pařížská dohoda.
Víte proč bychom se měli snažit my?
a) Evropa je bohatší než rozvojový svět, prot si může dovolit nákladnější projetky.
b)obnovitelné zdroje instaluje i Čína a Indie (neříkám, že dostatečně).
Jenžě vy jste, ale evidnentě rád, že to ostatní dělají, špatně, aby jste vy nemusel dělat nic.
To je alibismus a odůvodňování vlastní lenosti.
Ohledně průkaznosti klimatických změn věřím více klimatologickým expertům než Klausovi nebo Trumpovi.
Jiří Svoboda
18.9.2018 17:03 Reaguje na Martin JasanPříkladem u nás mohou být energetičtí "experti" ekologických institucí či Martinové Bursík a Sedlák, venku je to Německo zamilované do své Energiewende.
Martin Jasan
18.9.2018 21:45 Reaguje na Jiří SvobodaPokud nemáte lepší řešení, je mix obnovitelných zdrojů, doplněný o jadernou energetiku, vodní elektrárny v kombinaci s omezováním spotřeby, zátím aktuálně nejlepší řešení.
Snad s technologiemi uchovávající energii (např. výrobou syntetických paliv) dokážeme CO2 (a další skleníkové plyny z výroby energie) minimalizovat.
Co se týká té Evropy s nákladnějšími projekty: naše projekty jsou nákladné, ale rozhodně ne účinné. Viz třeba biopaliva, která nejsou zdaleka tak efektivní a mají spoustu vedlejších účinků, což už uznala i EK. Nebo změny které se dělají jen na oko, automobil který spotřebuje 7 l nafty / 100 km se nahradí elektromobilem, který spotřebuje 20 kg hnědého uhlí / 100 km, jenom to není na první pohled vidět, tudíž je to zaručeně ekologické :-).
K té poslední poznámce - nejsem rád, že to ostatní dělají špatně. Myslím, že by bylo opravdu krásné kdybychom se odpoutali od fosilních paliv, ale štvě mě, že to ostatní dělají tak špatně, neefektivně a hlavně že to dělají jen tak na oko, aby z toho vymáčkli co nejvíc peněz pro sebe. A zároveň vím, že se to nikdy nezlepší, protože jakmile lidi nenutí ekonomická nutnost nebo vlastní zájem ale nějaké nařízení, budou to takhle dělat vždycky.
Jiří Svoboda
18.9.2018 16:55 Reaguje naZnáte jiné jevy, hlavně to přirozené, které ovlivňují tepelnou bilanci Země, jejichž intenzita se za poslední století změnila natolik, že by to vysvětlovalo vzestup globální teploty? Pokud ne, nezbývá než přijmout, že za vzestupem globální teploty stojí hlavně skleníkové plyny, jejichž nárůst v atmosféře způsobil člověk.
Lze též zastávat názor, že se něco děje samo od sebe, a zjevnou příčinu ignorovat. I takových lidí je dost.
Ve skutečnosti o vlivu lidstva na GO lehce pochybuju (což neznamená, že bych byl něco jako zapřisáhlý odporůce - prostě mi jen chybí důkazy), ale to když tak necháme na jinou diskusi, tahle se klidně obejde i bez přijetí určitého názoru na důvod změny klimatu.