https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mezi-priority-koalic-v-ekologii-patri-investice-do-modernich-technologii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mezi priority koalic v ekologii patří investice do moderních technologií

20.10.2021 01:08 | PRAHA (ČTK)
Odpadní voda
Odpadní voda
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
K prioritám chystané vlády koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a PirSTAN v ochraně životního prostředí by měly patřit investice do moderních technologií v odpadovém hospodářství a v energetice. Na větší neshody při jednání o ekologii zástupci koalic nenarazili. ČTK to sdělili Lukáš Vlček (STAN) a Tomáš Tesař (TOP 09), kteří jsou členy vyjednávacího týmu o životním prostředí, zemědělství a místním rozvoji. Tým čítá zástupce všech pěti stran.
 

"Chceme klást větší důraz na ochranu životního prostředí. I ve smyslu toho, že dojde-li k nějakým haváriím, tak musí být okamžitě řešeny," řekl Vlček. "Další velmi důležitá věc, která se prolíná například v oblasti energetiky, odpadového hospodářství nebo čištění odpadních vod, je že chceme hodně investovat do technologií. Tam vidíme opravdu velký deficit v české společnosti," dodal. Modernizace má podle něj pomoci dosáhnout cílů v ochraně životního prostředí, ke kterým se Česko zavázalo v rámci Evropské unie, a také ušetřit peníze.

"Když proti sobě dáváme programy, porovnáváme věci, v čem se neshodujeme, tak těch bodů je opravdu minimum," poznamenal dále Vlček. "Spíš to jsou věci na úrovni detailů," dodal. Velký posun v jednání týmu Vlček očekává koncem tohoto týdne.

"Jsme zhruba v polovině jednání," řekl ČTK Tesař. "Panuje shoda, bavíme se i o detailech jednotlivých problematik. A opravdu jsme nenarazili na nic, kde bychom nebyli schopni dohodnout se na rámci," doplnil.

Podle zadání lídrů obou koalic se tým má dohodnout zhruba do 14 dnů. "To vidím za naší pracovní skupinu jako velmi reálné," řekl Tesař.

Míní, že ani v další části vyjednavači nenarazí na zásadní problém. "Když se podíváte na programy, ať už koalice Spolu či koalice PirStan, tak je tady poměrně symetrie v tom, co považujeme za důležité," upozornil Tesař. Odkázal na obsah preambule programu Spolu. Koalice mimo jiné píše o rozvoji OZE, které chce kombinovat s využitím jádra, ochraně vody a půdy, omezení produkce odpadu a využití odpadu, který vznikne, jako zdroje energie či stavebního materiálu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.10.2021 06:27
Vypadá to zajímavě, ale nechvalme den před večerem.
Odpovědět
JS

Jiří S

20.10.2021 11:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
Přesně tak. Jsem doslova šokován, že zrovna ODS a Piráti se shodli na zemědělství, kdyť zastávají naprosto odlišné názory.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

20.10.2021 14:08 Reaguje na Jiří S
Brzděte, zatím stále trvají na dofinancování nového Programu rozvoje venkova na úrovni 35%, což by znamenalo, že zrovna na investice v něm téměř žádné peníze nebudou. Zatím bych nejásala.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.10.2021 07:08
Konečně změna!
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

20.10.2021 14:09 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Obchod je hotový, až když je zaplaceno - změna nastane, až když jsou viditelné výsledky. Zatím jde o předvolební sliby a ty bere každý soudný občan s velmi velkou rezervou.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.10.2021 16:52
Zatím jen bláboly, nic konkrétního.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist