Mezi zemědělci roste zájem o stimulanty z mořských řas, zlepšují kvalitu půdy
"Známý produkt Amofos se aplikuje v dávkách 100 až 200 kilogramů na hektar. My jsme schopni Amofos stoprocentně nahradit aplikací našich produktů, půdních biostimulantů. Je to testováno ve výzkumných projektech i v zemědělských podnicích, kde dosahují zvýšení výnosu o deset až 20 procent. Máme zhruba 80 procent opakovaných nákupů. To znamená, že podniky to kupují dlouhodobě, opakovaně každý rok," řekl Václavík.
Co se týká takzvaných PK živin, dovede firma stoprocentně nahradit průmyslová hnojiva. Při stejném dopadu na půdní vlastnosti pak může zemědělec díky firemním produktům snížit dávky mletých vápenců na 20 procent, jak řekl Václavík. Řasy kladně ovlivňují obnovu mikrobiologických procesů v půdě. "Nově máme produkt, který v kapalné podobě v dávce deset litrů na hektar je schopen nahradit granulát, který se používá v dávce 150 až 200 kilogramů na hektar. Dá se aplikovat v meziporostním období, před setím, po sklizni, celoročně," řekl Václavík.
Firma si měří dopady na hospodaření u svých referenčních zemědělských podniků. Snaží se také vyčíslit, kolik přinese farmě v hrubém zisku jedna koruna vložená do této technologie. "Na poli jsou to většinou dvě koruny, v živočišné výrobě tři i čtyři koruny," řekl Václavík.
Olmix Group vyrábí ve Francii i v Holandsku. Nabízí také přírodní doplňky pro zlepšení zdravotního stavu zvířat, čímž klesá spotřeba léčiv a zvyšuje se kvalita masa, uvádí firma. Skupina má zastoupení ve více než 100 zemích včetně Asie, Afriky či Jižní Ameriky. V Africe je hlavní program produkce píce pro holštýnské krávy v Keni nebo Nigérii, řekl Václavík. V Evropě skupina od roku 2012 stále roste. V ČR, na Slovensku a Maďarsku měla loni obrat přes pět milionů eur (asi 120 milionů Kč), uvedl Václavík.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
pavel peregrin
30.8.2023 12:43Biostimulanty pouze zpřístupňují tyto makroprvky z půdy,ale rozhodně ji o ně neobohacují.To dovede pouze a jen hnojení.
S trochou nadsázky se dá říci, že v případě, kdy se do půdy nedodává P, K, Ca, biostimulanty "kořistí" tyto prvky z půdy. Samozřejmě, že výnos stoupne, ale ve velké většině v rozmezí 5-10%, o 20% lze dost pochybovat.
Ostatně, to samé umí obyčejné vápnění, které uvolňuje a mineralizuje.
Ale staré selské pořekadlo také říká- Vápnění obohacuje otce, ale ochuzuje syna.
J. Kloutvorová
30.8.2023 14:52 Reaguje na pavel peregrinpepa knotek
30.8.2023 14:44orb slavík
30.8.2023 16:48Příklad z mého okolí- Možná 20 hektarové pole mírně nakloněné, v úžlabí rybník. Při každém větším dešti ornice zaplní příkopy u cesty a bláto teče po asfaltu. Před dvěma lety pronajimatel rybníku nechal rybník vyčistit , dostal na to dotaci. Loni po velké průtrži mu bláto nebo chcete -li ornice zaplnila rybník a ten je ve stavu jako byl před vyčistěním. Pronajimatel se obrátil na zemědělce a ten mu prý řekl, že ho to nezajímá, že hospodaří v souladu se zákonem. U tohoto rozhovoru jsem nebyl, nicméně rybník je zase mělká louže. Podívejte se po dešti do řek, je to tekoucí kakao, tak si myslím, že hodně podnikatelů v zemědělství se ke svým polím staví obdobně.
pavel peregrin
31.8.2023 06:56 Reaguje na orb slavíkCo se týká toho pole nad rybníkem, samozřejmě, že na takto položeném pozemku není vhodné pěstovat širokořádkové plodiny a pokud se jedná o ojedinělý případ, tak v rámci zdravého rozumu lze jistě pro takovéto jediné pole nalézt přiměřený osevní postup, v tom s vámi určitě souhlasím.
Katka Pazderů
30.8.2023 18:24Jaroslav Moudřík
31.8.2023 09:36Konkrétně používání biouhlu bylo ještě po válce v učebních osnovách vinařských škol.
Potom začala chemie.
Dnes se vracíme zpátky ke kořenům!
Také už dnes umím vyrobit biostimulant! Akorát ho nemusím vozit přes půlku Evropy a snižuju množství Bio odpadu který by byl jinak zaskladkovany a snižuju množství dešťové vody, která by jinak odtekla do moře. A navíc nemusím dávat 10 litrů/ha, ale stačí jen 2 - 4 litry/ha podle plodiny na kterou Žížalicu použiju.
O co se jedná?
Žížalica - koncentrovaný extrakt z vermikompostu a biouhlu. Všechny vstupy bio hmoty jsou jen a jen z tuzemských zdrojů. Normálně by skončily na skládce.
Vlastně jen to základní je ze zahraničí! Jsou to Kaliformské žížaly.