https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstva-chteji-umoznit-postavit-ve-vinicich-a-sadech-fotovoltaicke-panely
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstva chtějí umožnit postavit ve vinicích a sadech fotovoltaické panely

18.5.2022 07:40 | PRAHA (ČTK)
Experimentální instalace agrivoltaiky, ilustrační snímek.
Experimentální instalace agrivoltaiky, ilustrační snímek.
Foto | Jan Weger / VÚKOZ, v.v.i.
Zemědělci by mohli mít možnost postavit ve vinicích, chmelnicích a sadech fotovoltaické panely. Umožnit by jim to měla novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Pracuje na ní ministerstvo životního prostředí (MŽP), které o tom informovalo v tiskové zprávě po včerejší poradě MŽP a ministerstva zemědělství.
 
Podpora tzv. agrovoltaiky je podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) a ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) příležitostí ke zvyšování příjmů českých zemědělců a k posílení energetické soběstačnosti ČR. "Agrovoltaiku považujeme za jeden z obnovitelných zdrojů energie, její místo z pohledu ochrany naší nejcennější půdy si v zemědělství umíme teď představit nad trvalými kulturami - na chmelnicích, ovocných sadech či vinicích," uvedla Hubáčková.

Přečtěte si také |
Foto:  Jan Weger / VÚKOZ, v.v.i. Co je to agrovoltaika?

Aby mohly být fotovoltaické panely umístěny na půdu patřící do zemědělského půdního fondu, musí splnit podmínky ochrany půdy definované zákonem. Proto ministerstvo pracuje na novele, doplnila Hubáčková.

Podle Nekuly se také hledá cesta, aby projekty na instalaci panelů ve vybraných případech mohly být osvobozené od placení odvodů. To by zemědělcům zlevnilo náklady na celkovou investici, uvedl.

MŽP doplnilo, že na poradě obou ministerstev se diskutovalo i o přípravách zřízení dvou nových národních parků, a to Národního parku Křivoklátsko a Národního parku Soutok na Moravě a Dyji. Úřad dodal, že celý proces vyžaduje součinnost se Státním podnikem Lesy ČR.

MŽP navrhuje, aby se národním parkem stalo nejcennějších 102 kilometrů čtverečních Křivoklátska, což představuje 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Hranice by se měla co nejvíc vyhýbat zastavěnému území sídel nebo větším zemědělským plochám. Nesouhlas se záměrem vyjádřily mimo jiné místní obce či Lesnicko-dřevařská komora ČR a Agrární komora ČR.

Soutok se rozprostírá na více než 4000 hektarech a před 15 lety stát neuspěl kvůli odporu obcí se snahou zřídit zde chráněnou krajinnou oblast. Současná vláda se rozhodla pro národní park.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

18.5.2022 18:54
No, fotovoltaika ve vinicích je poněkud aktivisticky nadšený pokus. Naše vinice jsou už samy o sobě na severní hranici běžné produkce vinných hroznů. Vinaři už dnes u většiny odrůd i bez fotovoltaických panelů musí provádět řez omezující plodnost, aby menší počet vinných hroznů na keřích dosáhl dostatečně kvalitního vyzrání hroznů potřebné na výrobu kvalitního vína. Přidáním fotovoltaických panelů, které zhorší osvícení vinných keřů sluncem, budou muset vinaři výnos hroznů ještě snížit.
Na chmelnici to bude taky problém, fotovoltaické panely musí být umístěny nad konstrukcí chmelnice nad rostliny, to je ve výši nad 8 metrů. Pokud se umístí níž, budou panely od cca konce května po cca začátek září zastíněny chmelem, nebudou produkovat a od chmelu budou znečištěné a často ve vlhku. Taky by se zřejmě musel vyvinout nový systém vedení a sklízení chmele, současný, kdy se chmel zavěšuje na ocelové dráty a trhá automatickým trhačem by v takovém případě mohl panely při sklizni poškodit.
U ovocných sadů bude třeba FV panely umísťovat citlivě, protože by jinak ovoce nemělo dostatek slunce a bylo by nekvalitní.
Naopak nebude problém u některých druhů zeleniny a drobného ovoce, které mohou kvalitně produkovat i v polosvícení sluncem.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

18.5.2022 19:10
V ovocných sadech by to neměl být problém, protože ochrana proti kroupám se v nových sadech používá zcela běžně. Tedy i rozevírací panely by mohly fungovat. Akorát se můžeme obávat, zda nakonec finanční přínos z fotovoltaiky nebude preferován před výnosem jablek.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.5.2022 20:23
Čím větší oslovina ,tím vyšší dotace . Tahle doba skutečně není normální.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

18.5.2022 20:44
To by mě zajímalo, kdo a proč chce zase cpát panely nad půdu. Jo aha dotační dojárna. Co je na tom přírodního cpát desky s vysokým albedem nad půdu a tahat všude kabeláž. Chápu ještě na střechách a nad parkovišti a halami.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.5.2022 09:21
Tak už si objednávám dřevěný spacák, abych se nemusel v budoucnu koukat
na malebné vinice a sady zastíněné fotovoltaikou jako hlavním zdrojem
příjmů vinařů a sadařů. Ve stínu panelů dozraje co? Myslím, že čínská
fotovoltaická lobby má dlouhé pazoury, když zblbla nejen "komise" v EU,
ale už i MŽP u nás. Má někdo ponětí jak vysoké a drahé budou muset ty
ocelové konstrukce a kolik betonu sežerou patky konstrukcí? A ta ocel
bude odkud? Taky z Číny a cement na beton vypálíme pomocí čeho a z čeho?
Nakopat pozadí je málo, ale nemíním si žrát nervy a jdu na ryby, než
někoho napadne pokrýt hladinu štěrkovny plovoucí fotovoltaikou.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist