https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstva-zemedelci-ziskaji-vic-moznosti-pro-splneni-neprodukcnich-ploch
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstva: Zemědělci získají víc možností pro splnění neprodukčních ploch

27.9.2024 18:15 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zemědělci budou mít nově více možností, jak vyčlenit ze zemědělské půdy pět procent neprodukčních ploch pro získání takzvané ekoplatby. Nově bude možné využít například úhory, nektarodárné biopásy, dusík vázající plodiny, ale také krajinné prvky. Ve společné tiskové zprávě o tom informovala ministerstva zemědělství (MZe) a životního prostředí (MŽP). Změny musí schválit Evropská komise.
 
"Zemědělci si hospodaření namodelují z různých opatření tak, aby splnili podmínku vyčlenění části ploch jako neprodukčních,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Opatření bude zároveň podle Výborného výrazným ekologickým přínosem pro krajinu a její biodiverzitu.

Nově bude například možné do neprodukčních ploch započítat i stávající nebo nově budované krajinné prvky, tedy meze, terasy, travnaté údolnice, skupiny dřevin, stromořadí, solitérní dřeviny, příkopy, mokřady a skalky. MŽP už dříve uvedlo, že krajinné prvky podpoří z dotačních titulů, ve kterých má připraveno 500 milionů korun. "Žádosti o finanční podporu začneme přijímat pravděpodobně na přelomu listopadu a prosince,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). MZe zároveň v příštím roce spustí i novou ekoplatbu na údržbu krajinných prvků.

Úřad mimo jiné připravuje změnu zákresu krajinných prvků, jejímž cílem je zohlednit takzvané vnější krajinné prvky, na které podle dosavadních postupů nebylo možné poskytnout platbu, protože nebyly součástí dílu půdního bloku. MZe také upraví pravidla takzvané celofaremní ekoplatby, která zohlední budování nových krajinných prvků a podpoří i údržbu.

Nová pravidla dále umožní využívat pásové střídání plodin, které pomáhá v boji proti erozi půdy. "Současně pomůže pásové střídání plodin i s plněním takzvaných DZES 5, tedy podmínek protierozní ochrany půdy. Zemědělec ale také bude moci třeba rozdělit silně erozně ohrožený půdní blok mezí, čímž jednak docílí splnění nových protierozních pravidel, současně si ale tuto mez může započítat i do plnění podmínek neprodukčních ploch,“ dodal ministr Výborný.

Veškeré změny pravidel, na kterých se ministerstva dohodla, jsou součástí úpravy Strategického plánu Společné zemědělské politiky. Ministerstvo zemědělství modifikaci odeslalo Evropské komisi, která ji bude muset schválit. Následně bude nutné opatření převést do nařízení vlády a systému Státního zemědělského intervenčního fondu. Zemědělce s novými pravidly ministerstvo seznámí na připravovaných školeních a seminářích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

27.9.2024 21:43
A jak to budou mít s daněmi, za ty plochy, co ?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.9.2024 07:53 Reaguje na smějící se bestie
A daně máš zaplacené?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.9.2024 08:30 Reaguje na Slavomil Vinkler
I na příští rok !
Odpovědět
PB

Petr Blažek

28.9.2024 08:51
Správný evropský socializmus. Nejdříve nám loni zdvojnásobily daně z pozemků a teď na to dostaneme dotaci.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

28.9.2024 08:57
Hlavně, že nám slibují, že ubyde byrokracie.
Za prvé je to další každoroční změna v systému, kdy se znovu a znovu musíme učit nová pravidla. A za druhé budeme muset administrativně dokládat každý trs křoví, abychom dostály pravidlům dotací. Představte si to na průměrné České rodinné farmě (která produkuje potraviny) od 500 do 1000ha.
Odpovědět

Petr Šrámek

2.10.2024 18:11
A co takhle text nájemní smlouvy a názor vlastníka půdy? zajímá to někoho? Vesměs jsou proti a mrvit svoje pozemky si nechtějí nechat líbit, dokonce je to důvod výpovědi. Chápe stát že zachází do práv 3. osoby nikdo žádné ležení ladem a další prasárny nechce trpět. Jsme právní stát????
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist