https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstvo-planovana-trat-nezasahuje-ani-do-ochranneho-vodniho-pasma-vrchlice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo: Plánovaná trať nezasahuje ani do ochranného vodního pásma Vrchlice

15.4.2021 00:49 | PRAHA (ČTK)
Vlaky na vysokorychlostní železnici v Česku by podle odhadů mohlo v budoucnu využívat přes 130 000 cestujících denně. Stát si od vysokorychlostních tratí slibuje především výrazné zkrácení jízdní doby.
Vlaky na vysokorychlostní železnici v Česku by podle odhadů mohlo v budoucnu využívat přes 130 000 cestujících denně. Stát si od vysokorychlostních tratí slibuje především výrazné zkrácení jízdní doby.
Foto | chaim zvi / Flickr
Plánovaná severní varianta vysokorychlostní tratě mezi Prahou a Brnem vede pět kilometrů od vodního díla Vrchlice, nezasahuje tedy ani do ochranného pásma tohoto zdroje vody, sdělil ČTK mluvčí ministerstva dopravy (MD) František Jemelka. Reagoval tak na vyjádření předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy, který v úterý na tiskové konferenci uvedl, že výstavba koridoru má zabrat přes 3300 hektarů úrodné půdy a hrozí i to, že koridor ovlivní hydrologickou bilanci povodí řeky Vrchlice, které je zdrojem pitné vody pro 60 000 obyvatel Kutnohorska. Podle Jemelky se stát bude snažit se zemědělci více komunikovat, což však v poslední době bylo obtížné kvůli koronaviru.
 

"Obavy zástupců zemědělců nebereme na lehkou váhu a jsme si vědomí toho, že výsledná trasa tolik očekávané vysokorychlostní železnice bude dobrým kompromisem různých, často protichůdných, zájmů či názorů," sdělil Jemelka. Podle něj ale stát rychlé přeshraniční spojení po železnici potřebuje, navíc na to pamatují územní rezervy státu. O výstavbě chce proto také jednat Agrární komora ČR.

Trať zasáhne pozemky několika stovek zemědělců, mimo jiné i společnost PIAS Suchdol, která by měla ztratit 100 hektarů pozemků. "Hovoří se o výstavbě vysokorychlostní trati, ale nás jako vlastníka dosud nikdo nekontaktoval a na našich pozemcích se již pohybují geodeti," řekl v úterý na tiskové konferenci zemědělského svazu vedoucí rostlinné výroby firmy Jan Mikulka.

Podle ministerstva dopravy ale drží v těchto místech rezervu pro výstavbu již několik let, nyní ji chce posouvat vpřed. Mělo by jít o dokončení studie proveditelnosti, zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí, součástí rozhodování bude i vyhodnocení vlivů na životní prostředí (EIA).

Podle Mikulky plánovaná stavba zničí až 15 milionů tun ornice a Česko přijde o možnost, aby kolem tří milionů metrů krychlových vody bylo ročně vsakováno a zadržováno v přírodě. Centimetr ornice se pak vytváří zhruba 100 let, upozornil. Ministerstvo dopravy chce problém s ornicí vyřešit zohledněním v ceně výkupu pozemků.

Mluvčí Jemelka dodal, že při každé nové stavbě vysokorychlostní železnice bude vždycky dotčená nějaká zemědělská půda či les, nějaká vodoteč, zástavba nebo obecně soukromý majetek. Správa železnic ale podle něj předpokládá, že bude komunikovat intenzivněji.

Vlaky na vysokorychlostní železnici v Česku by podle odhadů mohlo v budoucnu využívat přes 130 000 cestujících denně. Stát si od vysokorychlostních tratí slibuje především výrazné zkrácení jízdní doby. Rychlost jednotlivých úseků bude různá, některé by měly být nastaveny až na 320 km/h. Například cesta mezi Prahou a Brnem by tak měla místo současných asi 2,5 hodiny trvat kolem jedné hodiny. Podobně by měla zrychlit i cesta mezi Brnem a Ostravou, rychlejší cestu například do Prahy rychlodráhy zajistí i z Pardubic, Hradce Králové a Ústí nad Labem. Tratě navíc budou mít mezinárodní přesah, přes Česko by měly projíždět i rychlovlaky z Německa, Polska nebo Rakouska.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

15.4.2021 05:46
Řešíme to na výboru kraje skoro každý týden. Zábor ZPF. Zaslouží si, či nezaslouží tato stavba, silnice, koridor, abychom tu půdu trvale zabrali?
Jenže VRT opravdu potřebujeme. Jiná věc je, jestli musíme jet tu trasu po orné půdě, jestli není možné naopak postavit celou trať nad zemí na estakádě, vždyť by to možná nebylo ani tak drahé, nicméně touto variantou, která je mimo představy projektantů, se nikdo nezabývá. Když se podíváte do Německa, uvidíte v některých úsecích VRT vysoko ve svahu kopce, protíná kopce, překonává řeky a údolí. Často vůbec nekopíruje terén, ale jede prostě jako přímka krajinou, jednou podepřená, jinde zahloubená. Cílem VRT je totiž hlavně rychlost. Takže žádné zatáčky, je potřeba jí prostě narýsovat podle pravítka a postavit, jako nejkratší spojnici mezi městy.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist