https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstvo-zemedelstvi-by-podle-senatni-komise-melo-omezit-lov-lani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo zemědělství by podle senátní komise mělo omezit lov laní

10.8.2022 11:10 | PRAHA (ČTK)
Ministerstvo před třemi lety, kdy v jeho čele stál Miroslav Toman (ČSSD), umožnilo podle Chaloupka odstřel laní a daněl do dvou let věku celoročně. Důvodem byla snaha o regulaci přemnožené zvěře. Senátor to však označil za "neetické, barbarské a nelidské".
Ministerstvo před třemi lety, kdy v jeho čele stál Miroslav Toman (ČSSD), umožnilo podle Chaloupka odstřel laní a daněl do dvou let věku celoročně. Důvodem byla snaha o regulaci přemnožené zvěře. Senátor to však označil za "neetické, barbarské a nelidské".
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo zemědělství by podle senátní komise pro rozvoj venkova mělo omezit dobu lovu spárkaté zvěře, hlavně mláďat a samic daňků a jelenů. Komise o to požádala ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL), oznámil její předseda Jiří Vosecký (SLK). Podnět ke změně vyhlášky dal Václav Chaloupek z klubu Starostů.
 

Ministerstvo před třemi lety, kdy v jeho čele stál Miroslav Toman (ČSSD), umožnilo podle Chaloupka odstřel laní a daněl do dvou let věku celoročně. Důvodem byla snaha o regulaci přemnožené zvěře. Senátor to však označil za "neetické, barbarské a nelidské". Komise na jeho popud doporučila omezit dobu lovu u kolouchů a daňčat od 1. září do 31. května a u laní a daněl od 1. září do 15. února. Vyjádření ministerstva zemědělství ČTK shání.

Omezení je podle Chaloupka kompromisem a bude respektovat to, že "samičí zvěř a mláďata potřebují svou ochranu". Senátor uvedl, že nezpochybňuje fakt, že stavy spárkaté zvěře jsou příliš vysoké, což má negativní vliv na obnovu lesů po kůrovcové kalamitě. Vyhláška z roku 2019 umožňuje lovit laně, daněly, srny a mufloní samice i nejvyšším stavu březosti i v době kladení mláďat.

Chaloupek se podle svých slov o nápravu pokoušel jak u bývalého ministra, tak i u jeho nástupce. Vosecký uvedl, že je třeba motivovat myslivce k tomu, aby se jejich terčem stala samčí zvěř. "Jsme jediný stát v Evropě, který povolil střílet březí laně, srnčata a daněly," dodal Vosecký.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

10.8.2022 12:55
Hlava mi to nebere. Vrátil bych se k původní platné předloze platné
před lety. Zatím to jsou hurá akce na základě politické objednávky. Žádná systematičnost.
Odpovědět
DA

DAG

10.8.2022 13:27 Reaguje na Michal Ukropec
U politiků systematičnost nehledejte. Nicméně si myslím, že návrh je rozumný kompromis.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

10.8.2022 16:39 Reaguje na DAG
Ale senátor Václav Chaloupek byl dlouhá desetiletí myslivcem než se rozhodl pro ekologistickou politiku. Mohl by o tom něco vědět.
Odpovědět
Pe

Pepa

10.8.2022 14:13
Odpovědět
Pe

Pepa

10.8.2022 14:15
no konečně, už nebudeme černou ovcí Evropy!
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

10.8.2022 15:52
To dostali do vyhlášky, bouchalové je třeba se vrátit zpět. Proč by měla mít dobu hájení straka, vrána, kuna atd. a srna, daněla, muflonka, laň ne?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.8.2022 18:37 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Zvěř jelení, srnčí, černá i mufloni jsou de facto buď gravidní nebo vodí mladé celý rok, takže z toho pohledu nelze stanovit "humánní" dobu lovu holé zvěře na žádné období roku.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

10.8.2022 18:58 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nesouhlasím. Nemám problém ulovit srnu (nebo jinou samičí zvěř) po laktaci v období utajené březosti... (plod se téměř nevyvíjí) září-prosinec.
Koncem února je to prasárna. Lovit veškerou spárkatou nočkama je to samé. Srnče v březnu to je také pochutina. Dříve se držel masopust do velikonoc... Jedny s prvních zákonů ve formě tabu přijala lidská společnost právě primitivní "doby lovu".
Toto jsou argumenty bouchalů a masařu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.8.2022 21:13 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Ale já nejsem myslivec, nic nelovím. Jen píšu biologický fakt.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

11.8.2022 08:29 Reaguje na Slavomil Vinkler
Srna v září už nemá mléko a srnčata jsou už vyspělá (normální myslivec uloví slabé srnče i se srnou) ... Plod se začíná vyvíjet po vánocích. Až bude vyvrhovat poražené kusy ze silnic bude v tom mít jasno. Proč dávat bochalům a masařům další prostor.
Je čas na lov a čas na klid. To nestačí celoroční aktivity člověka v přírodě ... lítaní se psy po večerech v lesích, crosky, čtyřkolky atd.
Odpovědět
Anyr

Anyr

10.8.2022 23:24 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Lov je primitivní stále. :) Extra v době, kdy jsou nepopiratelná fakta, že veganská strava nejen lidskému tělu stačí, ale je i prospěšnější pro tělo a ekologii než cokoliv živočišného.
Ale to jen tak trocha benzínu do diskuze děcka. :* Vím, že na tohle není svět zralý - a Češi jsou navíc daleko, předaleko za světem. :)
Odpovědět
VP

Vít Pátek

15.8.2022 01:53
Diletanti z Ekolistu dokážou zpatlat i převzatou zprávu od ČTK. Když už text po ctrl/c ctrl/v moudře nechali být, tak ho "alespoň", ač komentuje návrh změny vztahující se ke kolouchům, daňčatům, laním a danělám, doplnili o fotografii srny. Inu, "znalci přírody"...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist