https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstvo-zemedelstvi-nema-dost-penez-na-stavby-vodovodu-chce-2-5-mld.navic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na stavby vodovodů, chce 2,5 miliardy navíc

23.3.2023 00:54 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na vodní hospodářství, chce proto od ministerstva financí navýšit rozpočet pro letošní rok o 2,5 miliardy korun. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) to řekl novinářům. Podle něj kvůli nedostatku peněz v rozpočtu mnoho obcí čeká na dotaci na stavby vodovodů.
 
Nekula řekl, že tři miliardy v rozpočtu jsou určené vedle staveb vodovodů také na čistírny, propojování vodárenských soustav nebo protipovodňová opatření. "Ideální stav by byl, kdybychom dosáhli navýšení pro letošní rok o 2,5 miliardy Kč," řekl. Doplnil, že kvůli tomu jedná s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) a chce, aby se Stanjura jasně vyjádřil, zda se peníze najdou a v jakém rozsahu. "Podle toho budeme jednotlivé projekty posouvat," uvedl Nekula.

Poznamenal, že loni ministerstvo získalo navíc 900 milionů Kč, ale až na začátku prosince, obce tak do poslední chvíle nevěděly, zda peníze dostanou. Nekula nechce, aby se podobná situace opakovala i letos. Proto chce, aby se ministerstvo financí vyjádřilo do měsíce, aby bylo jasno, jaké projekty lze letos financovat.

Na dotaci od ministerstva zemědělství na stavbu vodovodních přivaděčů čekají třeba Úvaly v okrese Praha-východ. Starostka Markéta Rydvalová (Otevřené Úvaly) uvedla, že je to pro obec velký problém, protože má uzavřenou smlouvu se zhotovitelem a stále posouvá termín výstavby. Stavba má vyjít na 100 milionů Kč. Svazek obcí Úvalsko chce získat sedmdesátiprocentní dotaci. Loni uvedl, že přivaděč zahrnuje obchvat Jiren, propojení na Horoušany, Horoušánky a jeho trasa končí v severní části Úval a má umožnit napojení na pitnou vodu stovkám domácností. Úvaly leží v takzvaném prstenci kolem Prahy, kde rychle přibývá lidí. Jen v Úvalech za posledních deset let přibylo zhruba 1000 lidí.

Rydvalová pro ČTK uvedla, že obec uzavřela smlouvu s dodavatelem loni v srpnu a již několikrát musela odložit termín předání staveniště, protože rozhodnutí o dotaci je navázané na zasedání meziresortní komise, která se ještě nesešla. Upozornila na to, že odložení projektu s sebou nese vícenáklady a investice je pro město nutná.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

23.3.2023 05:55
Tak vodovody má nyní na starosti ministerstvo zemědělství ?
Pod které ministerstvo spadaly, když se prodávali zahraničním zájemcům !
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist