Ministrem životního prostředí by měl být odborník. Nebo politik, obklopený odborníky. Odpovědi Přísahy na předvolební anketu Ekolistu
Odpověď SPD: Betonu se nenajíme, ani když jej budeme zapíjet řepkovým olejem
Odpověď koalice Pirátů a Starostů: Odčinit škody, které byly v ČIŽP napáchány během vlády ANO, nebude jednoduché
Odpověď Přísahy: Ministrem životního prostředí by měl být odborník. Nebo politik, obklopený odborníky
Odpověď SPOLU: Nový blok v Dukovanech ano, ale bez Ruska a Číny. A obnovitelné zdroje k tomu
Odpověď Strany Zelených: Ukončíme spalování uhlí nejpozději do roku 2030. Jádro necháme dožít, nové bloky stavět nechceme
Odpověď hnutí ANO 2011: Investujeme stovky miliard korun do přeměny české ekonomiky na nízkoemisní
Znehodnocování a poškozování těchto zdrojů musí podléhat tvrdým trestům (kauza Bečva). Prošetříme a ze zjištění navrhneme opatření, která budou platit všeobecně.
Jste spokojeni s prací České inspekce životního prostředí? Jak hodnotíte práci Erika Geusse coby ředitele inspekce?
S prací ČIŽP jsme celkem spokojení.
Dosavadní vláda dala do pohybu výstavbu kanálu Dunaj – Odra – Labe. Jaký je váš postoj k této stavbě?
Předpokládané vodní dílo je nereálné, ať po stránce vlastnického vypořádání, tak i po teoretickém možném přínosu. Zároveň není jistá součinnost s okolními státy. Nebudeme v něm pokračovat.
Jste pro splavnění jen Labe a/nebo jen Odry?
Pokud jde o dokončení vodních cest, které jsou nedokončené, tak podporujeme jejich dokončení, avšak v souladu s ochranou přírody a krajiny.
Přírodovědci i majitelé lesů roky upozorňují, že přemnožená zvěř působí v lesích miliardové škody. Jak chcete tento problém řešit?
Je třeba jednat a definovat únosné stavy zvěře, ty pak vymáhat.
Letos padly pod stůl dvě poslední novely mysliveckého zákona. Budete iniciovat novelizaci tohoto zákona? Jaké úpravy v něm chcete prosadit?
Otevřeme odbornou diskuzi na tato témata, tak aby byly zastoupeny zájmy jak myslivecké, tak lesnické či zemědělské veřejnosti. Samozřejmostí je i chránit zájmy vlastníků pozemků.
Co uděláte se záměrem na výstavbu nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany?
Podporujeme rozšíření zastoupení jaderné energie v palivovém mixu výroby elektřiny v ČR, takže budeme podporovat i co nejrychlejší pokračování na přípravě nových bloků jaderné elektrárny Dukovany.
Kam by měla podle vás směřovat česká energetika?
K postupnému útlumu využívání uhlí a k rozšíření zastoupení jaderné energie a obnovitelných zdrojů.
Kam by podle vás měla směřovat česká zemědělská politika?
Česká zemědělská politika by měla cílit na posílení vlastní produkce potravin, trvale udržitelného hospodaření na půdě a se zdroji vody a cílit dotační politiku na tato témata. Podobně by měla být i v souladu v rámci vlastnicko-uživatelských vztahů na ZPF.
Seznámili jste se závěry poslední zprávy IPCC? Pokud ano, promítnete tuto znalost do reálných politických kroků? Jakých?
Ano, budeme podporovat hospodaření na půdě, které bude dodržovat bilanci organické hmoty v půdě, s vazbou na sekvestraci uhlíku. Podobně i v lesnickém sektoru. Další opatření souvisí s adaptaci české ekonomiky na tato témata.
Máte nějaké konkrétní představy o tom, jak posílit odolnost České republiky vůči projevům změny klimatu?
Snažit se obnovit krajinnou strukturu, velikosti půdních bloků, obnova větrolamů, remízků. Postupná změna druhové skladby lesů. Postupně změnit přístup k melioracím půd (od podpory úsporných závlah, až po regulaci odvodnění). Změnit kompletně přístup k půdě a obnově infiltračních a retenčních charakteristik, snížit erozi půdy. Jedná se o celý komplex opatření, která se dotýkají i samospráv a průmyslu (od akumulace vody, využívání šedých vod atd.)
Máte nějaké konkrétní představy, jak by Česká republika mohla zmírnit svůj příspěvek ke klimatické změně?
Svým vlastním přístupem a motivací veřejnosti, kdy je třeba začít sám u sebe, nikoliv jen poukazováním, ať to dělá ten druhý či jen stát.
Měly by se v České republice stavět další přehrady či nádrže? Pokud ano, kde?
Pokud bude třeba akumulovat pitnou vodu pro občany či průmysl, tak je to nezbytné. Podobně i jako součást opatření proti suchu a povodním, ale nemůže to být, jak je někdy veřejnosti předkládáno, jako jediné řešení. Je třeba mít funkční krajinu, kde se dá využít všech aspektů, které dohromady tvoří jeden funkční celek.
Kdo by podle vás měl být budoucím ministrem/ministryní životního prostředí? A proč?
Odborník, či politik, obklopený odborníky.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Majka Kletečková
9.9.2021 14:12Jan Knap
9.9.2021 18:14 Reaguje na Majka KletečkováJakub Graňák
10.9.2021 08:59 Reaguje na Jan KnapPavel Hanzl
12.9.2021 23:02 Reaguje na Jan KnapKdyby se, nedejbože! Křivá Přísaha dostala do parlamentu, bude dělat POUZE to, co jí nařídí její majitel.