Ministři zahraničí Francie a Británie jednali o energiích i klimatu
Obě země chtějí spolupracovat na zajištění dodávek energie a urychlení přechodu na čistou energii se zaměřením na větrné elektrárny na moři. Paříž a Londýn chtějí spolupracovat také v jaderné energetice a v Paříži dnes podle prohlášení dosáhly pokroku v jednání o investici do výstavby jaderné elektrárny Sizewell C v hrabství Suffolk na východě Anglie.
Elektrárna má zajišťovat až sedm procent celkové spotřeby elektřiny v Británii, kritici však tvrdí, že bude drahá a její výstavba potrvá roky. Britská vláda se tento týden projekt z úsporných důvodů rozhodla přezkoumat.
"Je nutné naléhavě řešit všechny formy nelegální migrace, včetně vstupů na malých člunech, a řešit jejich základní příčiny," uvedli ministři v prohlášení. O dalším postupu vůči migrantům dnes podle agentury AFP na klimatické konferenci COP27 v Egyptě jednali i britský premiér Rishi Sunak a francouzský prezident Emmanuel Macron.
Nedávný nástup Sunaka do čela vlády přinesl zlepšení vztahů s Francií, píše AFP. Po letech hádek za působení Borise Johnsona a krátce i Liz Trussové se Sunakem přichází doba důležitých dohod, o kterých píší i ministři v dnešním prohlášení, poznamenala agentura.
Vedle odhodlání pokračovat v politické, vojenské, humanitární a hospodářské pomoci Ukrajině chtějí obě země "bojovat proti beztrestnosti" Ruska za napadení sousední země. Francie a Británie chtějí také zvýšit tlak na Čínu, aby plnila své povinnosti stálého člena rady bezpečnosti OSN při odsouzení ruské agrese.
Cleverly a Colonnaová v prohlášení odsoudili "násilné potlačování zákonných pokojných protestů íránským režimem a íránskou podporu nezákonné války Ruska na Ukrajině, mimo jiné prostřednictvím bezpilotních letounů používaných k nevybíravým útokům na civilisty a civilní infrastrukturu." Odsoudili rovněž destabilizační aktivity Íránu na Blízkém východě.
reklama