https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mokrad-na-kraji-lyse-n.labem-vybuduje-kraj-kvuli-stavbe-obchvatu-na-novem-miste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mokřad na kraji Lysé nad Labem vybuduje kraj kvůli stavbě obchvatu na novém místě

4.12.2023 01:23 | LYSÁ NAD LABEM (ČTK)
Mokřad Žabák.
Mokřad Žabák.
Lysá nad Labem na Nymbursku a Středočeský kraj se dohodly na společném postupu při stavbě obchvatu města. Mokřad, přes jehož území má obchvat vést, zanikne, kraj ale nechá vybudovat nový biotop v blízkosti původního. Hejtmanství rovněž připraví stavbu podchodu nebo lávky přes Poděbradovu ulici. Obchvat, který má odlehčit automobilové dopravě v centru města, by se mohl začít stavět v roce 2025 nebo 2026, řekl starosta Lysé nad Labem Karel Marek (Lysá nás spojuje).
 

"Obchvat bude získávat stavební povolení na celek, bude se to realizovat naráz, ale zároveň se ta dvě kritická místa budou řešit jako samostatné stavební objekty," řekl Marek. Stavba obchvatu by podle něj mohla získat stavební povolení v příštím roce, s dalšími projekty se pak zřejmě spojí do jednoho výběrového řízení.

Obchvat má vést jádrem mokřadu, krajská správa a údržba silnic se proto zavázala vybudovat nový biotop, do kterého se přesunou chráněné druhy, uvedl Marek. "Domluvili jsme se, že společně vybereme projektanta a připravíme projekt, jako město do toho dáváme ještě další dvě opatření, která budeme financovat. Jednak chceme zlepšit protipovodňová opatření města a zároveň zpřístupnit zónu pro lidi," řekl Marek. Počítá se tak například s vybudováním lávek a pozorovatelen. Kraj a město nyní připravují smlouvu o spolupráci.

Krajští radní v polovině listopadu schválili projektový záměr na cyklolávku nebo podjezd budoucího obchvatu přes Poděbradovu ulici. Předpokládané náklady jsou 19,5 milionu korun. Náklady na přesun mokřadu zatím známy nejsou. "Krajská správa a údržba vysoutěží zhotovitele a mokřad z místa, kde má stát obchvat, částečně přesuneme. Samozřejmě po dohodě s městem a podle smlouvy o spolupráci o této věci," řekl ČTK krajský radní pro silniční dopravu Karel Bendl.

Území známé jako mokřad Žabák s výměrou 88 000 metrů čtverečních je na východním okraji města. Vedle vodohospodářského významu má i biologickou hodnotu, sídlí v něm řada vzácných druhů živočichů a rostlin.

S přípravou stavby obchvatu začaly město a kraj v roce 2002. Ke konci listopadu zbývá vykoupit podle Marka pozemky od posledního majitele.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

4.12.2023 09:28
A co podchody a zábrany pro žáby? Navíc, solení silnic a otěry pneumatik jsou pro obojživelníky neobyčejně jedovaté. je tedy nutno povrchovou vodu odvést jinam než do bažiny.
Odpovědět
Pe

Petr

4.12.2023 19:52
Mokřad není chata, aby šel zbourat, převézt a postavit jinde, nebo dokonce naprojektovat. Mokřad sám od sebe nevznikne, k tomu je nutná souhra mnoha podmínek.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist