Motivační systém třídění odpadu se Ústí nad Orlicí osvědčil
"Zatím se ale nesnížilo množství směsného odpadu v popelnicích. Ten má sezonní charakter, třeba v zimě je hodně popela," uvedl Kopecký.
Obyvatelé Ústí nyní platí za svoz odpadů na jednoho obyvatele 620 korun ročně. Lidé mohou nechat pytle s vytříděným odpadem označené čárovým kódem u popelnic, kde je zaevidují a odvezou technické služby, nebo je mohou sami odvézt do sběrného dvora a vykázat se městskou čipovou kartou. Bonusový systém lze uplatnit na všechny včetně malých dětí.
Za jeden naplněný pytel je sleva deset korun, maximálně jich lze ročně odevzdat 20. Počet odevzdaných pytlů může každý průběžně sledovat na internetu. "Už v tuto chvíli mají někteří lidé počet vyčerpaný a chodí si pro karty a štítky na další členy domácnosti," řekl Kopecký.
Pytle na tříděný odpad měli lidé v Ústí již dříve, za jejich naplnění a odevzdání však neměli žádné výhody. V předchozích dvou letech rostlo množství recyklovaného odpadu zhruba o deset procent každý rok a zároveň mírně ubylo směsného odpadu. Kopecký připouští, že Ústí na tom dříve nebylo s recyklací nejlépe, proto jsou nárůsty značné. Kdyby se kvóty odevzdaných pytlů na rodinu rychle vyčerpaly, pokusí se ve vedení města prosadit jejich zvýšení.
Radnice také letos rozdala domácnostem téměř 800 kompostérů na biologický odpad. Vlastní kompostárnu město ještě nemá, zatím pro ni hledá místo a dotace na její zřízení. Díky kompostérům by mělo více zeleného odpadu zůstat na zahradách a nekončit v popelnicích nebo ve svozových kontejnerech.
Za třídění, svoz a likvidaci odpadu zaplatilo Ústí před třemi lety asi 15 milionů korun, na poplatcích od obyvatel vybralo osm milionů. V současnosti náklady dosahují asi 11 milionů, město ale stále doplácí asi 2,5 milionu korun.
reklama